Teknobu

İphone 11 Kamera Ayarları Nasıl Yapılır? 2022


İphone 11 Kamera Ayarları Nasıl Yapılır? 2022

İphone 11 Kamera Ayarları Nasıl Yapılır? 2022

İphone 11 Kamera Ayarları Nasıl Yapılır? Bu yazımızda iphone 11 telefonunuzun en iyi kamera ayarları hakkında bilgiler ve bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’daki Kamera uygulaması önemli ölçüde yeniden tasarlandı. Apple, Gece modu ve QuickTake videosu gibi yeni özellikler ekledi, ancak bu süreçte Kamera uygulamasının düzenini de elden geçirdi.

Bazı kontroller kaldırıldı, çoğu yeni bir konuma ve bazı yeni ayarlara taşındı. İşte iPhone 11 Kamera Ayarları, kamera ayarları sıfırlama ve uygulamasındaki yeniliklerin ve nasıl kullanılacağının tam bir dökümünü sizler için paylaştık. Umarım yazımız sizlere faydalı olur.

İphone 11 Kamera Ayarları Nasıl Yapılır?

İphone 11 Kamera Ayarları
İphone 11 Kamera Ayarları

Eski Kamera uygulaması, diğer tüm iPhone modelleri için iOS 13’te varlığını sürdürüyor. Yenilenen Kamera yalnızca iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’te mevcuttur. İlk bakışta tasarım tanıdık gelse de, yeni Kameranın şaşırtıcı miktarda derinliğe sahip olduğunu anlamanız uzun sürmüyor.

Yeni başlayanlar için, görsel olarak, ekranın üst kısmında artık yeni kontroller, bir üçgen açıklama göstergesi, yeniden tasarlanmış bir flip kamera simgesi, yeni bir yakınlaştırma kontrolü var ve ultra geniş kameradan gelen görüntü verileri şeffaf araç çubuğu alanlarına harmanlanıyor ana vizörün etrafında. Bazı farklı eylemlere girelim. Aşağıda sizlere iphone 11 fotoğraf çekme tekniklerinden de bahsettik.

Bu Yazımızda Okuyun :   OnePlus, OnePlus 8 ve 8 Pro için OxygenOS 11.0.4.4 Güncellemesini yayınladı

iPhone 11 Kamerası Yakınlaştırma ve Uzaklaştırma Nasıl Yapılır?

iphone 11 kamera ayarları

iPhone 11 Kamerada kamera yakınlaştırma kontrolü değiştirildi. Bir iPhone 11’iniz varsa, iki düğme olacaktır: .5x ve 1x. .5x yeni ultra geniş kamera ve 1x standart varsayılan kameradır.

Bir iPhone 11 Pro’nuz varsa, 2x yakınlaştırma için üçüncü bir düğme vardır. Bu yakınlaştırma düzeyine atlamak için düğmeye dokunabilirsiniz. Ancak, bir yakınlaştırma tekerleğini açmak için bu düğmeler üzerinde yatay olarak da kaydırabilirsiniz. Bu, ara yakınlaştırma seviyelerini seçmenize ve aynı zamanda 35 mm filmde eşdeğer odak uzunluğunu görüntülemenize olanak tanır.

Ayrıca yakınlaştırmayı ayarlamak ve lensler arasında geçiş yapmak için iki parmağınızla kıstırıp yakınlaştırabilirsiniz, ancak odak uzunluğu tekerleği gösterilmeyecektir.

Özel bir yakınlaştırma düzeyine geçtiyseniz ve 1x’e geri dönmek istiyorsanız, ortadaki düğmeye basmanız yeterlidir.

İPhone 11 Kamerada hızlı bir şekilde video nasıl kaydedilir?

iphone 11 kamera ayarları

Yeni iPhone 11 özelliklerinden birinin adı QuickTake.  Bu, Snapchat veya Instagram gibi modları değiştirmeden video kaydetmeye başlamanızı sağlar. Hızlı bir şekilde video çekmek için kamera modunun Fotoğraf’ta olduğundan emin olun. 

Ardından, deklanşöre uzun basın ve kırmızı bir kayıt ışığına dönüşecektir. 
Video şu anda çekiliyor. Parmağınızı ekrandan kaldırırsanız video biter. Parmağınızı basılı tutmadan kayda devam etmek istiyorsanız, kırmızı deklanşör düğmesini ekranın sağ tarafındaki kilit simgesine sürüklemeniz yeterlidir. Bu, videoyu kilitler ve boş zamanlarınızda dokunmanız için standart bir durdurma düğmesi görünür.

iPhone 11 ile seri fotoğraf nasıl çekilir?

iphone 11 kamera ayarları

Eski Kamera’da deklanşörü basılı tutmak patlamaya neden olurdu. Şimdi, bu QuickTake. Bir patlama ek bir hareket gerektirir.

Seri çekim yapmak için deklanşöre basın ve ardından küçük resim yığınına doğru hızlıca sola sürükleyin. (Deklanşör düğmesi kırmızı kalırsa, parmağınızı çok uzun süre tuttunuz ve telefon video çekmek istediğinizi düşünüyor. Durun ve baştan başlayın.)

