Teknobu

Abraham Maslow Teorisi Nedir? | Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi 2021


Abraham Maslow Teorisi Nedir? | Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi 2021

Abraham Maslow Teorisi Nedir? | Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi 2021

Abraham Maslow Teorisi Nedir? | Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi Hakkında bilmek istediklerinizi sizler için hazırladık.

Amerikalı psikolog Abraham Maslow, “İnsan Motivasyonunun Bir Teorisi” başlıklı 1943 tarihli bir makalede, insanın karar vermesinin bir psikolojik ihtiyaçlar hiyerarşisi tarafından desteklendiğini teorileştirdi. İlk makalesinde ve 1954 tarihli Motivation and Personality adlı kitabında Maslow Teorisi, beş temel ihtiyacın insan davranışsal motivasyonunun temelini oluşturduğunu öne sürdü.

Abraham Maslow Teorisi Nedir
Abraham Maslow Teorisi Nedir

Abraham Maslow kimdi?

1908’de Kiev’den Yahudi göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Abraham Maslow, Brooklyn, New York’ta yetişen ve eğitim alan Amerikalı bir psikologdu.

Liseden sonra Maslow, City College’dan mezun olmadan önce New York City College ve Cornell University’ye katıldı. Yüksek lisans düzeyinde psikoloji eğitimine Wisconsin Üniversitesi’nde devam edecekti.

Zamanla, araştırma kariyeri onu Columbia Üniversitesi, Brooklyn Koleji ve Brandeis Üniversitesi’ne götürdü. Maslow sonunda California’daki Laughlin Enstitüsü’nde bir üye oldu ve burada 1870’te ölümüne kadar kaldı.

Abraham Maslow Teorisi Nedir? | Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi, beş insan ihtiyaç kategorisinin bir bireyin davranışını belirlediğini belirten bir motivasyon teorisidir. Bu ihtiyaçlar fizyolojik ihtiyaçlar, güvenlik ihtiyaçları, sevgi ve aidiyet ihtiyaçları, saygı ihtiyaçları ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarıdır.

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisinin 5 Seviyesi Nedir?

Maslow teorisi, ihtiyaçlar hiyerarşisini piramit şeklinde, piramidin alt kısmında temel ihtiyaçlar ve en üstte daha üst düzey, soyut ihtiyaçlarla birlikte sunar. Bir kişi ancak temel ihtiyaçları yeterince karşılandığında üst düzey ihtiyaçları karşılamaya devam edebilir.

  1. Fizyolojik ihtiyaçlar : Maslow’un hiyerarşisindeki id odaklı düşük ihtiyaçlardan ilki fizyolojik ihtiyaçlardır. Bu en temel insan hayatta kalma ihtiyaçları arasında yiyecek ve su, yeterli dinlenme, giyecek ve barınak, genel sağlık ve üreme yer alır. Maslow, insanlar bir sonraki tatmin seviyesine geçmeden önce bu temel fizyolojik ihtiyaçların ele alınması gerektiğini belirtiyor.
  2. Güvenlik ihtiyaçları : Daha düşük seviyeli ihtiyaçlar arasında bir sonraki adım güvenliktir. Güvenlik ihtiyaçları arasında şiddet ve hırsızlıktan korunma, duygusal istikrar ve esenlik, sağlık güvenliği ve mali güvenlik yer alır.
  3. Sevgi ve aidiyet ihtiyaçları : Maslow’un hiyerarşisinin üçüncü seviyesindeki sosyal ihtiyaçlar, insan etkileşimiyle ilgilidir ve sözde düşük ihtiyaçların sonuncusudur. Bu ihtiyaçlar arasında hem biyolojik aile (ebeveynler, kardeşler, çocuklar) hem de seçilmiş aile (eşler ve partnerler) ile arkadaşlıklar ve aile bağları vardır. Cinsel ilişkilerden yakın duygusal bağlara kadar değişen fiziksel ve duygusal yakınlık, yüksek bir akrabalık duygusu elde etmek için önemlidir. Ek olarak, sosyal gruplara üyelik, bir iş arkadaşlarından oluşan bir ekibe üye olmaktan, bir sendika, kulüp veya hobi grubu içinde kimlik oluşturmaya kadar bu ihtiyacın karşılanmasına katkıda bulunur.
  4. Saygı ihtiyaçları : Saygınlıktan başlayarak en yüksek ihtiyaçlar ego kaynaklı ihtiyaçlardır. Saygınlığın birincil unsurları, öz saygı (değerli olduğunuz ve haysiyete layık olduğunuz inancı) ve öz saygıdır (kişisel gelişim ve başarılar için potansiyelinize olan güven). Maslow, öz saygının iki türe ayrılabileceğini özellikle belirtiyor: başkalarının saygı ve takdirine dayanan saygı ve kendi öz değerlendirmenize dayanan saygı. Özgüven ve bağımsızlık, bu ikinci tür özgüvenden kaynaklanır.
  5. Kendini gerçekleştirme ihtiyaçları : Kendini gerçekleştirme, bir kişi olarak tam potansiyelinizin gerçekleştirilmesini tanımlar. Bazen kendini gerçekleştirme ihtiyaçları olarak adlandırılan kendini gerçekleştirme ihtiyaçları, Maslow’un piramidindeki en yüksek noktayı işgal eder. Kendini gerçekleştirme ihtiyaçları arasında eğitim, beceri geliştirme – müzik, atletizm, tasarım, yemek pişirme ve bahçıvanlık gibi alanlardaki yeteneklerin iyileştirilmesi – başkalarına özen gösterilmesi ve yeni bir dil öğrenmek, yeni yerlere seyahat etmek ve ödüller kazanmak gibi daha geniş hedefler yer alır. .
Bu Yazımızda Okuyun :   En Güzel 2022 İğne Oyası Modelleri

