Teknobu

Bilgisayarın Donanımları Nelerdir ?


Bilgisayarın Donanımları Nelerdir ?

Bilgisayarın Donanımları Nelerdir ?

Bilgisayarın donanımlarının ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız yazımızı okumaya devam edin…

Bilgisayar Donanımı nedir?

Donanım (bazen HW olarak kısaltılır), bir bilgisayar sisteminin çalışması için ihtiyaç duyduğu fiziksel bileşenler olarak tanımlanabilir. Bu, onu fiziksel bileşenlere ne yapacağını söyleyen yazılı talimatlardan oluşan yazılımdan ayırır.

İç ve Dış Bileşenler

Donanımı oluşturan bileşenler, dahili veya harici olarak kategorize edilebilir. Dahili bileşenler, bilgisayarın içine takılı olanlardır. Harici bileşenler bilgisayarın dışına bağlanır, ayrıca çevre birimleri veya çevresel aygıtlar olarak da adlandırılabilirler.

Bilgisayarın Donanımları

Bilgisayarın Donanımları Nelerdir ?

Aşağıda 20 Bilgisayarın Donanımları örneği verilmiştir. Listelenen ilk 9 bileşen genellikle dahili kategoriye aittir. Diğer 11 tanesi tipik olarak haricidir.

 1. Anakart
 2. Merkezi İşlem Birimi (CPU)
 3. Güç kaynağı
 4. Rasgele Erişim Belleği (RAM)
 5. Sabit Disk Sürücüsü (HDD)
 6. Video kartı
 7. Katı Hal Sürücüsü (SSD)
 8. Optik Disk Sürücüsü (örn. BD sürücüsü, DVD sürücüsü, CD sürücüsü)
 9. Kart Okuyucu (ör. SD, SDHC)
 10. Monitör
 11. Klavye
 12. Fare
 13. Yazıcı
 14. Hoparlörler
 15. Harici disk
 16. Masaüstü Görüntü Tarayıcı
 17. Projektör
 18. Oyun kolu
 19. Kulaklıklar
 20. USB flash sürücü
computer hardware 2625895 322917d648864dc4974d9befc74b6c6a
Bilgisayarın Donanımları

Aşağıda listelenen bileşenlerin her birini daha ayrıntılı olarak açıklayacağım.

1. Anakart

Bilgisayarın Donanımları ; Anakart (halk arasında mobo olarak da bilinir) bir bilgisayarın ana baskılı devre kartıdır. CPU’yu barındırır ve diğer tüm donanımların içinden geçtiği bir hub olarak çalışır. Diğer bileşenlere güç tahsis eder, onları koordine eder ve aralarında iletişimi sağlar.

Bu Yazımızda Okuyun :   Bilgisayar Sisteminin Bileşenleri

2. Merkezi İşlem Birimi (CPU)

Bilgisayarın Donanımları ; Merkezi işlem birimi veya kısaca CPU, bilgisayarınız tarafından çalıştırılan programlardan gelen tüm bilgileri işlemekten sorumludur. Her bir CPU’nun, gigahertz cinsinden ölçülen, herhangi bir saniyede işleyebileceği komut sayısı olan bir saat hızı vardır. Bir bilgisayarın CPU’sunun kalitesi, genel sistem performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

3. Güç Kaynağı

Bilgisayarın Donanımları ; Güç kaynağı ünitesinin ana rolü, alternatif akımı (AC) bir prizden doğru akıma (DC) dönüştürmektir. Bilgisayar bileşenlerinin normal çalışması için DC’ye ihtiyacı vardır. Güç kaynağı birimi ayrıca aşırı ısınma sorunlarını önlemek için voltajı da kontrol eder.

