Teknobu

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ? 2020


Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ? 2020

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ? 2020

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ?

Bebeklerin ortalama dörtte birinde gaz sancısı görülür ve bu, zaman içinde gündelik yaşamı etkileyen bir sorun haline gelebilir. Bebeklerde gaz problemi yaşayan ailelerin endişelenmesini gerektirecek bir durum yoktur şundan dolayı her şeyden öte bebek gaz sancısı herhangi bir hastalık değildir, fizyolojik bir uyarlama sürecidir.

Bebeklerin ortalama dörtte birinde gaz sancısı görülür ve bu, zaman içinde gündelik yaşamı etkileyen bir sorun haline gelebilir. Bebeklerde gaz problemi yaşayan ailelerin endişelenmesini gerektirecek bir durum yoktur çünkü her şeyden öte bebek gaz sancısı herhangi bir hastalık değildir, fizyolojik bir uyarlama sürecidir. Akıllarında, “Gaz niçin olur?” ya da “bebek gazı nasıl çıkarılır?” benzer biçimde sual işaretleri olan anne babalar için çeşitli yöntem ve ürünlerden anlatmak mümkündür.

Bebeklerde gaz problemi yaşayan ailelerin pek bir çok, bebeğin günlük gaz çıkarma probleminin çözümünü bir dinsel tören haline getireceklerdir şundan dolayı bebeklerde gaz problemi günün her saati yaşanabilir. Önceleri anne babalar, yalnızca bebek gaz çıkarma hareketleri uygulama benzer biçimde yöntemlere başvurur, bununla beraber bebek gaz ilacı ya da bebekler için gaz damlası benzer biçimde seçeneklere de yönelebilirler. Peki ne yapmalı, bebeklerde gaz nasıl giderilir, bebeklerde gaz sancısı ne vakit geçer? Tüm sorularınızın yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Reflü Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Niçin Olur?

Bebeklerde gaz sancısı ne vakit biter benzer biçimde soruların cevabına geçmeden ilkin bu problemin sebebinden anlatmak gerekir. Anne karnından çıkıp yeni bir dünyaya geçiş meydana getiren küçük bebekler, uyarlama sürecinde bazı fizyolojik uyum aşamalarından geçer. Bunlardan bir tanesi de gazdır. Hemen hemen yeni doğan bir bebek, anası tarafınca emzirilmeye başlandığında hava yutar. Emzirme esnasında çoğunlukla hava yutan bebek, mide ve bağırsaklarında da bazı hareketlenmeler yaşar. Bebeklerdeki gaz sancısının sebebi, temel olarak bu şekilde özetlenebilir. Doğrusu gaz niçin olur sorusu fizyolojik tanımlamalar ile açıklanabilir.

Ebeveynliği hemen hemen yeni tatmış olan bireyler için gaz sancısının emarelerini idrak etmek bile kaygı verici olabilir. Yenidoğan gaz sancısı direkt olarak anlaşılamayabilir. Yapılması ihtiyaç duyulan bebeğin huzursuzluğunu olabildiğince erken fark etmektir. Bu sürede bacaklarını karnına doğru çeken bebek, sancısını yalnızca bu şekilde belli edebilir. Gaz sancıları çoğu zaman akşam saatlerinde yaşansa da günün herhangi bir saatinde gözlemlenmesi de sürpriz olmayacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Iyi mi Geçer?

Bebeklerdeki gaz sancılarının ilk üç ay yoğun olarak yaşandığı ve üç aylıktan sonrasında yavaş yavaş ortadan kalktığı söylenebilir. Doğrusu bebeklerde gaz sancısı ne vakit biter sorusu “dördüncü aydan itibaren” şeklinde cevaplanabilir. Ebeveynlerin -özellikle de annelerin- yapması ihtiyaç duyulan bazı hareketler ve alması ihtiyaç duyulan bazı tedbirler vardır. Lüzumlu önlemler alınırsa ve bazı durumlara dikkat edilirse bu süreç rahat bir halde atlatılabilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Tam Bir Kalsiyum Deposu! Kemiklerinizin Güçlü Olması İçin…

