Teknobu

2021 LGS TERCİH MARATONU BAŞLADI


2021 LGS TERCİH MARATONU BAŞLADI

2021 LGS TERCİH MARATONU BAŞLADI

LGS tercih maratonu 5 Temmuz itibariyle başladı. Adaylar 16 Temmuz’a kadar tercihte bulunabilecek. Liseye geçecek öğrencilerin, tercihlerini yaparken dikkat etmesi gereken hususları ve önerileri yazımızda sıraladık.

Yazımızda LGS tercihine dair çoğu bilgiye sahip olabilirsiniz.

LGS TERCİH
LGS TERCİH

LGS TERCİH MARATONU BAŞLADI

İşte o liste..

1-YÜZDELİK DİLİMİNİZLE STRATEJİK DAVRANIN

Uzmanlar ilk olarak öğrencilerin doğru tercih yapabilmesi için yüzdelik dilimlerin esas alınması gerektiği söylüyor. MEB LGS sınavıyla girilecek okullar için 10 tercih hakkı tanıyor.

2-HEDEFLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA KARİYER PLANMASI YAPIN

Tercihte bulunulacağınız eğitimin kariyer hedefinize uygunluğunu araştırın. Seçeceğiniz okulun haftalık ders dağılım çizelgesine mutlaka göz atın.

3- OKULU ÖNCEDEN ARAŞTIRIN, MUTLAKA ZİYARET EDİN

Tercihte bulunacağınız okulu önceden ziyaret edin ve hakkında detaylı bir araştırmada bulunun. Okulların sosyal medya hesaplarını takibe alın ve orada öğrenim görmüş ya da görmekte olan insanların paylaşımlarına göz atın.

4-GELECEĞE YÖNELİK TERCİHLERDE BULUNUN

Okumak istenilen okul türü öğrenci için büyük önem arz eder. Eğer öğrenci üniversitede fen fakültesi bölümlerinde öğrenim görmek istiyorsa, fen liselerini tercih etmeli. Bu sebeple gelecekte eğitim almak istediğiniz alanı belirlemek ve tercihleri ona göre yapmak önemli.

Bu Yazımızda Okuyun :   Dizipal170 com (Dizipal Yeni Güncel Adres) 2022

5-ULAŞIM ÖNCEDEN DÜŞÜNÜLMELİ

Öğrenci için eğitim alacağı okulun ulaşım koşulları göz önünde bulundurulmalı. Çok istenildiği için uzak bir bölgede okul tercihi yapmak öğrenci için doğru bir seçim olmayacaktır. Dolayısıyla ulaşım açısından zorlanılmayacak okulları tercih etmekte fayda var.

6-KONAKLAYACAK YER VAR MI, ARAŞTIRMALI

Öğrenci için şehir dışında bir yer tercih edilecekse yine okulların pansiyon durumlarına mutlaka göz atılmalı. Pansiyonu olamayan bir okulu tercih listesine eklemek öğrenci için hayal kırıklığına sebep olabilir. İyi araştırın.

7-HANGİ ÖĞRENCİLER TERCİH EDEBİLİR DİKKAT EDİN

Okulun kız, erkek ve ya karma eğitim yapıp yapmadığına dikkat edilmesi gereken bir diğer husus. Tercih yaparken kime yönelik eğitim verdiğine ve puanlarına dikkat edin.

8-HAZIRLIK SINIFI OLABİLİR, DİKKAT

Bazı liselerin hazırlık sınıfları göz ardı edilmemelidir. Hazırlık sınıfı olan liselerin aynı zamanda köklü liseler olduğunu da biliniyor. Dolayısıyla nitelikleri yüksek oluyor ve bu özellik tercih yapacak öğrenciler tarafından dikkate alınmalı.

9-YABANCI DİL OLUP MOLMADIĞINI KONTROL EDİN

Liselerde önemli bir konu olan yabancı dil eğitimine dikkat edilmeli. İngilizce bir eğitim almak istiyorsanız Almanca bölümü olan okulları tercih etmeyin.

Bu Yazımızda Okuyun :   Ahs 2023 Saç Maşası Fiyat, Özellikler ve Yorumları

10-YENİ LİSTEYE GİRMİŞ OKULLAR

Tercih robotlarında bazı okulların karşında yıldız işareti var, bunlar yeni açılan okullar. Bazıları da yüzdelik dilimi oluşmayan statüsü değişen okullar. Bu okulları tercih edecekseniz bulunduğu yerdeki eş değer okullara bakarak tercihte bulunun.

SONUÇ

Adaylar lise tercihlerini, 5-16 Temmuz arası saat 17.00’ye kadar e-Okul sistemi ve ya herhangi bir ortaokul müdürlüğünde velisiyle birlikte gerçekleştirebilecek.

”Google
18 Beğenmekten Vazgeç