Teknobu

iPhone 12 ipuçları: Hemen etkinleştirmeniz ve devre dışı bırakmanız gereken 10 özellik


iPhone 12 ipuçları: Hemen etkinleştirmeniz ve devre dışı bırakmanız gereken 10 özellik

iPhone 12 ipuçları: Hemen etkinleştirmeniz ve devre dışı bırakmanız gereken 10 özellik

iPhone 12 ipuçları: Hemen etkinleştirmeniz ve devre dışı bırakmanız gereken 10 özelliği sizlere hazırladık gelin bu ipuçlarına bir göz atın.

İPhone 12’niz mi var? İşte önce denemeniz gereken özellikler ;

iPhone 12 ipuçları

Apple’ın iPhone 12 modellerinden birini nasıl elinize aldığınızın bir önemi yok. Ancak kullanmadan önce, iPhone 12’de hangi yeni özelliklerin mevcut olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Uzun süredir iPhone kullanıcıları bile, iPhone 12’de birkaç sürpriz içeren bazı ek ve yeni geliştirilmiş özellikler bulabilir. Yeni telefonunuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için, önce incelemeniz gereken iPhone 12 özellikleri ve bu yeni bulunan yetenekleri etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için yapmanız gerekenler.

iPhone 12 özellikleri: 5G’yi yönetme

Yeni iPhone 12 serisinin en heyecan verici özelliklerinden biri, 5G adı verilen rahat ve süslü yeni hücresel ağ teknolojisini desteklemesi . Muhtemelen 5G’nin daha yüksek hızlar sağlayacağını ve daha yüksek kalitede akışa izin vereceğini duymuşsunuzdur – bölgenizde kullanıma sunulduğunda, yani .. 

Bununla birlikte, 5G’ye tam zamanlı geçmeden önce bazı hususlar vardır. Birincisi, örneğin en iyi sınırsız veri planları gibi, özellikle 5G kapsamını içeren bir veri planınız yoksa, gerçekten bir 5G ağına istediğiniz zaman geçebilirsiniz.Bu ekstra hız telefonunuzun pil ömrünü de etkileyebilir. Bu yüzden iPhone 12’nizde 5G’yi kapatmak isteyebilirsiniz . 

5G yi kapatmak Yeterince kolay: iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın, Hücresel bölümüne gidin ve Ses ve Veri’ye dokunun. Orada üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: 5G Varsayılan olarak uyumlu bir ağ bulunduğunda 5G’dir, ancak pilinizi daha hızlı tüketir; 5G Otomatik, gerçek bir fayda sağladığında yalnızca daha yüksek hızları kullanan bir Akıllı Veri modunu etkinleştirir; ve LTE’ye geri dönmek, daha düşük hızlar, ancak daha iyi pil ömrü için 5G’yi tamamen kapatır. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Google Meet'te Sanal Arka Planlar Nasıl Kullanılır

iPhone 12 özellikleri: Veri tüketimi

5G kullanımınızı seçmenin yanı sıra, iPhone’unuzun verileri nasıl tüketeceğini de kontrol edebilirsiniz. Ayarlar> Hücresel> Veri Modu’na gidin ve üç seçenekten birini seçebilirsiniz.

Varsayılan Standart mod, uygulamaların arka planda gerçekleştirdiği otomatik güncellemeler ve görevler gibi belirli işlevlerin hücresel ağda çalışmaya devam etmesine izin verirken, verileri kaydetmek için mobil ağınızdayken FaceTime ve video kalitesini düşürür.

5G bağlantısı kullanıyorsanız, sisteme 5G’de Daha Fazla Veriye İzin Vermesini söyleyebilirsiniz, bu da video akışı ve FaceTime aramaları için size daha iyi kalite sağlar. (Ancak, veri planınızın neye izin verdiğini kontrol ettiğinizden emin olun – çoğu taşıyıcı, belirli bir veri payını geçtiğinizde sizi daha düşük hızlara düşürür.)

