Teknobu

Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler 2021






Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler 2021

Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler 2021

Sizlerde artık yurtdışında üniversite okumak mı istiyorsunuz, peki yurtdışında ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler hangileri işte cevabı burada.

Eğitim ve büyük harcamalar genellikle birbiriyle ilişkilendirilir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite maliyetleri son on yılda% 25’ten fazla arttı. Yurtdışındaki eğitim seçeneklerini keşfetmek çekici bir teklif haline geldi. Yüksek kaliteli eğitimin yanı sıra, Avrupa’daki birçok okul ücretsiz eğitim sunmaktadır. 

Bu makale, insanların yurtdışında eğitim alma nedenlerini, ilgili ücretleri (varsa) ve ücretsiz eğitim sunan ülkeleri kapsadığından, yurtdışında ücretsiz eğitim seçeneğini araştırıyor. Gelişmiş ülkelerden gelen öğrenciler daha geniş bir maliyet etkin seçeneklere sahip olurken, gelişmekte olan ülkelerden gelenler, banka hesaplarını kırmak zorunda kalmadan yurtdışında rekabetçi bir eğitim avantajı elde edebileceklerini öğrenecekler. 

Yurtdışında ücretsiz hangi ülkelerde okuyabilirim ücretsiz eğitim nasıl alabilirim diyorsan bu yazıda sizler için bunları açıkladık işte yurtdışında ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz üniversiteler.

Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler

Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler
Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler
 1. Almanya
 2. Finlandiya
 3. Fransa
 4. Norveç
 5. Danimarka
 6. Avusturya
 7. İsveç
 8. Yunanistan
 9. Çek Cumhuriyeti
 10. İzlanda

Ücretsiz Eğitim Veren Ülkeler

Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler
Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler

Almanya

Almanya, uluslararası eğitim için en ideal yerlerden biri olarak ün kazandı. Neredeyse tüm eyaletleri, devlet üniversitelerindeki lisans öğrencileri için harç ücretlerini kaldırdı ve aynı zamanda çok saygın bir eğitim sistemine ev sahipliği yapıyor. Sonuçta, 46 Alman okulu QS Dünya Üniversite Sıralamasına girdi ve bunlardan sekizi ilk 150’ye girdi (Tucker, 2019). Ek olarak, ülkede yaklaşık 300 devlet üniversitesi vardır, bu nedenle öğrencilerin zengin seçenekleri vardır.

Kimler uygundur? 

Uyruğu ne olursa olsun herkes ücretsiz olarak Almanya’da okuyabilir. Bununla birlikte, Avrupa Birliği (AB) dışında ikamet eden öğrencilerin ülkeye girmeden önce oturma izni sunmaları gerekmektedir. Ücretsiz eğitim alacaklarsa, ülkedeki eğitimlerini de bitirmeleri gerekir. Ayrıca, ülkede okumak için bir Alman öğrenci vizesi gerekmektedir.

Eğitim maliyetleri

Tipik olarak, Almanya’daki devlet üniversiteleri, yıllık 170-280 $ arasında değişen nominal bir ücret alır ve bu, yönetim maliyetlerini kapsar (Tucker, 2019). Ülke dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olduğundan, öğrenciler birinci sınıf tesisler ve eğitim programları bekleyebilirler.

Geçim harcamaları

Bir Alman vizesi almak için, öğrencilerin yaşam masraflarını karşılamak için yılda 11,330 $ ‘a sahip olduklarını kanıtlamaları gerekir. Almanya’nın yaşam maliyeti, diğer Batı Avrupa ülkelerinden daha uygun. Kira, ortalama olarak 290 ila 340 ABD doları arasında değişirken, aylık yemek maliyeti 205 ABD dolarıdır (Playdon, 2020).

Önemli ücretsiz üniversiteler

 • Münih Teknik Üniversitesi
 • Ludwig Maximilian Üniversitesi Münih
 • Goethe Üniversitesi Frankfurt
 • Köln Üniversitesi
 • RWTH Aachen Üniversitesi

Finlandiya

Finlandiya, olağanüstü eğitim sistemi nedeniyle küresel ilgi çekiyor. 2000 ve 2003 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programında (PISA) Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en iyi performans gösteren ülke oldu ve okul performansını geliştiren tek ülke oldu. Finlandiya, 2015 PISA’da bir kez daha  fen, matematik ve okuma alanlarında ortalama PISA puanlarının oldukça üzerinde notlar yayınlad. Aynı zamanda, yüksek öğretim sistemlerinin durumunu ölçen bir grup olan Universitas 21 tarafından, ulusal gelir seviyelerini hesaplarken dünyadaki en etkili yüksek öğretim sistemine sahip olarak kabul edilmektedir.

