Teknobu

WP-Optimize Eklentisi ile WordPress Sitenizi Hızlandırın


WP-Optimize Eklentisi ile WordPress Sitenizi Hızlandırın

WP-Optimize Eklentisi ile WordPress Sitenizi Hızlandırın

Sitenizi Hızlandırmak için WP-Optimize Eklentisi Nasıl Kullanılır ?

İlk olarak, WP-Optimize eklentisini kurmanız gerekir. WordPress yönetici kontrol panelinin eklentiler bölümünden başlayarak WP-Optimize’ eklentisini bulup eklentiyi yüklemek için Yükle’ye tıklayın ve Etkinleştir’e tıklayın .

Eklenti şimdi etkinleştirildi. Ayarlara erişmek için sol taraftaki gezinme menüsünde WP-Optimize’a gidin .

Bu, ayarların kullanıcı gereksinimlerine göre değiştirilebileceği bir WP-Optimize yönetici paneline götürür. Daha fazla referans için belgelere bir bağlantı ve ekstra özellikler sağlayan premium sürüme bir bağlantı vardır. Seçeneklere ulaşmak için WP-Optimize ile ilgili bilgi kutusunu kapatarak işe başlayın.

WP-Optimize Eklentisi
WP OPTİMİZE

WP-Optimize eklentisine bakarken ilgilendiğimiz üç ana ayar vardır. Onlar:

  1. Veritabanını Optimize Edin
  2. Görüntü Sıkıştırma
  3. Önbellek Sayfaları
Veritabanı Optimizasyonları

Veritabanını optimize etmek, veritabanının daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için gerekli olmayan her şeyi temizlemek anlamına gelir.

Zaten UpdraftPlus’ı çalıştırdığım için, herhangi bir değişiklik yapmadan önce sitenin yedeğini almak için bu kutuyu işaretleyebilirim. Veritabanını optimize etmeden önce bir WordPress sitesini yedeklemek iyi bir fikirdir, çünkü bir şeyler ters giderse web sitesi bozulur. Bir şeyler ters giderse, bu, web sitesinin tüm işlevlerini yeniden kazanmak için yedeklemenin geri yüklenebileceği anlamına gelir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Wordpress'de Bellek Sınırını Artırma Nasıl Yapılır ?

Varsayılan ayarlar:

  • Tüm gönderi düzeltmelerini temizle – her gönderi düzeltmesi wp-posts tablosunda başka bir girdi oluşturur , ancak yerden tasarruf etmek için eski düzeltmeleri silebilirsiniz.
  • Tüm otomatik taslak yayınları temizle — WordPress’in otomatik taslak yayın oluşturduğu yer burasıdır. Genellikle bunlar oluşturulur ve asla kullanılmaz, ancak yine de veritabanına girerler!
  • Çöpe atılan tüm gönderileri temizle – söylediklerini yapar, çöp kutusu olarak işaretlenmiş tüm gönderileri kaldırır, böylece veritabanından daha fazla veri temizler.
  • Spam ve çöpe atılan yorumları kaldırın ; yine de, söylediklerini yapar ve böylece gereksiz bilgilerin veritabanını temizler.
  • Onaylanmamış yorumları kaldırın — veritabanını olabildiğince yalın tutmak ve bunun WordPress yönetici arka ucunda manuel olarak yapılması gereğini kaydetmek için.

Ardından, süresi dolmuş geçici seçenekleri kaldırmak, pingback’leri kaldırmak, geri izleri kaldırmak, yayın meta verilerini temizlemek, yorum meta verilerini temizlemek ve artık ilişki verilerini temizlemek için bir dizi ayar vardır.

Bu örnekte, eklenti tarafından temizlenecek henüz veri yok.

Yazı revizyonları kullanıyorsanız, belki de bir postanın önceki revizyonlarına dönerseniz veya belirli bir işlevi faydalı bulursanız, bu seçeneğin işaretini kaldırmak akıllıca olabilir. 

İçeriğe birden fazla kişi erişebiliyorsa bu özellikle önemlidir. Belki, örneğin, müşterinin bir şeye erişimi vardır ve bir şeyleri vidalar – daha sonra revizyon sonrası işlevi, bu postanın daha eski bir revizyonuna kolayca geri dönerek onları kurtarabilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   En İyi Ücretsiz Hızlı Wordpress Temaları Nelerdir ? 2021

Yapılan seçimlerden memnun olduğunuzda, Seçilen Optimizasyonları Çalıştır’ı tıklayın .