4. Rasgele Erişim Belleği (RAM)

Bilgisayarın Donanımları ; Rasgele Erişim Belleği (RAM), verileri geçici olarak depolayan bir bilgisayarın içindeki fiziksel donanımdır. Normalde anakartın bellek yuvalarında bulunur. Rolü, programlar tarafından oluşturulan bilgiler için bilgisayarın “çalışan belleği” olarak hizmet etmektir. Genel olarak konuşursak, RAM ne kadar hızlı olursa, belleğin verileri diğer bileşenlere taşıdığı işlem hızı da o kadar yüksek olur.

5. Sabit Disk Sürücüsü (HDD)

Bilgisayarın Donanımları ; Sabit disk sürücüsü, bir bilgisayarın ana veri depolama cihazıdır. Burası işletim sisteminin, yazılım başlıklarının ve dosyaların çoğunun depolandığı yerdir. RAM’den farklı olarak, sabit sürücüler uçucu değildir; bu, kapatıldıklarında bile depolanan verilerini korudukları anlamına gelir.

6. Ekran Kartı

Bilgisayarın Donanımları ; Video kartı (grafik kartı olarak da bilinir), bilgisayarın çıktı görüntülerini monitör gibi bir video görüntüleme cihazına göndermesini sağlayan bir genişletme kartıdır. Video kartı tipik olarak ana kart üzerindeki bir yuva aracılığıyla kurulur.

7. Katı Hal Sürücüsü (SSD)

Bilgisayarın Donanımları ; Katı hal sürücüleri, geleneksel sabit disk sürücülerine bir alternatif olarak bilgisayarın içine yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Dışarıdan geleneksel sabit disk sürücüleriyle neredeyse aynı görünmelerine rağmen, hareketli parçaları yoktur. Bu, daha az güç kullandıkları, verilere daha hızlı eriştikleri ve genellikle daha güvenilir oldukları anlamına gelir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Donanım ve Yazılım Kavramı

8. Optik Disk Sürücüsü (örn. BD sürücüsü, DVD sürücüsü, CD sürücüsü)

Bilgisayarın Donanımları ; Optik disk sürücüsü (ODD), verileri optik disklere okumak veya yazmak için lazer ışığı veya elektromanyetik dalgalar kullanır. Bu tür sürücülerle kullanılmak üzere tasarlanmış yaygın optik ortamlar, kompakt diskler, DVD’ler ve Blu-ray disklerdir. Optik disk sürücüler ayrıca disk sürücüleri, CD sürücüleri, DVD sürücüleri ve BD sürücüleri olarak da adlandırılabilir.

9. Kart Okuyucu (ör. SD, SDHC)

Çoğu kişisel bilgisayar ve tablette yerleşik bellek kartı okuyucuları bulunur. Bu, dijital bilgileri depolamak için kullanılan taşınabilir elektronik depolama cihazları olan hafıza kartlarından veri okumalarını sağlar. Günümüz bellek kartlarının çoğu flash bellek kullanıyor, ancak diğer bellek teknolojileri şu anda geliştiriliyor.

10. Monitör

Monitör, bilgisayar tarafından oluşturulan video ve grafik bilgilerini video kartı aracılığıyla görüntüleyen bir donanım aygıtıdır. Monitörler ayrıca video görüntüleme birimleri, video görüntüleme terminalleri veya basitçe ekranlar olarak da adlandırılabilir. Daha eski monitörler hantaldı ve katot ışın tüpleri kullanılarak oluşturuldu, ancak günümüzde normalde LCD teknolojisini kullanıyorlar ve daha hafif ve daha ince.

11. Klavye

Klavye, kullanıcıların bilgisayarlarıyla etkileşim kurmasını sağlayan daktilo tarzı bir aygıttır. Kullanıcılar, tuşlar olarak bilinen özel düğmelere basarak metin, karakter ve diğer komutları girer. Klavye normalde harici bir donanım bileşeni olarak kabul edilmekle birlikte, çoğu bilgisayar sisteminin önemli bir parçasıdır.