Ücretsiz eğitim koşulları Almanya’daki kadar kapsayıcı olmasa da, mevcut ücretler nispeten karşılanabilir. 

Kimler uygundur?

AB, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ve İsviçre’de ikamet edenler için öğrenim ücretlerinden feragat edilir. Uluslararası öğrenciler, Fince veya İsveççe öğretilen bir kursa gitmeyi tercih ederlerse veya sabit dönem oturma iznine sahiplerse ücretsiz eğitimden yararlanabilirler (Study.eu, 2017). Ayrıca, ücretsiz eğitime hak kazanamayanlar için çok sayıda burs bulunmaktadır. Finlandiya’da okumak istiyorlarsa, uluslararası öğrenciler öğrenci vizesine başvurmalıdır.

Eğitim maliyetleri

AB, AEA ve İsviçre dışında yaşayanlar, bir lisans veya yüksek lisans derecesi almak istiyorlarsa, yılda ortalama 4,800-24,500 ABD Doları ödemek zorunda kalacaklar (En İyi Üniversiteler, nd). Ücretler kursa, üniversiteye ve okulun konumuna göre değişir.

Geçim harcamaları

Helsinki Üniversitesi’ne göre, öğrencilerin ortalama aylık yaşam giderleri 804-1,147 ABD Doları (Helsinki Üniversitesi, 2020) civarındadır ve Helsinki’deki kira 516-804 ABD Dolarıdır (Helsinki Üniversitesi, 2020). Helsinki Finlandiya’nın başkenti olduğu için, bu rakamların diğer bölgelerde düşmesi muhtemeldir.

Öğrenci vizesine hak kazanmak için, öğrencilerin yaşam masraflarını karşılayan yıllık en az 8.100 $ (En İyi Üniversiteler, nd) olduğunu kanıtlamaları gerekir.

Önemli ücretsiz üniversiteler (AB / AEA / İsveçli Öğrenciler için)

 • Helsinki Üniversitesi
 • Tampere Üniversitesi
 • Vaasa Üniversitesi
 • Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi
 • Jyvaskyla Üniversitesi

Fransa

Ev sahibi Avrupa ülkeleri arasında yapılan karşılaştırmalı bir çalışmada, Fransa’da okuyan uluslararası öğrenciler, özellikle okuma, matematik ve fen alanlarında OECD ortalama puanlarına yaklaşıyor veya hatta onları aşıyor (Motoi, 2018). Bu, ülkenin eğitim sisteminin kalibresinin bir yansımasıdır, bu nedenle dünya çapında uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Finlandiya gibi, herkes ücretsiz eğitime hak kazanmıyor, ancak ülkenin sunduğu burs sayısı son zamanlarda 21.000’e yükseldi (Tucker, 2019). 

Bu Yazımızda Okuyun :   Eller ve Parmaklar İçin Kolay Kına Tasarımları 2021

Kimler uygundur? 

Ücretsiz eğitim, Fransız vatandaşlarının yanı sıra AB, AEA ve İsviçre’de ikamet edenlere genişletilir. Ücretsiz olarak faturalandırılsalar da, öğrenciler yıllık maliyetleri üstlenmek zorunda kalacaklar, ancak bunlar oldukça düşüktür (Study.eu, 2020). Öte yandan, uluslararası öğrenciler, ülkede eğitim görmeyi seçerlerse, nispeten küçük öğrenim ücretleri ödemek zorunda kalacaklar. Normalde, doktora programları, milliyete bakılmaksızın tüm öğrenciler için yalnızca nominal ücretler alır (Study.eu, 2020).

