Web Analytics
Teknobu

Dünyanın En Saçma Binasının Mimarı Kimdir?
Dünyanın En Saçma Binasının Mimarı Kimdir?

Dünyanın En Saçma Binasının Mimarı Kimdir?

Dünyanın En Saçma Binasının Mimarı Kimdir? Dünyanın en saçma binası Türkiye’de yer almaktadır. Peki bu en saçma binanın mimarı kimdir? Kim yapmıştır?

Dünyanın en saçma binası hakkında son dönemde büyük bir tartışma başladı. Dünyanın en saçma binası Türkiye’de mi?

Dünyanın en saçma binası ile alakalı sosyal medyada büyük bir tartışma başladı. Google arama motoruna “Dünyanın En Saçma Binası” yazıldığında çıkan sonuç şok ediyor.Kahramanmaraş’ta inşa edilen İl Özel İdaresi binası, Google’da dünyanın en saçma binası yazılınca kullanıcının karşısına çıkıyor. Tasarım açısından farklı olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Kahramanmaraş İl Özel İdaresi binası vatandaşlar tarafından dünyanın en saçma binası olarak ilan edilmiş durumda. Zira dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da bu konuda vatandaşların karşısına bu binayı çıkarıyor.

Kahramanmaraşlı vatandaşlar, dünyada bu şekilde tanınmaktan dolayı büyük üzüntü duyduklarını ve dünyanın en saçma binası olarak İl Özel İdaresi binasını kabul etmediklerini söylüyor. Ancak sosyal medyada binanın fotoğrafını görenler ise Kahramanmaraşlılarla aynı fikirde değil.

Şehrin silüetinin tam zıttı olarak inşa edilen Kahramanmaraş İl Özel İdaresi binası şehrin en işlek caddesi olarak bilinen Trabzon Caddesi’nde bulunuyor. Meselenin aslı işe gerçekten çok farklı. Bina her ne kadar İl Özel İdaresi binası olarak bilinse de öyle bir işlevi bulunmuyor. Binanın içerisinde birkaç iş yerinden başka bir şey yok. 19 katlı olan bu bina mimari hatalar nedeniyle kullanılamıyor. Yapıldığı günden bu yana yıkılmayı bekleyen binanın bu özelliği nedeniyle dünyanın en saçma binası olarak adlandırıldığı söyleniyor.

1994 yılında hizmete açılan bina yıkım masraflarının yapım masraflarından çok daha fazla olması nedeniyle bir türlü yıkılamıyor. Daha önce satılmaya çalışılan binaya satış için izin çıkmayınca bina kaderine terk edilmiş. Binanın akıbetinin ne olacağı bilinmiyor ancak bina herkes tarafından dünyanın en saçma binası olarak biliniyor.

Dünyanın En Saçma Binasının Mimarı Kimdir
En Saçma Binasının Mimarı Kimdir

Dünyanın En Saçma Binasının Mimarı Kimdir?

Valilikten belediye mülkiyetine geçen binanın tasarımı Haldun Sunal ve Arif Nafiz Aköz tarafından 1994 yılında yapıldı.Şehrin merkezindeki konumu düşünüldüğünde binanın yapılış amacı, işlevi, renk uyumu ve kent silüeti konularında eleştiriler yapılmaktadır. Yerel hafızada yer edinen binanın belirgin konum ve biçemi nedeniyle adres tariflerinde merkezi bir nokta teşkil ettiği belirtilmektedir.[

”Google
12 Beğenmekten Vazgeç