Teknobu

Microsoft Excel’de Kontrol Listesi Nasıl Oluşturulur ?


Microsoft Excel’de Kontrol Listesi Nasıl Oluşturulur ?

Microsoft Excel’de Kontrol Listesi Nasıl Oluşturulur ?

Başkalarıyla paylaşmak için bir elektronik tablo oluşturuyorsanız veya kendi izlemeniz için bir kontrol listesi kullanmak, Microsoft Excel’de veri girişini bir esinti haline getirebilir. E-tablonuzda nasıl bir kontrol listesi oluşturacağınız ve kendinize ait gibi görünmesini nasıl sağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Neden bir kontrol listesi? Bir gezi için paketlemek üzere öğeleri, şirketiniz için ürünleri, bir tatil hediyesi listesini, aylık faturaları veya görevleri takip etmek için bir kontrol listesi kullanabilirsiniz. Basit bir onay kutusu form denetimiyle, Excel’de beğendiğiniz herhangi bir şey için bir denetim listesi oluşturabilirsiniz.

Geliştirici Sekmesine erişin

Microsoft Excel’de onay kutusu form denetimini kullanmadan önce , Geliştirici sekmesine erişiminiz olduğundan emin olmanız gerekir . Excel’in en üstünde bu sekmeyi görmüyorsanız, eklemek yalnızca bir dakika sürer.

Excel şeridinizde herhangi bir yere sağ tıklayın ve açılır listeden “Şeridi Özelleştir” i seçin. Alternatif olarak menüden Dosya> Seçenekler> Şeridi Özelleştir’e tıklayabilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Blok Tabanlı Programlama Nedir? Neler Yapılır? Blok Tabanlı Programlama Hakkında Herşey 2021
Sağ tıklayın ve Şeridi Özelleştir'i seçin

Pencerenin sağ tarafında, “Şeridi Özelleştir” altında, “Ana Sekmeler” in seçili olduğundan emin olun. Ardından, altındaki listede, “Geliştirici” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Excel'de Şeride Geliştirici Ekleme

“Tamam” ı tıklayın ve ardından Excel Seçenekleri penceresini kapatın.

Excel’de Öğe Listenizi Ekleyin

Kontrol listenize başlamanın en iyi yolu, liste öğelerini eklemektir. Daha sonra her zaman öğe ekleyip kaldırabilseniz bile, bu size onay kutularınızı eklemeniz için gereken başlangıcı sağlar. Ve elbette ihtiyacınız olan herhangi bir satır veya sütun başlığı ekleyebilirsiniz.

Liste öğelerinizi yazın

Liste Öğeleriniz için Onay Kutuları Ekleyin

Bir kontrol listesinin işlem kısmı, onay kutusudur. Ve bu, Geliştirici sekmesinin karışıma girdiği yerdir, bu yüzden bu sekmeyi seçtiğinizden emin olun. Listenizdeki bir öğeye gidin ve onay kutusu olmasını istediğiniz yanındaki hücreye tıklayın.

Şeridin “Kontroller” bölümünde, “Ekle” düğmesini tıklayın. “Form Denetimleri” alanında “Onay Kutusu” seçeneğini seçin.

Ekle'yi tıklayın ve Onay kutusunu seçin

Daha sonra imlecinizin artı işaretine dönüştüğünü göreceksiniz (artı işareti gibi). Bir köşeyi sürükleyin ve onay kutusu ekranınızı gördüğünüzde bırakın.

Onay kutusunu eklemek için sürükleyin

Varsayılan olarak, onay kutusuna, temel bir kontrol listesi için ihtiyaç duymayacağınız bir etiket eklenir. Bu metni seçin ve “Backspace” veya “Delete” tuşuna basın. Daha sonra onay kutusu kontrolünü seçebilir ve gerekirse yeniden boyutlandırmak için bir köşeyi sürükleyebilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Ücretsiz Domain Hosting Alma (2021)
Onay kutusu etiketini kaldırın

Onay Kutularınızı Biçimlendirin

Bir onay kutusu ekledikten sonra, isterseniz görünümünde değişiklik yapabilirsiniz. Onay kutusu kontrolüne sağ tıklayın. Gerçek denetimi içeren hücreye değil, sağ tıkladığınızdan emin olun. Kısayol menüsünde “Biçim Kontrolü” öğesini seçin.