12. Fare

Bilgisayar faresi, bilgisayar ekranındaki nesneleri işlemek için kullanılan, elde tutulan bir işaretleme cihazıdır. Standart modern fare, optik sensörleri kullanarak bir imleci yönlendirebilir. Farelerin çoğunda ayrıca, menülere erişmek ve menülere erişmek için kullanılan iki düğme (sol tıklama ve sağ tıklama) ve bir kaydırma tekerleği vardır.

13. Yazıcı

Yazıcılar, bilgisayarda depolanan elektronik verilerin, genellikle kağıt üzerinde metin veya görüntü biçiminde basılı kopyalarını oluşturan çıktı cihazlarıdır. En yaygın modern yazıcı türleri mürekkep püskürtmeli veya lazer teknolojisini kullanır ve bilgisayara bilgisayarın USB bağlantı noktası veya WI-FI aracılığıyla bağlanır.

Bu Yazımızda Okuyun :   İşletim Sistemi Türleri

14. Hoparlörler

Bilgisayar hoparlörleri yaygın bir çıkış cihazıdır ve müzik, film ve diğer sesleri dinlemek için kullanılır. Bir dizi farklı kalite ve fiyatta mevcutturlar; daha gelişmiş versiyonları, gelişmiş bas çıkışı sağlamak için ek bir subwoofer’a sahiptir.

15. Harici Sabit Sürücü

Harici bir sabit sürücü, genellikle bilgisayarın USB bağlantı noktasına bağlanan bir sürücüdür. Bazıları bilgisayardan veri kablosu aracılığıyla güç alır, diğerleri ise AC duvar bağlantısına ihtiyaç duyar. Harici bir sürücünün ana yararı taşınabilir olmalarıdır, yanınızda görece büyük miktarda veri taşıyabilir veya farklı bilgisayarlar arasında veri aktarabilirsiniz.

16. Masaüstü Görüntü Tarayıcı

Masaüstü görüntü tarayıcı, görüntüleri veya metni optik teknolojiyi kullanarak bir bilgisayara aktaran bir giriş aygıtıdır. Bilgisayar, sinyali dijital bir görüntüye dönüştürerek düzenlenmesine, e-postayla gönderilmesine veya yazdırılmasına olanak tanır.

17. Projektör

Projektörler, bir oda dolusu insanın tek bir bilgisayar tarafından oluşturulan görselleri deneyimlemesini sağlayan harici donanım cihazlarıdır. Hareketsiz veya hareketli görüntüleri boş bir duvara, ekrana veya başka bir yüzeye “yansıtabilirler”. Modern dijital projektörler genellikle film izlemek, sunumları geliştirmek veya bir öğretim yardımı olarak kullanılır. HDMI bağlantı noktası üzerinden bir bilgisayara bağlanırlar.

18. Oyun Konsolu

Bir oyun çubuğu (kontrol sütunu olarak da bilinir), bir oyuncu tarafından bir bilgisayar oyunuyla etkileşim kurmak için kullanılan bir giriş cihazıdır. Joystickler ayrıca uçaklar, kamyonlar, tekerlekli sandalyeler, gözetleme kameraları ve insansız su altı araçları gibi çeşitli gerçek hayat araçlarını kontrol etmek için de kullanılıyor ve bunlar gittikçe bilgisayarlaşıyor.

19. Kulaklıklar

Kulaklıklar, sesi dinlemek için kullanılan bir donanım çıkış cihazıdır. Tipik olarak, bir bilgisayar hattı çıkışına veya hoparlörlere bağlanırlar. Dinleyicinin, yakındaki diğer insanları rahatsız etmeden müziğin, filmlerin veya diğer seslerin keyfini çıkarmasını sağlar.

20. USB Flash Sürücü

USB flash sürücü, taşınabilir bir veri depolama cihazıdır. Optik sürücülerin aksine, flash sürücülerin hareketli parçaları yoktur, bu da onları daha dayanıklı kılar. Bir USB flash sürücü, entegre bir USB arayüzüne sahiptir ve bilgisayara bir USB portu üzerinden bağlanır.

”Google
46 Beğenmekten Vazgeç