Teknobu

Bolivya’dan korkutan haber! İnsandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit edildi


Bolivya’dan korkutan haber! İnsandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit edildi

Bolivya’dan korkutan haber! İnsandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit edildi

Bolivya’da geçtiğimiz yıl yaşamını kaybeden üç kişinin, ender görülen bir virüs yüzünden öldüğü tespit edildi. Bilim adamları, ‘Chapare’ adını verdikleri virüsün insandan insana bulaştığını ve fareler yöntemiyle da yayılmış olabileceğini söylemiş oldu. Herhangi tedavisi olmadığı için virüsü kapan hastalara yalnızca serum veriliyor.

Latin ABD ülkesi Bolivya‘da, insandan insana bulaşan ender bir virüsün tekrardan ortaya çıkmış olduğu tespit edildi. ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi’nin Bolivya’da yapmış olduğu araştırmada, Ebola benzer biçimde kanamalı ateşe neden olan virüsün 2019’da minimum üç kişinin ölümüne yol açmış olduğu saptandı.

EN SON 2004’TE GÖRÜLMÜŞTÜ

Duvar’ın haberine nazaran, iki hasta virüsü geçtiğimiz yıl Bolivya’nın başkenti La Paz’da üç sıhhat çalışanına bulaştırdı. Hastalardan biri ve iki sıhhat çalışanı öldü. Söz mevzusu virüs 2004 senesinde, ülkenin Chapare bölgesinde ufak çaplı bir salgına yol açmıştı. Bu, söz mevzusu virüsün yol açmış olduğu tespit edilen ve kayıtlara geçen tek salgındı.

“VÜCUT SIVILARI TAŞIYOR”

Sadece virüsün geçtiğimiz yıl tekrardan ortaya çıkmış olduğu tespit edildi. ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi’nden Maria Morales-Betoulle, bu kişilerde bulunan virüsü izole edip incelediklerini belirterek, “Daha yaygın bir hastalık bulacağımızı sanıyorduk fakat dizilim verileri Chapare virüsüne işaret ediyordu. Hakkaten oldukça şaşırdık” dedi.

Bu Yazımızda Okuyun :   Yurtdışı Üniversite Fiyatları Yurtdışında Okumanın Maliyeti Ne Kadar ? 2021

Araştırmacılardan Caitlin Cossaboom da, Bolivya’daki üç sıhhat görevlisinin virüsü enfekte olan hastalardan kaptığını teyit ettiklerini belirterek insandan insana bulaş uyarısı yapmış oldu. Cossaboom, “Vücut sıvılarının potansiyel olarak virüsü taşıdığına inanıyoruz” diye konuştu.

FARELER GETİRMİŞ OLABİLİR

The Guardian gazetesine data veren Cossaboom, virüsün Dang humması ile benzerliği sebebiyle halk içinde birkaç senedir tespit edilemeden dolaşmış olabileceğini söylemiş oldu. Bu virüsün fareler tarafınca taşındığına ve insanlara da farelerden geçtiğine inanılıyor.

SADECE SERUMLA TEDAVİ EDİLİYOR

Virüs ateş, karın ağrısı, kusma, diş etlerinde kanama, ciltte kaşıntı ve gözlerde ağrıya yol açıyor. Belirli bir ilacı bulunmadığı için hastalara bir tek serum veriliyor.

Bolivya'dan korkutan haber! İnsandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit edildi

”Google
10 Beğen

Yapılan Yorumlar