Teknobu

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 2021


İngiltere’de Yüksek Lisans Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 2021

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 2021

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak, dünyanın en iyi üniversitelerinin bazılarında uzmanlaşmış bir konu hakkında bilgi edinmek için harika bir fırsat – ancak aynı zamanda İngiltere’de yüksek lisansa başvurma konusunda ortalıkta dolaşan birçok çelişkili tavsiye de var.

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Şu anda, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2021’de yer alan 84 Birleşik Krallık üniversitesi vardır ve her biri özel öğretim görevlileri, kapsamlı tesisler ve faydalı kaynaklarla benzersiz bir deneyim sunar – ve Reading Üniversitesi de bunlardan biridir.

İşleri yoluna koymak için, Birleşik Krallık’taki bir üniversitede yüksek lisans kursuna başvurmakla ilgili bazı ipuçlarını ve püf noktalarını ortaya çıkarmak için Reading Üniversitesi , Kathryn Whittington’daki Kabul Müdürü ile konuştuk .

İngiltere'de Yüksek Lisans Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
İngiltere’de Yüksek Lisans Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İngiltere’de Yüksek Lisansa Başvurmak için güçlü bir lisans derecesine veya ilgili iş deneyimine ihtiyacınız olacak

Whittington, bir yüksek lisans için başvururken, Birleşik Krallık üniversitelerinin tercihen ilgili veya ilgili bir konuda iyi bir lisans derecesi aradıklarını açıkladı.

Bununla birlikte, her üniversitede gerekli olan belirli notlar ve başarı seviyeleri, üniversiteye ve kursa bağlı olarak değişebilir. Bazı üniversiteler yalnızca yüksek not alan öğrencileri dikkate alabilir ve bazıları daha esnek olacaktır.

Bununla birlikte, bir lisans derecesi her zaman bir gereklilik değildir. Whittington, “Lisans dereceniz yoksa ancak ilgili deneyime sahipseniz, o zaman yine de bir yüksek lisans için değerlendirilebilirsiniz” dedi.

Bu Yazımızda Okuyun :   Squid Game Kartı Ne Anlama Geliyor?

Bir İngilizce Dil testini geçmeniz gerekebilir

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almanın bir diğer şartı, İngilizcenin güçlü bir temelidir. İngilizce’nin ana dil olmadığı bir ülkeden başvuruyorsanız , IELTS veya TOEFL gibi bir İngilizce dil yeterliliğini tamamlamanız gerekebilir .

Whittington, “Üniversitelerin hangi testleri hangi düzeyde kabul ettiğini kontrol edin. Bu, kuruma ve konulara göre değişebilir.

“Normalde söylemsel olan ve çok sayıda makale yazımı olan konular, Matematik gibi bir konudan daha yüksek İngilizce gereksinimlerine ihtiyaç duyacaktır.

University of Reading gibi bazı üniversiteler, İngilizce öğrenen öğrencilere ekstra destek sağlamak için dönem öncesi İngilizce kursları sunar.

Her üniversitenin başvuru süreci farklıdır

Birleşik Krallık’ta bir yüksek lisans derecesi için başvuru süreci, üniversiteden üniversiteye büyük ölçüde değişir.

Whittington, “Birleşik Krallık’taki lisans eğitiminin aksine, lisansüstü başvuru döngüsünü yöneten tek bir organizasyonumuz yok, böylece her üniversite biraz farklı bir şey yapabilir” dedi.

Whittington, başvuru süreci üniversiteler arasında çok farklılık gösterdiğinden, son başvuru tarihlerinin de çok farklı olabileceğini açıkladı. Son başvuru tarihleri ​​hakkında daha fazla bilgi için başvurduğunuz üniversitelerin web sitelerini kontrol edin.

Daha seçkin üniversitelerden bazıları Kasım ayının başlarında başvurmanızı gerektirecekken, diğerleri hala boş yerler varsa başvuruları yaza kadar açık tutabilir. Bazılarının belirli bir son tarihi bile olmayabilir, ancak Whittington başvurunuzu son dakikaya kadar bırakmamayı tavsiye ediyor.

Dedi ki: “Kursunuz dolabileceği için başvurunuzu çok geç bırakmamak iyi bir fikir, bu yüzden başvurunuzu daha erken yaptırın.” Bu aynı zamanda ortaya çıkabilecek teknik sorunlara karşı da koruma sağlayacaktır.

Başvurunuzu gönderdikten sonra, kararların alınması için ne kadar beklemeniz gerektiğini size bildiren bir onay e-postası almalısınız.

Birini referans olarak göstermeden önce onlara sorun

Çoğu üniversite referans isteyecektir. Bunlar genellikle önceki kursunuzdan öğretim görevlileri veya öğretmenler gibi iki akademik referans olacaktır. Bir işvereni de referans olarak eklemek isteyebilirsiniz.

Whittington şunları söyledi: “Aday göstereceğiniz kişilerle, bunu yapmaktan mutlu olduklarını ve bunu herhangi bir son tarihe kadar yapabileceklerini kontrol etmeniz gerçekten önemli.

Bu Yazımızda Okuyun :   Azerbaycan'da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler 2021

“Birisi için referans talebi aldığında şaşıran birçok akademisyenle konuştum ve bundan biraz hoşnut olmayabilirler!”

Üniversitelerin tüm konu alanları için benzer uygulama sistemleri vardır

Başvuru süreci üniversiteler arasında farklılık gösterse de, bir üniversite içinde yüksek lisans başvuru süreci, başvurduğunuz konu alanına bakılmaksızın genellikle oldukça benzerdir.

