Teknobu

ANALOG VE DİJİTAL YAYINCILIK ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?


ANALOG VE DİJİTAL YAYINCILIK ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

ANALOG VE DİJİTAL YAYINCILIK ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Analog ve dijital yayıncılık kavramları son zamanlarda sıkça adından bahsettiriyor.

Günümüzde bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler başta televizyon olmak üzere birçok kitle iletişim araçlarını etkiledi. Bizde sizler için bu yazımızda analog yayıncılık ve dijital yayıncılığın arasındaki farklara bir göz atalım istedik.

ANALOG YAYINCILIK
Analog Yayıncılık

ANALOG VE DİJİTAL YAYINCILIK ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Televizyon yayıncılığında ortaya çıkan yeniliklerle birlikte analog yayın zamanla yerini etkileşim özelliği ile izleyiciye büyük bir özgürlük sağlayan sayısal yayıncılığa yani dijitale bırakmıştır. Bu teknik kullanılarak yapılan radyo ve televizyon yayıncılığı, analog yayın sistemlerine göre ses ve resim kalitesi bakımından üstün bir konuma gelmiştir. Aynı zamanda çeşitli bilgilerinde eş zamanlı ve daha ekonomik koşullarla program iletilmesi ve konudaki araştırmaların derinlik kazanmasını olanak sağlamıştır.

Analog yayın sistemi sinyal temeline dayanmaktadır. Bu yayın sisteminde süreklilik esastır. Fakat bu bir kalite göstergesi değildir. Sıradan bir yayın sistemini yakalaması bakımından kolaylık sağlayan analog yayın, çoğu zaman düşük kaliteli sinyal ve güvenli bağlantı eksikliği olarak karşımıza çıkar.

Bu Yazımızda Okuyun :   5000 / 5000 Translation results Çocuklarınız İçin Öğrenmeyi Nasıl Eğlenceli Hale Getirirsiniz?

Örneğin, analog televizyon izlemek için evde ya da çatıda sıradan karasal antene ve bazı şirketlere bağlı bir kablolu televizyona ihtiyaç vardır. Analog sinyalin çalışmasının özellikleri nedeniyle görüntü her türlü şekilde dış parazit kaynakları tarafından bozulabilir. Dijital yayın sisteminde ise sayısal veriler doğrultusunda ilerlenen bir durum söz konusudur. Bu yayınlar hayatımıza girdiği günden itibaren etkileşimden maliyete bilgiye erişimden eğlenceye büyük bir ilerleme kaydetmişlerdir.

thumbs b c 90a0637e8da692752bc38b3403c3dc77
Dijital Yayıncılık

Bir diğer örnek, bir görüntünün kurgusu için harcanan vakit günümüzle eş değer kesinlikle değildir. Bir habere giderken görülen materyallerde buna dâhildir. Eski yayıncılıkta her durum için ayrı araç fazla ekipman götürülürken günümüzde Uplink araçları, bir kamera işlerimizi halletmemize olanak sağlıyor. Aynı zamanda dijital teknolojiyle fiziksel olarak küçülen fakat hafıza olarak büyüyen bilginin depolanması yadsınamaz bir gerçektir. Analog yayıncılık döneminde her şey daha çok zahmetlidir.

Analog ve dijital yayın arasındaki farkları maddeler halinde sıralayalım;

  • Sayısal yayın, analog sisteme göre daha kaliteli ses ve görüntü imkânı sağlar.
  • Dijital yayın teknolojisinde yaşanan sorunlar kolaylıkla giderilebilir.
  • Dijital yayıncılık aracılığıyla bir kanaldan 4-6 program yayınlanabilmekte böylece kanallara daha verimli bir şekilde kullanılabilmektedir.
  • Dijital yayıncılıkta isteğe bağlı olarak 2’den fazla dilde film yayını veya 4–5 kanallı bir müzik yayını gerçekleştirilebilmektedir.
  • Dijital yayıncılık interaktif uygulamaları desteklemektedir.
  • Dijital yayıncılıkta görüntü ve seste olan tekrarlar, fazladan veriler yok edilerek yapılan sıkıştırma sonucunda verilerin daha dar bir veri yolunda veya frekansta iletilebilmesini mümkün kılmaktadır.
  • Sayısal yayıncılıkta, sayısal kodlu görüntüler ile sesler, bütün yayın iletim tekniklerine uygun şekilde çalışmaktadır.
  • Seyirci, sayısal yayıncılık sayesinde istediği kalitede seçim yapabilir. Sayısal yayıncılık aracılığıyla internet ve benzeri iletişim standartları üzerinden (IPTV, İnternet TV, Mobil TV) radyo televizyon yapılabilmektedir.
  • Sayısal televizyon yayını ile seyirciler görüntüleri farklı açılardan seyredebilmektedir.
Bu Yazımızda Okuyun :   Makineler Nasıl Öğrenir ? 2021

SONUÇ

Analog ve dijital yayıncılığa dair farkları yazımızda kısaca belirttik. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Yeni içerikli, bol meraklı bir başka yazıda görüşelim..

”Google
1 Beğenmekten Vazgeç