Ve gerçekten veri kısıtlı bir durumdaysanız (diyelim ki denizaşırı seyahat ediyor ve megabayt ile ödeme yapıyorsanız), bu otomatikleri duraklatarak hem Wi-Fi hem de hücresel veri kullanımını daha da azaltmak için Düşük Veri Modunu etkinleştirebilirsiniz. güncellemeler ve arka plan görevleri.

iPhone 12 özellikleri: Yüz Kimliği ince ayarı

İPhone 12, Face ID’ye sahip ilk telefonunuz olabilir, bu nedenle biyometrik kimlik doğrulama sisteminde yeniyseniz, bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, belirli güneş gözlüğü türlerinin, telefon kilidi açma ve mobil ödeme doğrulaması için yüzünüzü tanımak için kullanılan kızılötesi kameralara müdahale edebileceğini bilmiyor olabilirsiniz. 

Ayarlar> Face ID ve Parola’ya gidin ve Face ID için Dikkat Gerektir’i devre dışı bırakın. Bu, sistemin yüzünüzü tanıması için gözlerinizi algılaması gerekmediği anlamına gelir. Evet, bu Face ID’yi marjinal olarak daha az güvenli kılar.

iPhone 12 özellikleri: Resim içinde resim videoyu etkinleştirin

iPhone veya iPad’imizde bir video izliyoruz ve bir not yazmak, bir metni yanıtlamak veya bir tarayıcıda bir şeyi kontrol etmek için başka bir uygulamaya geçmemiz gerekiyor, bu da değerli sevimli videomuzu kesintiye uğratıyor. 

iPhone 12 ipuçları
iPhone 12 ipuçları

Neyse ki, iOS 14’ün en kullanışlı yeni özelliklerinden biri resim içinde video. Resim içinde resim videosunu nasıl kullanacağınızı bildiğinizde , desteklenen bir uygulamada video izlerken Ana ekrana veya başka bir uygulamaya geri dönebilirsiniz ve video, ekranınızın köşesinde bir açılır pencere olarak görünecektir. Yan görevinizle ilgilenirken bile oynamaya devam ediyor. 

Bu Yazımızda Okuyun :   İOS Uygulamaları Hangi Dilde Yazılmıştır?
image 57
iPhone 12 ipuçları

Çoğu durumda, tam ekran bir videodan Resim içinde Resim moduna manuel olarak girebilirsiniz, ancak PiP’yi varsayılan yapmak için Ayarlar’ı çalıştırın, Genel bölümüne ve ardından Resim İçinde Resim’e gidin. Oradan, PiP’yi Otomatik Başlat’ı etkinleştirin.

iPhone 12 özellikleri: FaceTime’ın yüzen pencerelerini kapatın

Hepimiz görüntülü sohbetlere bir yıl öncesine göre çok daha fazla zaman harcıyoruz ve Apple’ın FaceTime’ı arkadaşlarınızla, ailenizle ve hatta iş arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanın yararlı bir yolu olsa da, eksiklikleri var.

Birini belirtmek gerekirse: çok kişili FaceTime görüntülü görüşmeleri otomatik olarak kimin konuştuğunu seçmeye çalışır ve ekrandaki görüntüsünü büyütür, ancak çok sayıda katılımcıyla (ve FaceTime videosu 32 kişiye kadar destekleyebilir, bu da * oldukça * meşgul olabilir çağrı), bu hızla baş döndürücü hale gelebilir. 

İyi haber şu ki, bu özelliği kapatabilirsiniz. Ayarlar> FaceTime’a gidin ve Otomatik Belirginlik bölümünün altındaki Konuşma anahtarını devre dışı bırakın. Şimdi siz onlarla konuşurken herkes kibar ve hareketsiz kalacak, bu da hareket hastalığınız için harika.

iPhone 12 özellikleri: FaceTime aramalarında göz temasını etkinleştirin

Benzer şekilde, iPhone’unuzu kullanarak bir video görüşmesindeyken, genellikle zor olan bir şey nereye bakacağınızı bilmektir. İPhone 12’nin ön kamerası tek bir yerde, ekrandaki resimler başka bir yerde, peki gözlerin nereye gidiyor? 