Sağ tıklayın ve Biçim Denetimi'ni seçin

Çizgileri renklendirmenin, dolgu rengi eklemenin, onay kutusunu ölçeklemenin ve en boy oranını kilitlemenin kolay yollarını sunan “Renkler ve Çizgiler” ve “Boyut” sekmelerini göreceksiniz. Değişikliklerinizi yaptıktan sonra “Tamam” ı tıkladığınızdan emin olun.

Boyut sekmeli Renk ve Çizgiler

Onay Kutusu Değerleri ve Hücre Bağlantıları

Çalışmak isteyebileceğiniz diğer sekme “Kontrol” sekmesidir. Bu, değeri ayarlamanıza, gerekirse bir hücre bağlantısı eklemenize ve 3B gölgeleme uygulamanıza olanak tanır.

Onay Kutusu Değerleri

Varsayılan olarak, onu eklediğinizde bir onay kutusu işaretlenmez. Oluşturduğunuz kontrol listesinin türüne bağlı olarak, kutuların varsayılan olarak işaretlenmesini isteyebilirsiniz. Bu, kullanıcıyı istemediği öğelerin işaretini kaldırmaya zorlar. Bunu yapmak için, Kontrol sekmesinde “Değer” altında “Kontrol Edildi” yi işaretleyin ve “Tamam” ı tıklayın.

Onay kutusu için kontrol edilen değer

Hücre Bağlantıları

Kontrol listenizi Microsoft Excel formülleriyle birlikte kullanmayı planlıyorsanız , muhtemelen “Kontrol” sekmesindeki “Hücre Bağlantısı” nı kullanacaksınız. Bu kutuya bir hücre girdiğinizde, işaretlenen veya işaretlenmeyen kutuya bağlı olarak Doğru veya Yanlış değeri gösterecektir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Programlamayı Daha Hızlı Öğrenmek için 7 İpuçu 2020

İşte bir örnek. Kontrol listenizde 25 öğe olduğunu ve öğelerin kaç tanesinin kontrol edildiğini görmek için COUNTIF işlevini kullanmayı planladığınızı varsayalım. Formülünüzü işaretli ve işaretsiz kutularla ilişkili Doğru ve Yanlış değerlere dayandırabilirsiniz.

“Hücre Bağlantısı” nı kullanmak için, hücre referansını kutuya yazmanız veya e-tablonuzdaki hücreyi tıklatarak otomatik olarak doldurmanız yeterlidir.

Referanslı Hücre Bağlantısı

Kalan Onay Kutularını Ekleyin

Kalan liste öğelerinize onay kutuları eklemek için yukarıdaki adımları izleyin. Veya daha hızlı bir şekilde, onay kutularını diğer öğelerinizin hücrelerine kopyalamak için Otomatik Doldur’u kullanın.

Otomatik Doldur özelliğini kullanmak için, imlecinizi onay kutusunun bulunduğu hücrenin sağ alt köşesine getirin. Dolgu Tutamaçını (artı işareti) gördüğünüzde, ek hücreleri doldurmak için sürükleyin ve bırakın.

Dolgu Tutamacını Otomatik Doldur onay kutularını sürükleyin

Yapılacaklar listesini işaretlemek, bir hediye listesi oluşturmak ve iki kez kontrol etmek veya her ay ödediğiniz faturaları izlemek için Excel’de bir kontrol listesi oluşturmak harika bir yoldur!

”Google
18 Beğenmekten Vazgeç