Bununla birlikte, derece gereksinimleri konular arasında farklılık gösterebilir. Örneğin, yüksek lisans düzeyinde Matematik eğitimi almak için Matematik lisans derecesine ihtiyacınız olacak.

Whittington, beşeri bilimler ve sosyal bilimler konuları, “başvuru sahipleri konuya gerçek bir bağlılık gösterdikleri sürece” daha geniş bir akademik geçmişleri kabul etme eğilimindedir.

Belirli mesleklerle bağlantılı bazı kursların lisans derecenizin akredite olmasını gerektireceğini de belirtmek gerekir.

Örneğin, Reading Üniversitesi’nde, öğrencilerin bir Master of Architecture (MArch) derecesi almak için ARB onaylı bir lisans yeterliliğine sahip olmaları gerekecektir .

Bazı kurslar, özellikle Sanat gibi daha yaratıcı konular olmak üzere bir portföy göndermenizi gerektirebilir. Diğerleri bir mülakata katılmanızı isteyebilir.

Whittington şunları söyledi: “Çok rekabetçi kurslar, mülakatları eşit derecede nitelikli adaylar arasında seçim yapmanın bir yolu olarak kullanabilir. Akreditasyonu olan bazı konular başvuru sahipleriyle görüşmelidir.

“Açıkçası, salgın birçok üniversitenin çalışma şeklini değiştirdi, bu nedenle röportajların şu anda çevrimiçi olma olasılığı çok daha yüksek ve bu da denizaşırı öğrenciler için gerçekten yararlı.”

Destekleyici ifadeler her kurum için özel olarak tasarlanmalıdır

Başvuru sahiplerinin sıklıkla yaptığı en büyük hatalardan biri, genel bir destekleyici ifade yazmak ve bunu tüm uygulamalarında kullanmaktır.

Whittington şunları söyledi: “Birkaç kuruma başvuruyorsanız, genel bir yaklaşım kullanmak yerine destekleyici ifadelerinizin her bir kurum için uyarlandığından emin olun.

“Geçmişinizin neden kurumun sunduğu özel derse ideal olarak uygun olduğunu açıklayın.

“Destekleyici ifadeler veya çalışma örnekleri sunuyorsanız, bunların sizi en iyi şekilde gösterdiklerinden emin olun. Alakalı çalışmaların en iyi örneklerini sağlayın. “

Uygulamanızda önceden var olan ilgili deneyimi vurgulayın

İlgili endüstri deneyimi, ustanızın uygulamasının öne çıkmasına gerçekten yardımcı olabilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Maske Zorunluluğunun Kaldırılacağı Tarihle İlgili Flaş Açıklama

Whittington şunları söyledi: ” Reading Üniversitesi’nde, eğitimden veya akademiden ara vermiş olan veya mesleki yönünü değiştirmenin veya önceden var olan kariyerlerini ilerletmenin bir yolu olarak yüksek lisans eğitimi almak isteyen başvuru sahiplerinin başvurularını her zaman memnuniyetle karşılıyoruz.”

Whittington, iş deneyiminiz kursla ilgiliyse, başvurunuzda bunu vurgulamaya değer olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, başvurduğunuz yüksek lisans, iş deneyiminize veya akademik niteliklerinize tamamen farklı bir yöndeyse, bunun yerine kazandığınız aktarılabilir becerilere odaklanmalısınız.

Yaygın hataları önlemek için özen gösterin

Whittington, bir usta başvurusunda kaçınmanız gereken bazı yaygın hataların ana hatlarını çizdi. Bunlar şunları içerir:

  • Yanlış veya eksik bilgi sağlamak
  • Özellikle adlarda veya e-posta adreslerinde yazım hataları
  • Destekleyici bir beyan sunmadan önce birinin hakem olarak hareket etmekten mutlu olduğunu doğrulamamak
  • Eksik başvuruların istenen tüm belgeler olmadan sunulması
  • Başvuruyu gönderdiğiniz gerçek kurs ve üniversiteyle ilgili olmayan bir kişisel beyan kullanmak

Bu hatalardan kaçınmak için Whittington, verilen bilgileri dikkatlice okumayı ve anlamadığınız bir şey varsa sorular sormayı önerdi.

İngiltere’de Yüksek Lisans Fiyatları Ne Kadar ?

İngiltere’de yüksek lisans programları genellikle bir yıl sürer, bazı programlar 2 yıl da sürebiliyor. Yüksek lisans ücretleri eğitim alınacak üniversiteye göre değişiklik gösterir. Üniversitelerin başarı sıralamalarına ve başvuru yapılacak bölüme göre de bu ücret şekillenmektedir. Ayrıca İngiltere’de yüksek lisans ücretleri, uluslararası öğrenciler ve Avrupa Birliği ülkeleri öğrencileri için de farklılık gösterir. Türk öğrencilerin, herhangi bir Avrupa Birliği ülkelerinden çifte vatandaşlığı yoksa uluslarası öğrenci olarak ücret öderler. Ortalama yıllık eğitim ücretleri 11,000 GBP – 15000 GBP olup, bu ücretler Russell Group gibi prestijli üniversitelerde 25,000 GBP üzerine de çıkabilir.

İngiltere’de Yüksek Lisans Kaç Yıl Sürüyor

Bir yılda tamamlanabilen bu programlar yurtdışında ve İngilizce dilinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin ilk tercihi. İngiltere’de yüksek lisans çoğu bölümde tam zamanlı olarak 1 yıl, yarı zamanlı olarak 2 yıl sürer.

”Google
10 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar