Teknobu

2021’de Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek İçin Bilinmesi Gerekenler


2021’de Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek İçin Bilinmesi Gerekenler

2021’de Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Sizlerde yurtdışında çalışmak, yurtdışına işçi olarak gitmek isteyenlerden misiniz. Bu yazımızda sizlere yurtdışına işçi olarak gitmek için gerekenlerden bahsedeceğiz.

İşçi olarak yurt dışına gitmek için düşünen arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız. Başka ülkelerde bir iş bulmak ve birlikte çalışmak için ne gerektiğine bakacağız. Yeni bir ülke, yeni bir yaşamın başlangıcı olabilir. Ülkemizdeki konumunuzdan memnun değilseniz, iş arayın ve orada yaşayın. Her ülkede iş bulmak kolay olmayacak.

Yurtdışında çalışmak sadece harika bir deneyim değil, aynı zamanda uluslararası kariyerinizi başlatabilir ve dünya çapında yeni fırsatlar için kapılar açabilir. Dil becerileriniz fırlayacak ve kültürler arası yetkinlikleriniz, diğer tüm yumuşak becerileri bir araya getirirken tavan yapacaktır. Kısaca: Yurtdışında çalışma fırsatınız varsa – yapın! Hazırlanmanıza yardımcı olmak için dikkate almanız gereken bazı şeyleri, araştırılacak gerçekleri ve (kendinize) soracağınız soruları bir araya getiriyoruz.

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek
Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek İçin Bilinmesi Gerekenler

İşte aşağıda sizlere bilmeniz gerekenlerden bahsettik.

1. Vizeler ve çalışma izinleri hakkında her şeyi öğrenin

Ne kadar planlayıp organize ederseniz edin, yurtdışında çalışma hayaliniz sonuçta vizenize veya çalışma izninize bağlı olacaktır. Bu nedenle, başka bir ülkede yasal olarak çalışabilmek için hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu ve bu belgeleri almak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek ilk adım olacaktır. Vize veya izin almanın biraz zaman ve para gerektirebileceğini hesaba kattığınızdan emin olun. Ayrıca, söz konusu belgelerle ne kadar kalabileceğinizi de bilmeniz gerekir – bunlar istihdamla bağlantılı mıdır veya ne olursa olsun orada belirli bir süre kalabilir misiniz?

Bu Yazımızda Okuyun :   Rüya Seçgin İnstagram Hesabı (Güncel)

2. Geçim maliyeti ile maaşınızı araştırın

Sırada dikkate alınması gereken önemli şeyler listesi var: para. Her ay ne kadar para kazanacağınızı tam olarak bilmiyor olabilirsiniz, ancak sektör ortalamasının ne olduğunu ve yaşam maliyetiyle nasıl karşılaştırıldığını bilmeniz gerekir. Tüm aylık masraflar (kira, faturalar, vergiler, vb.) Ödendiğinde, temelde ne kadar para kalacağını hesaplamanız gerekecek. (Çok az şey harika bir yerde yaşamak ve hiçbir şeyi karşılayamamak kadar iç karartıcı olabilir.)

3. Nasıl bir iş ve yaşayacak bir yer bulacağınızı öğrenin

Kalbinizi belirli bir şehre verdiyseniz, bir iş ve yaşayacak bir yer bulmanın ne kadar kolay olacağını araştırın. İnsanların nasıl işe gidip geldiğini ve bunun bütçenizi ve beklentilerinizi nasıl etkilediğini kontrol edin. (Yalnızca belirli bir ülkeye taşınmak istersen ve çalışacağın yerde daha esnek olursan işler daha kolay olabilir, ancak yine de bir iş bulabilmen ve başının üstünde bir çatı olması gerekecek.)

Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek
Yurtdışına İşçi Olarak Gitmek

4. Ne kadar izin alacağınızı düşünün

Yurtdışına işçi olarak gitmek ve taşınmanızın bir nedeni, muhtemelen yeni bir kültürü keşfetmek istemenizdir – ve bunu yapmak için zamana ihtiyacınız olacak. Başlangıçta çok önemli görünmeyebilir, ancak ne kadar tatil süresi (ve hasta günleri) alacağınızı öğrenin, çünkü bu ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Tüm çalışmak ve seyahat etmek en iyi macera planlarını engelleyemez, bu nedenle arada sırada evinizi keşfetmek ve / veya ailenizi ziyaret etmek için zamanınız (ve paranız) olduğundan emin olun.

Bu Yazımızda Okuyun :   Venom Zehirli Öfke 2 Ne Zaman Çıkacak? (2021)

5. Bir ağ oluşturmaya başlayın

Başka bir ülkede bir ağa sahip olmak çok önemlidir – neyse ki, küçük sohbetler için oraya gitmenize bile gerek yok: Sektörünüzdeki insanları bulmak ve onlarla bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanın . Birinden yardım, tavsiye ve onların meşhur “iki senti” istemek her zaman kapıya adım atmanın iyi bir yoludur, bu nedenle Twitter ve LinkedIn’de aktif olun, gruplara veya forumlara katılın ve gurbetçiler ve yerlilerle konuşun.