Eğitim maliyetleri

Fransız vatandaşları ve AB, AEA ve İsviçre’de ikamet edenler için yıllık nominal ücret, lisans dereceleri (Tucker, 2019) ve 279 $ yüksek lisans dereceleri (Study.eu, 2020) için yalnızca 190 $ ‘dır. Öte yandan, ücretsiz eğitime hak kazanamayanlar, lisans derecesi için 3.183 $ ve yüksek lisansları için 4.331 $ omuzlamak zorunda kalacaklar (Study.eu, 2020). Doktora programları, yönetim kurulu genelinde 436 $ ücret almaktadır.

Geçim harcamaları

Ortalama olarak, öğrencilerin yılda en az 10,620 $ almaları beklenir. Çoğu büyük şehirde aylık harcamalar 977- 1,149 dolar civarında olmalıdır. Bir öğrenci Paris’te yaşamayı seçerse, maliyet aylık 1.437 – 1.609 $ ‘a kadar yükselir (Study.eu, 2020).

Önemli ücretsiz üniversiteler (AB, AEA ve İsviçre’de ikamet edenler için)

 • Orleans Üniversitesi
 • Burgundy Üniversitesi
 • Parsons Paris
 • Bordeaux Üniversitesi I
 • Strasbourg Üniversitesi

Norveç

Bir öğrenci yurtdışında ücretsiz eğitim almak istediğinde, eğitim maliyetleri açısından ilk akla gelen ülke Norveç olmalıdır. Halk eğitimi hem yerel hem de uluslararası öğrenciler için ücretsizdir ve kurumlar sadece cüzi bir ücret almaktadır (En İyi Üniversiteler, nd). Ve nominal ücretlerle ilgili olarak, onlarınki diğer Avrupa ülkeleri tarafından sunulanlardan bile daha düşüktür. Kursların çoğu Norveççe verilse de, İngilizce kursları sunan okullar da vardır ve bunların hepsinde öğrenim ücreti yoktur.

Kimler uygundur? 

Norveç’teki devlet okulları, birkaç uzmanlık kursu ve lisansüstü programlar (En İyi Üniversiteler, nd) dışında, yerel veya uluslararası olup olmadıklarına bakılmaksızın normalde öğrencilerden öğrenim ücreti talep etmez.

Eğitim maliyetleri

Ortalama olarak, okullar tarafından alınan nominal ücretler yalnızca 33-66 $ tutarındadır (En İyi Üniversiteler, nd). Bu, öğrencilerin spor tesisleri ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere bir okulun tesislerine erişimini sağlar. Ayrıca öğrencilere ulaşımda indirimlerden yararlanılabilecek bir kimlik verir.

Geçim harcamaları

Norveç’te eğitim maliyetleri düşükken, yaşam giderleri yüksektir. Bir öğrenci izni almak için, öğrencilerin okurken her yıl en az 13,294 $ almaları gerekir (Norveç’te Eğitim, nd). Öğrenciler için ortalama aylık maliyet 921 $ ile 1.612 $ arasında değişmektedir. Bu $ 1,382- $ 2,303 için artışlar öğrenci tercih Oslo ikamet etme gerektiğini Norveç’in başkenti (Paseola, A., 2019).

Önemli ücretsiz üniversiteler

 • Oslo Üniversitesi
 • Bergen Üniversitesi
 • Nord Üniversitesi
 • Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • NHH Norveç Ekonomi Okulu

Danimarka

2020 Universitas 21 sıralamasında (Bothwell, 2020) üçüncü sırada yer alan Danimarka, akademik mükemmelliği ile bilinir ve AB içindeki uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyondur.Eğitim sistemi, öğretim ve araştırma için hükümet tarafından iyi finanse edilmektedir ve bir geniş uluslararası ağ (Danimarka’da Eğitim, nd). Danimarka, Almanya veya Norveç’te harçsız eğitim için kapsayıcı bir yaklaşıma sahip olmayabilir, ancak akademik programlarının kalitesi bunu telafi etmekten daha fazlasıdır.

Kimler uygundur? 

AB, AEA ve İsviçre sakinlerine ve değişim öğrencilerine harçsız eğitim verilmektedir. Bu bölgeler dışındaki ülkelerden gelen kişilerin ücretsiz eğitim alabilmeleri için kalıcı veya geçici oturma iznine sahip olmaları gerekir. Aynı durum, ebeveynleri istihdama dayalı oturma izni olan öğrenciler için de geçerlidir (Danimarka’da Eğitim, nd).