Apple’ın şimdi sunduğu garip özelliklerden birinde Ayarlar> FaceTime’a gidip Göz Teması seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Bu özellik, iPhone’unuzun gözlerinizin nerede olduğunu algılamak ve doğrudan kameraya bakıyormuşsunuz gibi görünmesini sağlamak için makine öğrenimini kullanmasına olanak tanır.

iPhone 12 ipuçları: Apple ProRAW’ı kullanma 

İşte sadece iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max sahipleri için. Apple’ın en son iOS güncellemesi, Pro model iPhone’lara, fotoğrafları üzerinde en fazla kontrole sahip olmak isteyenlere hitap etmesi gereken yeni bir format getiriyor: Apple ProRAW. 

Apple, genellikle ileri teknoloji dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan RAW formatının kalitesini korurken pozlama, renk ve beyaz dengesi gibi fotoğraf özelliklerini düzenleme esnekliğine sahip olmanın bir yolu olarak Apple ProRAW’ı öneriyor. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Yubico U2F Security Key 2021 En İyi Güvenlik Anahtarı

Unutmayın ki bu özellik gerçekten sonradan görüntülerine rötuş yapmak isteyen fotoğrafçılara yöneliktir ve kesinlikle mekan bilincine uygun değildir. ProRAW görüntüleri, geleneksel bir JPEG’den yaklaşık 10 ila 12 kat daha fazla depolama alanı kullanır. Portre modunda, Canlı Fotoğraflar ile çekim yaparken veya videoda ProRAW kullanılamaz.

Tüm bu uyarıları göz önünde bulundurarak, Apple ProRAW işaretli geçişi açarak formatı Ayarlar> Kamera> Formatlar’da etkinleştirebilirsiniz. Ardından, RAW düğmesine dokunarak Kamera uygulamasında ProRAW modunu çekim bazında değiştirebileceksiniz.

iPhone 12 ipuçları: Video HDR

Süslü yeni görüntü formatlarından bahsetmişken, video Apple’ın yeni ProRAW formatından yararlanamazken, HDR eklenmesiyle iPhone 12’de kendi desteğini alıyor. 

Yüksek Dinamik Aralık bir süredir fotoğraflarda dolaşıyor, ancak iPhone 12 serisi, bu özelliğin videolarda ilk kez rengi ve kontrastı artıran çok süslü Dolby Vision HDR standardı biçiminde sunulduğunu gösteriyor. 

İPhone 12 modelinizde özelliği etkinleştirmek için Ayarlar> Kamera> Video Kaydet’e gidin ve HDR Videonun etkinleştirildiğinden emin olun. Artık videolarınız profesyonel film yapımcılarının videolarına rakip olabilir!

iPhone 12 ipuçları: Tam ekran arama bildirimlerini geri yükleyin

İOS’ta son zamanlarda yapılan bir değişiklik, cihazınızı kullanırken telefon ve FaceTime aramalarının görünme biçimindedir. Önceden, tüm ekranı ele geçiriyorlardı, ancak şimdi iOS 14’te, tıpkı bir metin veya e-posta aldığınızda olduğu gibi, varsayılan olarak banner bildirimlerini kullanıyorlar. Bu, yaptığınız şeyi bozmadıkları anlamına gelir, ancak yanlışlıkla atlamaları veya atlamaları da daha kolay olabilir. 

Eski tarzı özlüyorsanız, asla korkmayın. Sadece Ayarlar’ı açın, Telefon’a gidin, Gelen Aramalar’a dokunun ve Tam Ekran’ı seçin. (Bunu Ayarlar> FaceTime> Gelen Aramalar’dan da değiştirebilirsiniz, ancak bir yerde değiştirmek onu diğerinde de otomatik olarak değiştirir.)

iPhone 12 özellikleri: Uzamsal sesi etkinleştirin

Süslü video için mükemmel eşlik elbette süslü sestir. Bir çift Apple’ın AirPods Pro’su veya yeni AirPods Max’ınız varsa, bunları iPhone 12’nizle eşleştirebilir ve yeni Spatial Audio özelliğini edinebilirsiniz.

Ardından, desteklenen içeriği izlerken – Ted Lasso veya The Mandalorian’ı öneririm – telefonunuzu arkanızda bırakabilir ve nereye giderseniz gidin, sesin doğrudan cihazınızdan geliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Açıklaması biraz zor, ancak kullanımda olduğunu gördüğünüzde akıllara durgunluk veriyor.

”Google
16 Beğen

Yapılan Yorumlar