Teknobu

Windows veya Mac Bilgisayarınızda RAM’i Temizlemenin 10’dan Fazla Yolu 2020


Windows veya Mac Bilgisayarınızda RAM’i Temizlemenin 10’dan Fazla Yolu 2020

Windows veya Mac Bilgisayarınızda RAM’i Temizlemenin 10’dan Fazla Yolu 2020

Windows ; Bilgisayarınızdaki mevcut tüm RAM’i kullandığınızda, cihazınızın görevleri tamamlamak için mücadele ettiğini fark edebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki uygulamaların sık sık çöktüğünü ve basit görevleri yerine getirmenin daha uzun sürdüğünü fark ederseniz, bilgisayarınızda RAM’i nasıl boşaltacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

RAM nedir?

Bilgisayarınızın Rastgele Erişimli Belleği (RAM), genellikle ana kartta bulunan bir bellek yongasında saklanır. Bu, bilgisayarınızın kısa vadeli verileri depoladığı yerdir. RAM, tüm etkin ve çalışan programlar ve işlemler için depolama merkezidir. Bilgisayarınız, diğer işlevleri alırken ve gerçekleştirirken aynı anda görevleri tamamlamak için RAM’de depoladığı bilgileri kullanır.

Mevcut tüm RAM belleğini kullandığınızda, bilgisayarınızın performansı , görevlerini tamamlamak için gereken depolama alanına sahip olmadığı için yavaşlayabilir . RAM alanını temizlediğinizde, bilgisayarınıza görevleri yerine getirme yeteneği verir. Bilgisayarınıza bağlı olarak, RAM alanını boşaltmanın birkaç farklı yolu vardır.

RAM’inizden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Çok fazla işlevi desteklediği için RAM’inizi kullanmak kolay olabilir. Bilgisayarınızdan programları kaldırmaya başlamadan önce, RAM alanını boşaltmak için bu hızlı düzeltmeleri deneyin.

Bilgisayarı yeniden başlatın

RAM’i boşaltmayı deneyebileceğiniz ilk şey bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda veya kapattığınızda, tüm RAM’iniz (depolanan veriler) silinecek ve programlar yeniden başlatılacaktır. Bu, RAM depolama alanınızı kaplayarak perde arkasında çalışan bazı işlemleri ve programları potansiyel olarak temizleyebilir.

Yazılımınızı Güncelleyin

Bilgisayar yazılımınızın ve uygulamalarınızın en güncel sürümlerini çalıştırmanız önemlidir. Yazılım ve uygulamaların eski yorumlamaları, işlemek için daha fazla bellek gerektirebilir ve bu da bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir.

farklı tarayıcıları gösteren grafik

Farklı Bir Tarayıcı Deneyin

Deneyebileceğiniz başka bir şey, bazılarının diğerlerinden daha fazla veri kullandığı bilindiğinden tarayıcıları değiştirmektir. Henüz yapmadıysanız, genellikle bellek yönetimi için iyi tarayıcılar olan Chrome veya Firefox gibi bir tarayıcı kullanmayı deneyin .

Önbelleğinizi Temizle

Kendinizi RAM konusunda hala yetersiz buluyorsanız, bir sonraki seçenek önbelleğinizi silmeyi denemektir. Bazen önbelleğiniz bellek işlevleri için RAM kullandığından çok fazla yer kaplayabilir. Önbellek, bilgisayarınızın daha önce gördüğü sayfaları yeniden indirmek yerine yeniden yüklemek için kullandığı bilgileri tutar. Bu, gezinirken size zaman kazandırabilir, ancak RAM’de kısaysanız, minimum etkiyle fedakarlık yapabileceğiniz bir şeydir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Windows 10 Pro Keyler

Tarayıcı Uzantılarını Kaldır

Günlük iş ve ev bilgisayarı işlemlerinizin çoğu, tarayıcı uzantılarının kullanılmasıyla kolaylaştırılmıştır. Ancak, aynı zamanda belleğe de ihtiyaç duyarlar, bu nedenle uzantılarınızı devre dışı bırakmayı veya kaldırmayı düşünebilirsiniz.

Windows 10’da RAM’i Boşaltmanın 5 Yolu

RAM depolama alanınızı boşaltmakta hala sorun yaşıyorsanız, bilmeden bile çok fazla programınız ve uygulamanız olabilir. Windows 10 bilgisayarlar için RAM depolamasını boşaltmanın bu beş yolunu deneyin.

1. Belleği İzleme ve İşlemleri Temizleme

Windows cihaz adım 1'de ram'ın nasıl boşaltılacağının ekran görüntüsü

Bilgisayarınızın RAM kullanımını izlemelisiniz, böylece gerçekten ihtiyacınız olmadan kaynağınızı tüketmezsiniz. Bilgisayarınızın belleğini izlemek için, işlemleri kontrol etmek üzere görev yöneticisine gidebilirsiniz. Burası, hangi programların çalıştığını ve ne tür bir alan kapladığını görebileceğiniz yerdir.

Bilgisayarınızın belleğini bulmak için:

 1. Görev Yöneticisini açmak için Ctrl + Alt + Del tuşlarını basılı tutun.
 2. “İşlemler” sekmesini seçin.
 3. Ne kadar yer kapladıklarını görmek için “Bellek” sütununa tıklayın.

Artık hangi programlarınızın bilgisayarınızda en çok zaman ve yer kapladığını görebilirsiniz. Hafızanızı yerken şüpheli bir şey bulursanız, ihtiyacınız olmayan veya kullanmadığınız programları silmelisiniz.

2. İhtiyacınız Olmayan Başlangıç ​​Programlarını Devre Dışı Bırakın

Windows cihaz adım 2'de ram'ın nasıl boşaltılacağının ekran görüntüsü

Bilgisayarınızı en az birkaç yıl kullandıysanız, muhtemelen unuttuğunuz veya artık kullanmadığınız makul miktarda yazılım indirmişsinizdir. İşlemler sekmesi, hangi programların en fazla alanı kullandığını söyledikten sonra, artık ihtiyacınız olmayanları durdurmak için başlangıç ​​sekmesine gitmek isteyeceksiniz.

Başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakmak için:

 1. Görev Yöneticisinden “Başlangıç” sekmesini seçin.
 2. Programları yüksek kullanımdan düşük kullanıma doğru düzenlemek için “Başlangıç ​​etkisi” ni tıklayın.
 3. İhtiyacınız olmayan programları devre dışı bırakmak için sağ tıklayın.

Başlangıç ​​programları, bilgisayarınız açıldığında etkinleşen programlardır. Bu programlar başladığında, her biri sizin izniniz olmadan arka planda biraz RAM kaplar. Bir süre sonra tüm yazılım ve programlar eklenebilir. Gerekli olmayanların devre dışı bırakıldığından veya kaldırıldığından emin olun.

3. Arka Plan Uygulamalarını Çalıştırmayı Durdurun

Windows cihaz 3. adımda ram'ın nasıl boşaltılacağının ekran görüntüsü

RAM kaplayabilecek sonraki öğeler, arka planda otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmış uygulamalarınızdır. Bu uygulamalardan bazılarının RAM depolama alanınızı kapladığını fark etmeden önce bilgisayarınızı yıllarca kullanmış olabilirsiniz. Bu, belleğinizi, pilinizi ve veri bant genişliğinizi hızla tüketebilir.

Arka plan uygulamalarını durdurmak için:

 1. Bilgisayar ayarlarına gidin.
 2. “Gizlilik” kategorisini tıklayın.
 3. Sol taraftaki panelde “Arka Plan Uygulamaları” na gidin.
 4. Kullanmadığınız uygulamaları kapatın.

Uygulamalar genellikle otomatik olarak cihazınızın arka planında çalışacak şekilde ayarlanır. Bu, bildirimleri görüntülemelerini ve yazılımlarını otomatik olarak güncellemelerini sağlar. Kullanmadığınız uygulamalarda bunu kapatarak RAM depolama alanından tasarruf edebilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   PC için Xender İndir Windows 7/8 / 8.1 / 10

4. Kapatırken Sayfa Dosyasını Temizle

Windows cihaz 4. adımda ram'ın nasıl boşaltılacağının ekran görüntüsü

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, sayfa dosyalarınız silinmez veya sıfırlanmaz çünkü RAM’in aksine, sabit sürücüde depolanırlar. Bu nedenle, RAM sayfa içi dosyalar saklandığında, kapanma sırasında geri kalanıyla temizlenmez.

