Teknobu

2. El Araba Satışlarında Yeni Dönem


2. El Araba Satışlarında Yeni Dönem

2. El Araba Satışlarında Yeni Dönem

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan yazıda 2. el motorlu kara taşıtları ticaretine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayına sunuldu. Yeni açıklanan yönetmeliğe göre kullanılmış otomobil alım ve satımı yapan kişiler için geçerli olup bu kanun uyacak kişiler için 31 Ağustos tarihine kadar yetki belgesi almak zorundadırlar. Ayrıca yönetmeliğe göre yetki belgesi olmayan kişiler bir yıl içinde en fazla 3 defa 2. el araç alım satımı yapabilecektir.

Corona virüsü nedeniyle birlikte sıfır km otomobil üretiminde yaşanan aksilikler, 2. el otomobil piyasasını korkunç derece doğrudan etkiledi. Her ne kadar markalar üretimlerine tekrar başlasa da üretimleri eski seviyesinde değil hem de birden fazla pazar için bekleyen siparişler söz konusu. Bu durum da yeni otomobil satın almak isteyen kişilerin karşısına ya istenilen aracı bulamama ya da uzun bir sipariş süresi bekleme gibi sorunları çıkartıyor. Bu süreçle birlikte kullanıcı kullanılmış yani 2.el otomobil seçeneğine yönelmek zorunda kaldı. Otomobil satın almak isteyenlerin oluşturduğu talep ikinci el otomobil fiyatlarını ve bulunurluğunu doğrudan etkiledi. 2. El araç piyasaları oldukça yüksek seviyelerdedir.

Bu Yazımızda Okuyun :   2021 Yılında Netflix Abone Sayısı 200 milyon Kişiye Ulaştı

Artan bu ikinci el otomobil fiyatları, düşük faizli krediler ve yüksek talep bu sektörde yeni oyuncuların ortaya çıkmasını sağladı. 2. el otomobil ticareti yapmak için ülkemizde resmi bir belge ihtiyacı duyulmuyordu. Ancak bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte 2. el otomobil alım satımı yapanlarla alakalı önemli kararlar alındı.

Bu kararların en başında araç alım satımı için ihtiyaç duyulan gerekli yetki belgesi yer alıyor ve bu yetki belgeniz yoksa senede en fazla 3 defa araç alım satımı yapabileceksiniz. Yetki belgesine ek olarak dolandırıcılığı engellemek içinde bazı maddeler yönetmelikteki yerini aldı.

”Google
19 Beğen