Teknobu

Dijital Dünya çocuklar üzerinde tehdit mi?


Dijital Dünya çocuklar üzerinde tehdit mi?

Dijital Dünya çocuklar üzerinde tehdit mi?

Uzman Klinik Psikolog İrem Bıçakçı Gezer dijital dünyanın çocuklar üzerinde etkilerine dikkat çekti.

Dijital Dünya çocuklar üzerinde tehdit mi?

Aşağıda dijital dünyanın çocuklar üzerindeki etkilerinden bahsettik.

Dijital Dünya
Dijital Dünya

Bilgisayar teknolojisinin adım adım gelişmesi ile 1990’lı yılların ikinci yarısında internet kavramı hayatımıza girdi. Girdiği ilk zamandan bu yana askeri alanda kullanım gösteren internet, bir süre sonra özel iletişim alanı olmaktan dışarı çıkıp günlük bir hal aldı. İnternet beraberinde   “dijitalleşme” kavramını meydana getirdi. Bu kavramdan hiç şüphesiz en fazla çocuklar etkileniyor.

İrem Bıçakçı Gezer çocuklarda problem çözme yetisini geliştirmeyi ve analitik düşünme kabiliyetinin gelişmesinde internetin büyük rol oynadığını belirtti. Bunun yanı sıra Bıçakçı Gezer “İnternet kontrolsüz kullanıldığı takdirde çocuklarda dikkat dağınıklığı, sosyal iletişim sorunları, kamburluk, uykusuzluk, obezite ve başparmağın kuvvetli diğer parmakların daha zayıf olması gibi fiziksel sorunlar meydana getiriyor” şeklinde konuştu.

Çocuklarda rol modelin anne-babalar olduğunu söyleyen Bıçakçı Gezer ebeveynlerinde çok sık ekran başında vakit geçirdiğine dikkat çekti. Bıçakçı Gezer “Ebeveynler çocuğum kitap okumuyor, arkadaşlık ilişkileri çok zayıf şeklinde şikâyette bulunuyor. Fakat kendilerinin ekran başında fazla vakit geçirdiklerini farkında değiller. Biz elimizden geldiği kadarıyla ebeveynleri uyarıyoruz. Ekran başında geçirdiğiniz süreyi daraltın. Ailece oynanan oyunları hayatınıza dâhil edin diyoruz ”ifadelerini kullandı.

Bu Yazımızda Okuyun :   5 Belediyeye KPSS'siz Güvenlik Görevlisi, Ofis Memuru, Öğretmen, Mühendis ve Sürücü Alımı

“0-3 yaş ekrandan uzak tutulmalı”

Özellikle 0-3 yaş grubunun ekrandan uzak tutulması gerektiğini belirten Bıçakçı Gezer “ 0-3 yaş grubunda sıfır ekran diyoruz. Eğer bu kurala uyulmazsa çocuk gerçeklik ayrımını yapamıyor. Ekrandaki her şeyi gerçek olarak algılıyor. Bu nedenle bu yaş aralığında ekranla çocuğu bir araya getirmemeliyiz. Aynı zamanda internet kullanmaya başlayan çocuklara dijital dünyaya bilinçli yaklaşmaları gerektiğini anlatmak gerekiyor. Çocuklarla arkadaşça iletişim kurabilmeli kendilerini nasıl korumaları gerektiğini anlatmalıyız ”dedi.

Bıçakçı Gezer çocukların ekran karşısında geçirdiği sürenin haricinde içerik olarak ne ile ilgilendiklerinin de çok önemli olduğunu vurguladı. Çocuk ekran karşında video mu izliyor, birilerini takip mi ediyor, sosyal chat kısmını mı kullanıyor, oyun mu oynuyor bunların çok önemli konular olduğunu, mümkün mertebe ebeveynlerin gözlem yapıp bunu belirlemesi gerektiğini kaydetti.

“İnternet dünyayı ayağımıza seriyor”

İnternetin zararlarının olmasına karşın yararları da olduğunu dile getiren Bıçakçı Gezer, “İnternet düzgün kullanım gösterdiğimiz zaman bilgiye erişim açısından ve kaynak çeşitliliği bakımından kolaylıklar sağlıyor. Görmediğimiz, gitmek istediğimiz yerleri dijital araçlar vasıtasıyla görme fırsatı sunuyor. Bu bağlamda internet, dünyayı ayağımıza seriyor. Bir müzenin tek tıklama ile ayağımıza gelebilmesi ya da yabancı dizilerle dil unsurunun kelime haznemizi geliştiriyor olması gibi unsurlar internetin sağladığı keyif verici durumlar ”dedi.

Bu Yazımızda Okuyun :   Adalet Bakanlığı Sözleşmeli 37 Bilişim Personeli Alacak

Çocuğun sınırlarına saygı mahremiyet açısından çok önemli!

Sosyal mecranın sadece dünyayı ayaklarımız altına sermekle kalmayıp birçok insanı da ayağımıza getirdiğini söyleyen İrem Bıçakçı Gezer “Kontrolsüz kullanılan sosyal medya, çocuklar ve ebeveynler için mahremiyet açısından büyük bir tehdit unsuru. Sosyal medyada tanışılan bir insan tarafından çocuk istismara uğrayabilir, yanlış evlilikler yapabilir hatta dolandırılabilir. Bu gibi durumları en aza indirgemek yine ebeveynlerin çocuklara verdiği eğitimle mümkün olacaktır ”dedi. Çocuklarda kişisel alan yaratılması gerektiğine dikkat çeken Bıçakçı Gezer çocuğun odasının kapısını çalmadan içeriye girmemenin önemli olduğunu vurguladı.

Sonuç

Yukarıdaki yazımızda sizlere dijital dünyanın çocuklar üzerindeki etkilerinden bahsettik. Umarım yazımız sizlere faydalı olmuştur.

”Google
9 Beğenmekten Vazgeç