Maslow’un Hiyerarşisinde Eksiklik İhtiyaçları ve Büyüme İhtiyaçları

Maslow, kendini gerçekleştirmeyi bir “büyüme ihtiyacı” olarak nitelendirdi ve bunu hiyerarşisinde “eksiklik ihtiyaçları” olarak adlandırdığı alt dört düzeyden ayırdı. Teorisine göre, eksiklik ihtiyaçlarınızı karşılayamazsanız, zararlı veya nahoş sonuçlar yaşarsınız. Hastalık ve açlıktan yalnızlığa ve kendinden şüphe duymaya kadar değişen koşullar, karşılanmamış eksiklik ihtiyaçlarının yan ürünleridir. Aksine, kendini gerçekleştirme ihtiyaçları sizi daha mutlu edebilir, ancak bu ihtiyaçlar karşılanmadığında zarar görmezsiniz. Bu nedenle, kendini gerçekleştirme ihtiyaçları yalnızca diğer dört temel ihtiyaç karşılandığında bir öncelik haline gelir.

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisine Örnekler

Genel olarak, bir kişinin motivasyonu şu anda peşinde olduğu hiyerarşi seviyesinde yatmaktadır. İşte bunun örnekleri olan bazı durumlar.

Örneğin, bir kişi ormanda kaybolursa, fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor olabilir. Aç, susuz, barınaksız veya soğuk olabilirler. Bu kişi muhtemelen finansal güvenlikleri veya bir gruba ait olma ihtiyaçları ile ilgilenmeyecektir. Hemen hayatta kalabilmeleri için gerekli koşulları yerine getirmeye çalışıyorlar.

Tersine, kıdemli bir finansal analisti düşünebiliriz . Bu, güvenli, yüksek maaşlı bir işi, eşi, ailesi ve evi olan biri. Bu kişi, şirketlerinde ve meslektaşları arasında saygın bir konumdadır. Açıkça yerine getirildiği için, bu kişinin motivasyonunun fizyolojik veya güvenlik ihtiyaçlarına odaklanması pek olası değildir. Bunun yerine, kişisel gelişim ve mutluluk için çaba sarf edeceklerdi. Kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarını karşılamaya ve dünyanın başka neler sunması gerektiğini ve dünyaya ne sunmaları gerektiğini keşfetmeye çalışıyor olacaklar.

Bu Yazımızda Okuyun :   PetrolHead Mod Apk 2.6.0 (Sınırsız Para) İndir 2021

Maslow Teorisi ve Kariyerinize Etkisi

Pek çok insan için zamanın en büyük kullanımlarından biri ücretli istihdamdır ve Maslow’un teorisinin bir periskop görevi görmesiyle işe ve Maslow’un teorisinin insan doğasının insanların işteki davranışlarını nasıl etkilediğine dair söylediklerine daha yakından bakmak öğreticidir.

Kendine iyi bak

Uykuyu, susuzluğu ve açlığı ihmal etmek işyerindeki performansınızı etkileyebilir ve yalnızca en temel ihtiyaçlarınıza öncelik vererek elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.

  • Yeterince uyudun mu
  • Kahvaltını yaptın mı?
  • Susuz mu?

Elinizden gelenin en iyisini yapmanın kariyerinizin gidişatını nasıl hızlandıracağını açıklamamıza gerek yok.

Maslow Teorisi ve İşyeri

Mutluluk, anlam ve işyerinin tamamlanması arasındaki bağlantı nedir?

İlk olarak, mutluluğu anlamla karıştırmayın. Daha düşük seviyedeki ihtiyaçları bile karşılanırsa, oldukça mutlu çalışanlar elde edebilirsiniz. Dahası, bir bireyin mutlu olması, ancak amaç ve anlamdan yoksun olması mümkündür.

Ancak bu sorunludur. Yakın zamanda yapılan bir anket , insanların% 75’inin mutluluk seviyelerinde yüksek, ancak anlam bakımından düşük puan aldığını ortaya koydu. Enerji Projesi’nden yapılan araştırma , ankete katılanların% 50’sinin iş yerinde anlamsız olduğunu da ortaya koydu. Çalışma, işlerinde anlam bulan çalışanların daha ilgili olduğunu ve şirkette kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

Bu Yazımızda Okuyun :   Nulls Brawl 30.242 Apk indir Güncel Son Sürüm 2021

İnsanların anlamlı işler yapabileceği bir çalışma yeri nasıl yaratırsınız? Maslow’un hiyerarşisiyle başlayın ve tüm çalışanlarınızın ihtiyaçlarının karşılandığı bir alan inşa ettiğinizden emin olun !

Sonuç

Maslow teorisi, tarihliyken hem kişisel gelişim hem de işyeri büyümesi için kullanışlıdır. İşverenler ve çalışanlar, insanların neye ihtiyaç duyduğunu ve insanları neyin motive ettiğini ve neyin motive ettiğini belirleyerek, karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler ve çalışmaya elverişli pozitif ortamlar geliştirebilirler.

”Google
11 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar