Teknobu

‘İstanbul Sözleşmesi’ fes edildi 2021


‘İstanbul Sözleşmesi’ fes edildi 2021

‘İstanbul Sözleşmesi’ fes edildi 2021

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Karar’ın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından birçok ilde vatandaşlar sokağa çıkarak kararı protesto etti

İstanbul Sözleşmesi

Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Karar’ın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından birçok ilde vatandaşlar sokağa çıkarak kararı protesto etti. İstanbul’daki eylemlere polis müdahalede bulundu.

İstanbul Sözleşmesi’ olarak bilinen ve 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin de imzaladığı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile “feshedildi.”

FESİH KARARI PROTESTO EDİLDİ

Dün gece 02:00 sularında fesih kararının yayımlanmasının ardından bir çok kesimden çok sert tepkiler geldi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu/Kadın Meclisleri’nin “Kararı geri çek sözleşmeyi uygula” çağrısı üzerine çok sayıda kadın, Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda bir araya gelerek kararı protesto yaptılar.

İstanbul Sözleşmesi

Kadın Meclisleri adına konuşma yapan Fidan Ataselim, “Bıkmayız, yılmayız. Nice hakkımızı bu meydanda kazandık. AKP’nin koltuğu nasıl titredi ki ne yapacaklarını şaşırmışlar. Eşitlik ve adalet kadınlarla gelecek. Bir gece yarısı çıkardığı kararı geri çektireceğiz. Biz kadınlar, yaşamakla beraber, daha eşit ve özgür yaşamayı da istiyoruz. Eşitliğe düşman, özgürlüğe düşman olanlar, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedebileceğini düşünüyor. Tek bir kararla bu haktan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu Yazımızda Okuyun :   195 Personel Alınacak (En Az Ortaöğretim Mezuniyet Şartı)
”Google
13 Beğenmekten Vazgeç