Bu Yazımızda Okuyun :   Teknoloji Çocukların Öğrenme Yeteneğine Nasıl Fayda Sağlıyor ?

Deklanşör dairesi, seri çekimin başladığını belirtmek için parmağınızla hareket edecek ve gösterilen sayı, seri çekimdeki mevcut fotoğraf sayısını temsil edecektir. Seri çekiminiz bittiğinde, bitirmek için parmağınızı ekrandan kaldırmanız yeterlidir.

iPhone 11’de gece fotoğrafı nasıl çekilir?

iphone 11 kamera ayarları

iPhone 11’deki gece modu, kamera tekerleğinde özel bir seçenek değildir. Bunun yerine, iPhone 11 veya iPhone 11 Pro, sahnenin daha uzun bir pozlamadan yararlanabileceğini algıladığında, hilal simgesine benzeyen bir Gece modu düğmesi otomatik olarak görünür.

Sahne gerçekten karanlıksa, Gece modu Kamera tarafından otomatik olarak etkinleştirilir ve ekranın sol üst köşesinde fotoğrafın çekilmesi için geçen saniye sayısını gösteren sarı bir Gece modu simgesi görünür. Gece modunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, kapatmak için düğmeye dokunmanız yeterlidir.

Sahne düşük ila orta ışıkla aydınlatılıyorsa, Gece modu seçeneği görünür ancak etkinleştirilmez (sarı ile vurgulanmaz). Fotoğrafın Gece modundan yararlanacağını düşünüyorsanız, etkinleştirmek için manuel olarak dokunabilirsiniz. Pozlama süresini ayarlamak için kaydırıcıyı da sürükleyebilirsiniz.

Gece modu etkinken hazır olduğunuzda, deklanşöre dokunun ve telefonu belirlenen süre boyunca sabit tutun. 3-5 saniyelik süre boyunca mümkün olduğunca fazla ayrıntı toplayarak daha parlak bir görüntü oluşturacaktır.

iPhone 11 Kamerada kırpma ve en boy oranı nasıl değiştirilir?

iphone 11 kamera ayarları

iPhone 11 Kamera, ek kontrollerin bulunduğu gizli bir çekmeceye sahiptir. Yukarıyı gösteren üçgen bir ok fark ederseniz, yeni kontrol çekmecesini ortaya çıkarmak için vizörde yukarı kaydırın.

Flaş, gece modu, Canlı Fotoğraflar, kırpma, zamanlayıcı ve filtreler için daha ayrıntılı seçenekler var. Kare kameranın ana tekerlek kullanıcı arayüzünden kaldırıldığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun yerine bu çekmecedeki en-boy oranını değiştirerek Kare fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Uluslararası Şirketleri Hackleyen 16 Yaşındaki Hacker Yakalandı

En boy oranını değiştirmek için düğmeye dokunun (varsayılan olarak 4:3’e ayarlanacaktır). Ardından, Kare’ye dokunun. Kare (1:1), 4:3 ve 16:9 seçenekleri vardır. Fotoğraflar kitaplığında görüntüyü düzenlediğinizde, kırpmayı istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz.

Yeni ‘Çerçevenin Dışında Yakala’ özelliği nasıl kullanılır?

iphone 11 kamera ayarları

Çerçevenin Dışında Yakalama, iPhone’un etkin vizörün etrafına ek kamera verilerini otomatik olarak kaydedeceği ve olaydan sonra kırpmayı değiştirmenize olanak tanıyan yeni bir özelliktir. Bu, fotoğraf ve videolarla çalışır.

Bu ayarlar, Kamera içinde değil, Ayarlar uygulamasında etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Ayarlar -> Kamera -> Kompozisyon’a gidin ve üç geçişi görün. Fotoğraflar ve videolar için çerçevenin dışında ayrı çekim geçişleri ve ‘Ayarlamaları Otomatik Uygula’ adlı bir ayar vardır.

Çerçevenin dışını yakalama açıkken, bir fotoğraf veya video çektikten sonra Fotoğraflar uygulamasına gidebilmeli ve çerçevenin kenarlarını genişletmek için Kırpma aracını kullanabilmelisiniz. Otomatik Uygula seçeneği, kesilen yüzleri veya benzer otomatik kompozisyon değişikliklerini algılayabiliyorsa, bunu sizin adınıza yapacaktır.

Ancak, Çerçevenin Dışında Yakalama özellikleri ailesi iOS 13.0’da hala biraz sorunlu görünüyor ve şu anda buna güvenmiyoruz. Benim için, yalnızca QuickTake videoları için çalışıyor gibi görünüyor ve fotoğraflar için çalışmasını sağlayamıyorum. Belki iOS 13.1 buna açıklık getirir.

iPhone 11 Kamera Özellikleri

iPhone 11, ultra geniş açılı bir kameraya ve geniş bir kameraya sahip . iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, bir telefoto kamerayla birlikte aynı iki kameraya sahiptir. Her üç kamera da her biri 12 megapikseldir.

”Google
1 Beğenmekten Vazgeç