Eğitim maliyetleri

Eğitim, kalifiye olanlar için ücretsizdir ve muhtemelen yılda sadece küçük bir idari ücret ile ilgilenecektir. Uygun olmayanlar için, Danimarka’daki öğrenim ücretleri yıllık 6,670 ABD Doları ile 17,800 ABD Doları arasında değişmektedir (Tucker, 2019).

Geçim harcamaları

Öğrenci vizesi almak için, bir öğrencinin ayda en az 1.080 $ taşıması gerekir. Kampüs dışı bir yurtta kalmak aylık 280-496 $ ‘a mal olurken, özel bir oda kiralamak aylık 1.020 $’ lık bir ücret getirir. Öğrenci, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da kalmayı tercih ederse, ortalama oda fiyatı 1.465 dolara kadar çıkar (Lane, 2020).

Önemli ücretsiz üniversiteler (AB, AEA ve İsviçre’de ikamet edenler için)

 • Aarhus Üniversitesi
 • Aalborg Üniversitesi
 • Güney Danimarka Üniversitesi
 • Roskilde Üniversitesi
 • Kopenhag İşletme Okulu

Avusturya

Avrupa’nın kalbinde yer alan Avusturya, sanatı ve mimarisiyle ünlüdür ve komşu ülkelere kolay erişim sağlar. Öğrenciler Viyana ve diğer büyük şehirleri dolaşırken tarihle bir tarihe sahip olacaklar. Eğitime gelince, Avusturya Times Higher Education sıralamasında (Thompson, 2019) ilk 1000’de dokuz okula sahiptir ve tıp ve bilim alanındaki programları ile tanınmaktadır.

Kimler uygundur? 

AB, AEA ve İsviçre’den öğrenciler öğrenimsiz eğitimin tadını çıkarabilirler. Bazı üniversiteler, gelişmekte olan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin öğrenim ücretlerinden feragat etmektedir. Ve milliyetleri ne olursa olsun tüm öğrencilere ücretsiz eğitim sunan üniversiteler vardır (Peitl, 2019).

Bu Yazımızda Okuyun :   Duolingo English Testi Ve ABD Kolej Kabulleri: Bilmeniz Gereken Her Şey

Eğitim maliyetleri

Eğitim ücretsiz iken, öğrencilerin yıllık 23 $ ‘lık küçük bir kaza sigortası ücreti ödemeleri gerekecektir (Peitl, 2019). Öğrenim ücretlerinden muaf olmayanlar, bir devlet okuluna kaydolmaları durumunda yıllık ortalama 1,676 $ harcamak zorunda kalacaklar. Özel üniversiteler yıllık 3,464 ABD Doları ile 26,556 ABD Doları arasında ücret alır (Peitl, 2019).

Geçim harcamaları

Öğrenci vizesi almak için öğrenciler, 24 yaşın altında iseler ayda en az 595 dolar üretme imkanına sahip olduklarını kanıtlamalıdırlar. 24 yaş ve üstü olanlar her ay en az 1,079 dolara sahip olmalıdır (Avusturya’da Eğitim, nd) .

Önemli ücretsiz üniversiteler

 • FH Joanneum Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Klagenfurt Üniversitesi
 • Johannes Kepler Üniversitesi Linz
 • Viyana Üniversitesi
 • Graz Üniversitesi

İsveç

Nobel Barış Ödülü’nün doğum yeri olan İsveç, müzik endüstrisine katkıları ve mükemmel işçiliğiyle tanınır. Bilim ve teknoloji, eğitim programlarına taşınan en önemli yetkinlikleri arasındadır. Ülkenin Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralamasında (Times Yüksek Öğretim, nd) 12 üniversitesi vardır ve geleneksel dersler yerine grup ve bağımsız öğrenmeye vurgu gibi öğretimde yenilikçi yöntemler uygulamıştır (Lungu, 2019).

Kimler uygundur? 

AB, AEA ve İsviçre’den gelen öğrenciler çoğu devlet üniversitesinde (Lungu, 2019) harçsız eğitimden yararlanır. Öte yandan, söz konusu bölge dışından gelenlerin öğrenim ücreti ve her başvuru için ayrı bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, doktora programları, milliyete bakılmaksızın tüm öğrenciler için harçsızdır (Lungu, 2019).

Eğitim maliyetleri

Ücretsiz eğitime hak kazanan öğrenciler, eğitimleri için yalnızca küçük bir ücret ödeyeceklerdir. Uygun olmayanlar için, İsveç’te öğrenim görmeyi seçerlerse, 106 $ ‘lık bir üniversite başvuru ücreti ile birlikte yıllık 10.560 $ ile 17.595 $ arasında herhangi bir yerde ödeme yapmak zorunda kalacaklar (En İyi Üniversiteler, nd).

Geçim harcamaları

İsveç’te bir öğrenim izni almak için, öğrencilerin ülkede bulundukları her yıl için en az 940 ABD doları olduğunu kanıtlamaları gerekir (En İyi Üniversiteler, nd). Yaşam maliyetleri söz konusu olduğunda, öğrencilerin ortalama aylık harcaması yaklaşık 811-1,391 ABD dolarıdır (Lungu, 2019).

Önemli ücretsiz üniversiteler (AB, AEA ve İsviçre’de ikamet edenler için)

 • Lund Üniversitesi
 • Uppsala Üniversitesi
 • Stockholm Üniversitesi
 • KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
 • Gothenburg Üniversitesi

Yunanistan

Tarihi mirası, zengin kültürü ve kusursuz mimarisiyle, Yunanistan’ın tarihi ve ilgi çekici yerleri, tek başına, ülkede eğitim almak için zaten iyi nedenlerdir. Tarihin bu alanlardaki en büyük aydınlarından bazılarının ikamet ettiği ülkede bir felsefe veya mimarlık dersi almanın ek bir yeniliği de var. Ve Yunan Mitolojisinin doğduğu yerde bir edebiyat dersi almak da aynı derecede cazip geliyor. Bu nedenler yeterli değilse, ülke ayrıca Avrupa’nın belirli bölgelerinden gelen öğrencilere ücretsiz eğitim sunmaktadır (Csusz, 2019).

Kimler uygundur? 

Çoğu devlet üniversitesi AB, AEA ve İsviçre’de ikamet eden öğrencilere ücretsiz eğitim sunmaktadır. Bununla birlikte, bazı yüksek lisans dereceleri öğrenim ücreti almaktadır (En İyi Üniversiteler, nd).

Eğitim maliyetleri

AB, EEA ve İsviçre’de ikamet etmeyen uluslararası öğrenciler, ders kitapları dahil her yıl için yaklaşık 1,739 – 10,431 $ tutarında öğrenim ücreti ödemek zorunda kalacak (Csusz, 2019).

Geçim harcamaları

Ortalama olarak, öğrencilerin aylık yaşam maliyetleri 522 $ ile 811 $ arasında değişmektedir ve bu, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşüktür (Csusz, 2019). Kira 279-522 dolar civarında. Yemekler oldukça ucuz; Sokak ücretini denemeye hevesli öğrenciler, 6 dolardan daha düşük bir fiyata iyi bir yemek yiyebilirler.

Önemli ücretsiz üniversiteler (AB, AEA ve İsviçre’de ikamet edenler için)

 • National and Kapodistrian University of Athens
 • Girit Üniversitesi
 • Selanik Aristo Üniversitesi
 • Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi
 • Makedonya Üniversitesi

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti, şehirlerinin güzelliği ve mütevazı eğitim ve yaşam maliyetleri göz önüne alındığında uluslararası öğrenciler için yükselen bir destinasyondur. Aslında, ülkenin eğitim bakanlığına (Avrupa Komisyonu, nd) göre, yüksek öğrenimde yaklaşık 43.000 uluslararası öğrencisi var. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Quacarelli Symonds (En İyi Üniversiteler, 2019) tarafından öğrenciler için en iyi 50 şehirden biri olarak kabul edildi.

Kimler uygundur? 

Devlet üniversitelerinde eğitim, öğrencilerin Çekçe’yi anlayabilmesi ve iletişim kurabilmesi koşuluyla tüm milletler için ücretsizdir (En İyi Üniversiteler, nd). Bu, AB, AEA ve İsviçre’de ikamet edenler için bile geçerlidir.

Eğitim maliyetleri

İngilizce öğretilen kurslar için, öğrencilerin 4,425-13,275 ABD Doları tutarında ücret ödemeleri gerekecektir (Tucker, 2019). Özel bir üniversiteye kaydolmayı planlayan öğrencilerin, ortalama olarak yılda 2,000 $ ile 15,000 $ arasında değişen öğrenim ücretlerini ödemeleri gerekmektedir (En İyi Üniversiteler, nd).

Geçim harcamaları

Yunanistan gibi, Çek Cumhuriyeti’ndeki yaşam masrafları karşılanabilir. Öğrencilerin ortalama aylık harcaması, kira, yemek ve ulaşım dahil olmak üzere 350-750 $ civarında olmalıdır (En İyi Üniversiteler, nd). Bir öğrenci Prag’da veya herhangi bir büyük şehirde ikamet etmeyi seçerse bu rakam artmalıdır.

Önemli ücretsiz üniversiteler

 • Charles Üniversitesi
 • Palacky Üniversitesi Olomouc
 • Prag’daki Çek Teknik Üniversitesi
 • Masaryk Üniversitesi
 • Brno Teknoloji Üniversitesi
Bu Yazımızda Okuyun :   2021 LGS TERCİH MARATONU BAŞLADI

İzlanda

“Ateş ve Buz Ülkesi” olarak bilinen İzlanda’nın doğal güzellikleri, burayı uluslararası öğrenciler de dahil olmak üzere her türden gezgin için çekici bir yer haline getirmektedir. Sıfır sivrisinek ile buzullara, yanardağlara ve Kuzey Işıklarına ev sahipliği yapar. Eğitime gelince, İzlanda’da dördü devlet olmak üzere yalnızca yedi üniversite var (En İyi Üniversiteler, nd). Ve bu devlet üniversiteleri, yurtdışında ücretsiz eğitim almak isteyenleri Almanya ve Norveç ile aynı şekilde kabul ediyor.

Kimler uygundur? 

İzlanda’nın dört devlet okulu, tüm milletlerden öğrencilere ücretsiz eğitim sunmaktadır. Öğrenim ücreti yerine, öğrenciler küçük bir yıllık kayıt ücreti ödemelidir (Global Burslar, 2019).

Eğitim maliyetleri

Tahsil edilen nominal yıllık ücretler İzlanda’daki devlet üniversiteleri arasında değişir. Örneğin İzlanda Üniversitesi yılda 470 $ (En İyi Üniversiteler, nd) alırken, diğerleri yılda 750 $ ‘a kadar ücret talep edebilir (Global Burslar, 2019). Öte yandan özel üniversiteler, yıllık 5.000 ila 20.000 ABD Doları arasında değişen öğrenim ücretleri almaktadır (Küresel Burslar, 2019).

Geçim harcamaları

İzlanda Üniversitesi, öğrencilerin yaşam masraflarını karşılamak için aylık 980 $ almalarını önermektedir (En İyi Üniversiteler, nd). Ve bir öğrenci İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kalmaya karar verirse bu rakam 2.000 $ ‘a kadar çıkıyor (Global Scholarships, 2019). Yaşam giderleri bu listedeki birçok ülkeye kıyasla daha yüksektir, bu nedenle öğrenciler İzlanda’da eğitim görmeden önce burslar, yarı zamanlı işler bulmalı veya bütçelerini önceden planlamalıdır.

Önemli ücretsiz üniversiteler

 • İzlanda Üniversitesi
 • Akureyri Üniversitesi
 • Hólar Üniversitesi Koleji
 • İzlanda Ziraat Üniversitesi

Neden Yurtdışında Eğitim Almalısınız?

Yurtdışında eğitim alma olasılığı yeni bir kavram değil. Aslında, uluslararası öğrenci sayısı 1999’da 2 milyondan (Moreira & Gomes, 2018) 2017’de 5,3 milyona (UNESCO, 2020) yükseldi ve bunların yarısından fazlası altı ülkeden gelen eğitim kurumlarına kaydoldu. Bu ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Fransa, Almanya ve Rusya’dır . Yabancı bir derece elde etmede bir dizi fayda olduğu için bu yükseliş eğiliminin devam etmesi muhtemeldir.