Gaz sancısı problemini yaşamamak için ilk olarak engelleyici faktörlerden bahsedilebilir. Mesela anneler, bebeği emzirirken birkaç dakikada bir mola verip bebeğinin gazını çıkarabilir. Bu aşamada ufak masajlar etkili olacaktır. Bu sayede hem bebek rahatlayacak hem de anne daha kolay emzirecektir. Biberonla besleme esnasında daha çok gaz yutan bebekler, daha çok gaz sancısı çekebilir. Gaz sancısını engellemek için biberonun ucunun ya da meme ucunun ağza tam olarak yerleştirilmesi gerekir. Bebeğin pozisyonu da emzirme esnasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki unsurdur. Doğru emzirme teknikleri ile sancılar minimize edilebilir.

Bebeklerdeki gaz sancılarını geçirmek ya da gaz sancısını ortadan kaldırmak için emziren anneler beslenmesine itina göstermeli, gaz çıkarma hareketlerini doğru uygulamalı ve gerekirse gaz masajında bebek yağı benzer biçimde yardımcılar kullanmalıdır. Aşırı gaz sebepleri, sadece bu şekilde problem olmaktan çıkarılabilir.

Gaz Olmaması İçin Bebeğin ve Emziren Annenin Kaçınması Ihtiyaç duyulan Gıdalar

Yenidoğan bebeğin gazı nasıl çıkar sorularından ilkin yenidoğan bebeğin gazı nasıl engellenir benzer biçimde sorulara yanıt aranabilir. Yeni doğum yapmış bir anne beslenmesine dikkat etmeli sadece aşırı endişelere de kapılmamalıdır. Sıhhatli olduğu malum tüm gıdalardan makul ölçülerde tüketmek her daim önemlidir. Bu zamanda elbet sağlıksız gıdalardan uzak durmak gerekir. Bir de gaz yapmış olduğu anlatılan bazı gıdalar vardır. Brokoli, kereviz ve pırasa benzer biçimde sebzeler bunların önderlik yapar. Kuru fasulye, bilinmiş olduğu suretiyle gaz sancısına yol açan başlıca yiyeceklerden biridir. Öte taraftan portakal, limon ve greyfurt benzer biçimde meyvelerin de gaz sancısına niçin olduğu bilinir. Her biri başlı başına yararlı gıdalar olan bu sayılan yiyecekler, gene de gaz sancısı yapacağından bir süre tüketilmemelidir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Udi Hindinin Faydaları Nelerdir ? Udi Hindi Nedir ? 2021

Kafein içeren ve gazlı içecekler, annelerin uzak durması ihtiyaç duyulan bir öteki besin alanıdır. Kafein içeren gıdaların bebekte gaz yapması sık görülen bir durumdur. Ek olarak huzursuzluk ve hastalık da bu gıdaların getirilerinden bir diğerleridir. Bunların haricinde alerjiye niçin olabilecek besinler de annenin kaçınması ihtiyaç duyulan gıdalar sıralaması içine dahil edilebilir. Bu gıdalar, gebelikte gaz sancısı çeken anne adayları için de geçerlidir.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Hareketleri

Bebeklerde gaz çıkarmak için gaz masajı ile beraber bazı hareketler de vardır. Çoğunlukla bu hareketler denenip bir netice alınamadığı takdirde bebek gaz masajı aşamasına geçilir. Gaz çıkarma hareketi denildiğinde akla ilk olarak bebeğin sırtı sıvazlama gelir. Sıvazlamanın yanı sıra mevsime bakılırsa ılık bir duş da bebeğe iyi gelebilir. Bebeğinizin bacaklarını karnına doğru hafifçe çekerseniz bu hareket de bebeği rahatlatabilir. Bu durumlarda bebek gaz damlası da kullanılabilir. Fakat kuşkusuz en etkili ve en kati yol gaz masajı olarak kabul edilir. Yeni doğan bebeğin gazı nasıl çıkar benzer biçimde sual işaretlerine haiz olan anne babalar, bu cevapları dikkate alabilir.

”Google
17 Beğenmekten Vazgeç