Teknobu

Koronaya Karşı Sürpriz Buluş


Koronaya Karşı Sürpriz Buluş

Koronaya Karşı Sürpriz Buluş

Koronaya karşı sürpriz buluş! Bilim adamlarının geliştirdiği burun spreyinin virüsü yendiği tespit edildi.

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirme emekleri devam ederken, bilim adamları sürpriz bir buluş gerçekleştirmiş oldu. Internasyonal bir bilim ekibi tarafınca geliştirilen burun spreyinin koronavirüsü yenmeyi başardığı ifade edildi.

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı tesiri altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle dünya genelinde 1 milyon 263 binden fazla insan yaşamını yitirdi, 50 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı geliştirme emekleri devam ederken, bilim adamları sürpriz bir buluş gerçekleştirmiş oldu.

Internasyonal bir bilim ekibi tarafınca geliştirilen ve gelincikler üstünden denenen burun spreyinin, koronavirüsü yenmeyi başardığı öğrenildi. Emek harcama ekibinin, insan deneylerinden sonrasında sprey hakkında detaylı bilgilendirmede bulunacağı öğrenildi.

Bu Yazımızda Okuyun :   195 Personel Alınacak (En Az Ortaöğretim Mezuniyet Şartı)

ÇALIŞMALAR HAYVANLARLA SINIRLI TUTULDU

The New York Times, koronavirüs ile ilgili müjdeli haberi okuyucularına duyurdu. Times’ın haberine bakılırsa, hemen hemen yargıcı onayından geçmeyen emek harcama, hayvanlarla sınırı olan tutuldu. Sadece bilim adamları, bu spreyin insanlarda da işe yaradığını gösterirse salgınla mücadelenin yeni aracı, buruna sıkılan günlük bir doz koruyucu sprey olabilir.

“HEYECAN VERİCİ”

Emek harcama hakkında açıklamalarda bulunan John Hopkins Üniversitesi’nden immünoloji kürsü başkanı Dr. Arturo Casadevall, “Koronavirüse karşı etkili yeni bir şeye haiz olmak coşku verici. Bunun silahlarımızdan biri olacağını tahmin ediyorum” dedi.

İNSANLAR ÜZERİNDE DE DENENECEK

ABD’deki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi (CUIMC), Cornell Üniversitesi ve Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nden (Erasmus MC) araştırmacıların aylardır devam eden emek harcaması, insanoğlu üstünde yapılacak denemelerle devam etmek için ek bütçeye gerekseme duyuyor.

PROTEİN UÇLARINA BİRE BİR OTURUYOR

Araştırmacılara bakılırsa yeni sprey, lipopeptit isminde grupta yer edinen bir molekül içeriyor. Bu molekül, koronavirüsün insan solunum yolu ve akciğer hücrelerine girmek için kullandığı sivri uçlu proteinin çıkıntısına birebir oturacak şekle haiz. Sivri uçlu proteindeki aminoasit zinciri uzantılarından birine yapışan molekül, virüsün tutunmasını engelliyor.

Koronaya karşı sürpriz buluş! Bilim insanlarının geliştirdiği burun spreyinin virüsü yendiği tespit edildi
”Google
15 Beğenmekten Vazgeç