Yurtdışında eğitim görmenin en önemli noktalarından biri, yabancı bir üniversiteden alınan bir diplomanın, özellikle de gelişmiş bir ülkeden alınmışsa, bir öğrencinin özgeçmişinin algılanan değerini nasıl artırdığıdır. Bu, bir öğrencinin listelenen yetkinliklerine, özellikle de eğitimlerini aldıkları okul veya ülke girilen akademik alanla tanınıyorsa, güvenilirlik katar. Yurtdışında ücretsiz eğitim alarak geliştirilen kültürler arası işbirliği, ağ oluşturma ve dil becerileri de profesyonel alanda oldukça değerlidir.

Erasmus Öğrenci Ağı’nın araştırmasına göre , işverenlerin% 92’si çalışanlarının yurtdışında öğrenim görerek geliştirilen çapraz becerilere sahip olmalarını tercih ediyor. Ayrıca California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, yurtdışında okuyan öğrencilerin % 97’sinin mezun olduktan sonraki bir yıl içinde iş bulduğu tespit edilmiştir.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, uluslararası eğitimden gelen seyahat ve turizmle ilgili fırsatlardır. Öğrenciler kendilerini yeni bir kültüre, çeşitli kişiler arası dinamiklere ve çok sayıda ilginç yer ve mutfağa kaptırırlar. Tatillerde, çeşitli yerlerin özel özelliklerini tanıdıkça turist olabilirler. Bu özgürlük seviyesi, bir öğrencinin uyum yeteneğini ve kendine güvenini geliştirir ve bu da uluslararası bir arkadaş ağına yol açabilir.

Bir öğrencinin tercih ettiği dersin yerel olarak mevcut olmadığı veya mevcut olasılıkların uluslararası meslektaşlarından daha düşük olduğu durumlar vardır. Bu senaryoda, bazı öğrenciler eğitimlerini yurtdışında sürdürmeyi seçerler. Okullar tarafından verilen uluslararası burslar (Tucker, 2020) ve bürokratik gereksinimler açısından uygun düzenlemeler (Moreira ve Gomes, 2018) göz önüne alındığında, böyle bir karar vermek çok da yıldırıcı değildir.

Son olarak, yurtdışında eğitim almak için ortaya çıkan bir husus maliyettir. Dikkat çekici bir şekilde, birçok ülke kamu sektörüne ücretsiz eğitim sunmaktadır ve buna uluslararası öğrenciler dahildir (Tucker, 2019). Bu ülkelerden bazılarının olağanüstü akademik programları vardır ve Almanya, Finlandiya ve Avustralya gibi ülkeler uluslararası anketlerde başarılıdır.

Öğrenim ücretlerinin olmaması göz önüne alındığında, gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrenciler, büyük bir ekonomiden ücretsiz bir üniversitede eğitim almayı göze alabilir ve sayısız faydadan yararlanabilirler. Öte yandan, gelişmiş ülkelerden gelen öğrenciler yerel maliyetlerin bir kısmına kaliteli eğitim alabilirler.

Peki Ücretsiz Üniversite Kesinlikle Ücretsiz mi? 

Ücretsiz eğitim sunan üniversitelerin tipik olarak öğrenim ücreti yoktur ve devlet okullarıdır . Bunların yerine, kampüsün yönetim maliyetlerini karşılayan nominal ücretler vardır. Dolayısıyla, teknik olarak, ücretsiz bir üniversite tamamen ücretsiz değildir, ancak bir öğrencinin ödemesi gereken miktar, gelişmekte olan ülkelerden olanlar da dahil olmak üzere özel okullar tarafından alınan öğrenim ücretleri kadar yüksek değildir. Örneğin, Norveç’ten ücretsiz bir üniversite iki dönem için 66 $ alabilir. Bu, özel Amerikan üniversitelerindeki yıllık 48.510 $ olan ortalama ücretten çok uzaktır.

Ücretsiz üniversitelerden alınan yönetim ücretlerinin bir ülkeden diğerine ve bir şehirden diğerine değişebileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, uluslararası öğrencilere programlarına erişim vermeden önce okullar tarafından belirlenen, yerel dili öğrenmeyi ve yıllık maliyetleri sürdürmek için yeterli paraya sahip olmayı da içerebilecek belirli şartlar vardır.

”Google
11 Beğen