Şimdi seçenekleri gözden geçiriyorsanız, yayın düzeltmeleri veya yorumların optimize edilmesi gibi artık hiçbir öğe olmadığını göreceksiniz.

Üstteki Tablolar sekmesini tıklayarak , tüm veritabanı tablolarına bakmak mümkündür. Artık kullanılmayan eklentilere ait tabloları kaldırmak mümkündür.

İdeal olarak, bir eklenti kaldırıldığında (sadece devre dışı değil), her zaman gerçekleşmese de, herhangi bir özel veritabanı tablosunu kaldırması iyi bir uygulamadır. 

WP-Optimize eklentisinin artık ihtiyaç duyulmayan tabloları kaldırarak faydalı olduğu yer burasıdır .

Sayfa ve Görüntü Yüklemeyi Hızlandırmak için Görüntü Sıkıştırma

Görüntü Sıkıştırma
Görüntü Sıkıştırma

Görüntüleri web sayfasında gerçekten gerekli olan boyuta sıkıştırarak, sunucuya çok fazla alan kaydedilebilir ve sitenizin sayfa yükleme sürelerini hızlandırabilirsiniz.

Resimlerin sıkıştırılması, sadece bir WordPress sitesini değil, herhangi bir web sitesini gerçekten hızlandırabilir. Örneğin, yalnızca 500 piksel genişliğinde görüntülenmesi gereken 2.000 piksel genişliğinde bir resim yüklerseniz, yüklenmesi daha uzun sürer.

WP-Optimize , yüklenen görüntülerin otomatik olarak sıkıştırılmasını ve optimize edilmesini sağlar. Ayrıca, sıkıştırma ve görüntü kalitesi arasındaki dengeyi ayarlamanıza olanak tanır ve yüklenen mevcut görüntülerin de sıkıştırılmasını sağlar.

Görüntü Sıkıştırma
Görüntü Sıkıştırma

Eklentinin premium sürümünde tembel yükleme gibi görüntüleri daha da optimize etme seçenekleri de vardır.

Bu Yazımızda Okuyun :   WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır ? 2020

Sayfaları Önbellekleyerek Sitenizi Hızlandırın 

Önbellek Sayfaları
Önbellek Sayfaları

Barındırma sağlayıcınız zaten barındırma planında önbellekleme sağlıyorsa, bu ayarı etkinleştirmemelisiniz. Varsayılan olarak kapalıdır.

Etkinleştirilirse, önbellekleme her sayfa yüklendiğinde düz HTML’ye dönüştürülmesini sağlar. Bu sayfa daha sonra her istendiğinde, WordPress’ten dinamik sayfalar sunmaktan daha hızlı olan HTML sayfasını yükler. 

Bu bölümdeki seçenekler mobil cihazlar için ayrı dosyalar, sayfaların ne kadar süre önbellekleneceği ve gerekirse tüm önbelleği temizleme seçeneğine izin verir.

Sayfaları Önceden Yükleme

Sayfaları Önceden Yükle
Sayfaları Önceden Yükle

Normal önbellekleme, bir sayfa ziyaret edilirse, sonraki ziyaretler için önbelleğe alınmış bir sayfanın oluşturulduğu anlamına gelir. Ön yükleme, eklentinin sitedeki her sayfayı ziyaret ettiği ve önceden yüklenmiş bir HTML sürümü oluşturduğu ve önbellekte sakladığı anlamına gelir.

Gelişmiş ayarlar, gerekli dinamik işlemlere sahip sayfalar gibi hariç tutmalara izin verir. GZip sıkıştırması varsayılan olarak etkindir ve sayfa yükleme hızlarına katkıda bulunur.

Diğer Optimizasyon Ayarları

Diğer ayarlar
Diğer ayarlar

Bu bölüm, temizlemeleri zamanlamanızı, günlük dosyalarını kaydetmenizi ve tartışmaları, geri izlemeleri ve yorumları kullanarak ayarları değiştirmenizi sağlar. Bu, belirli yayınlar geri izleme aramayacağından siteyi biraz hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Sonuç

WP-Optimize , bir WordPress sitesinin optimizasyonunu kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sitenin sorunsuz çalışmasını sağlamak için sürekli optimizasyonun planlanmasını ve otomasyonunu da sağlar.

”Google
30 Beğenmekten Vazgeç