6. Ülkeniz ve kültürü hakkında bilgi edinin

Tatildeyken her şey biraz daha harika. Geçit töreninize yağmur yağdırmak istemiyoruz, ancak bir ülkede yaşamak biraz farklı olacak: Faturalar, vergiler ve gecikmiş otobüsler olacak. Ayrıca kumsaldan hayal ettiğinizden biraz daha uzakta yaşayabilirsiniz. Şimdi, her şeyin daha kötü olacağını söylemiyoruz, sadece gerçekçi olmanızı ve tatil gözlüğü takarken gelecekteki evinizi yargılamamanızı istiyoruz. Taşınmadan önce gelecekteki evinizi ziyaret etmek ve gerçekten orada yaşayıp yaşayamayacağınızı kendinize sormak iyi bir fikirdir. Bu aynı zamanda olası işverenlerle tanışmak (sadece ağ oluşturmak için olsa bile), mahallelere bakmak ve yerel halkla mevcut iş piyasası ve yaşam düzenlemeleri hakkında konuşmak için iyi bir zamandır.

7. Yerel halkın nasıl iş bulduğunu öğrenin

Farklı kültürlerin bir iş bulmak için farklı yaklaşımları vardır – bazıları çok sayıda evrak içeren daha resmi bir yaklaşımı tercih ederken, diğerleri yüz yüze etkileşimi tercih eder. Yerlilerin işlerini nasıl bulduklarını araştırın ve kendi başınıza (ve uzaktan) bir şey bulup bulamayacağınızı veya bir işe alım görevlisi veya acenteden geçmeniz gerekip gerekmediğini belirleyin.

8. CV ve kapak mektuplarının nasıl yazılacağını öğrenin

Artık nasıl iş bulacağınızı bildiğinize göre, süreci başlatmak için her şeyi hazırlamanız gerekiyor: Ülkeniz ve sektörünüz için bir CV ve kapak mektubu yazmanın düzeni, içeriği ve formaliteleri hakkında her şeyi öğrenin. Kaç kişisel ayrıntıyı paylaşmanız gerektiğini ve hangi belgeleri / referansları eklemeniz gerektiğini bildiğinizden emin olun.

Bu Yazımızda Okuyun :   İnstagram Gizlilik Hesap Görme Apk (Nedir, Güvenli mi)

9. Olası diplomalar ve sertifikalar hakkında bilgi edinin

Eğitiminize, becerilerinize ve iş deneyiminize bağlı olarak, yeni ülkeniz ek bir (dil) diploma veya sertifika isteyebilir. İş gereksinimlerini araştırın ve gerekli belgeleri nasıl, nerede ve ne zaman alabileceğinizi öğrenin. (Bu, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için biraz daha fazla zaman ve para harcamanız gerektiği anlamına gelebilir.) İngilizce seviyenizi onaylamanız gerekiyorsa, ücretsiz EF SET testi başlamak için iyi bir yerdir (İngilizce sınavları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. ).

10. Kendinizi şeylerin farklı olması için hazırlayın

Yeni bir şey keşfetmek, hayatınızda yeni bir sayfa açmak ve ufkunuzu genişletmek, umarız yurtdışında çalışmak istemenizin nedenlerinden bazılarıdır – ancak yine de bunu oraya atmak istiyoruz: Olasılığa hazır olduğunuzdan emin olun biraz kültür şoku, vatan hasreti ve “ama neden böyle” cevaplarıyla el ele gelen bazı “ama neden” soruları. Bu en iyimizin başına geliyor, bu yüzden bunu büyüdüğünüzün, daha harika olduğunuzun ve bir ömür boyu sürecek anılar yapmak üzere olduğunuzun bir işareti olarak görün.

11. Bir B planınız olsun (Her ihtimale karşı.)

Şimdi, çabalarınızın hiçbirini caydırmak istemiyoruz, ancak bir dünya gezgini olarak, işler plana uygun gitmezse alternatif bir stratejiye sahip olmanın her zaman iyi olduğunu biliyorsunuz. Örneğin, ne kadar süre karşılayabileceğinizi ve ülkede bir işiniz olmadan yaşamanıza izin verileceğini bilmek iyidir. Bunu söyledikten sonra, yağmurlu (ve fırtınalı) günler için bir acil durum fonu biriktirmek için ne kadar para biriktirmek istediğinizi belirlemeniz önemli olacaktır.

12. Bunun için gidin.

Şimdi değilse ne zaman? Tüm bunları yapıp sizlerde yurtdışına işçi olarak gitmek için hazırlanabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda sizlere yurtdışına işçi olarak gitmek için bazı bilgiler paylaştık umarım faydalı olmuştur sizlere.

”Google
11 Beğenmekten Vazgeç