Sabit sürücünüzdeki sayfa dosyalarını temizlemek, depoladığı tüm RAM’leri temizler ve bilgisayarınızın verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bunu, tıpkı RAM gibi, bilgisayarınız kapandığında otomatik olarak temizlenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunu Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açarak yapın:

 1. Başlat menüsü arama çubuğuna “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” yazın.
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisinin cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek için “Evet” i tıklayın.
 3. Solda, “HKEY_LOCAL_MACHINE” öğesine gidin ve seçin.
 4. “SİSTEM” seçeneğini seçmek için kaydırın.
 5. “CurrentControlSet” öğesini seçin.
 6. “Kontrol” öğesini bulun ve seçin.
 7. “Oturum Yöneticisi” ni seçmek için kaydırın.
 8. “Bellek Yönetimi” ni arayın ve seçin.
 9. “ClearPageFileAtShutdown” öğesini seçin.
 10. Değer verisinin altındaki “1” sayısını girin ve Tamam’a basın.

5. Görsel Efektleri Azaltın

Windows cihazı 5. adımda ram'ın nasıl boşaltılacağının ekran görüntüsü

Gelişen teknolojilerle birlikte, bilgisayar efektleri ve görseller için daha birçok olasılık var. Örneğin, gereksiz efektler için depolamayı kullanan uygulamalar ve simgeler için animasyonları kapatabilirsiniz. RAM depolama alanınız azalmış gibi görünüyorsa, daha fazla bellek boşaltana kadar rafa kaldırabileceğiniz bazı etkiler vardır.

Bilgisayarınızın görsel efektlerine erişmek için:

 1. Dosya Gezgini’nizi açın.
 2. Özellikleri seçmek için sol taraftaki panelde bulunan “Bu PC” ye sağ tıklayın.
 3. Soldaki “Gelişmiş sistem ayarları” na tıklayın.
 4. “Gelişmiş” sekmesini seçin.
 5. “Performans” kategorisi altındaki ayarları seçin.
 6. “En iyi performans için ayarlayın” olarak değiştirin.

Bu ayar, bilgisayarınızdaki tüm hareketli özellikleri devre dışı bırakacaktır. Bu sizin için daha fazla depolama alanı yaratır, ancak bilgisayarınızın estetiğini önemli ölçüde sınırlar. Bununla birlikte, aynı sekmede bilgisayarınızın tercihlerinize hangi görsel efektleri uygulayacağını da özelleştirebilirsiniz.

Mac’te RAM’i Boşaltmanın 5 Yolu

Mac kullanıcıları için, bilgisayarınızdaki RAM depolamasını izlemek ve boşaltmak için birçok kullanışlı araç vardır.

1. Finder’ı Düzeltin (Finder Pencerelerini de Kapat)

1. adımda mac cihazında ram'ın nasıl boşaltılacağının ekran görüntüsü

Bulucuda yeni bir pencere açtığınızda, her pencerenin görüntülediği veriler RAM olarak depolanır. Bulucu tercihlerini ayarlamak, klasörlerinizin yeni bulucu pencereleri yerine sekmelerde açılmasını sağlayabilir.

Finder Tercihlerinizi açmak için:

 1. Ekranınızın sol üst kısmındaki “Finder” ı tıklayın.
 2. Açılır seçeneklerden “Tercihler” e sağ tıklayın.
 3. Klasörleri yeni pencereler yerine sekmelerde açmak için işaretleyin.

Finder pencerelerinizi birleştirerek RAM depolamasını temizlemenin başka bir yolu vardır. Bunu yapmak için Finder yerine “Pencere” açılır menüsünü seçeceksiniz. Buradan, tüm Finder pencerelerinizi tek bir yere yerleştirmek için “Tüm Pencereleri Birleştir” i seçeceksiniz. Bu, sizi depolamadan kurtaracak ve masaüstünüzün dağınıklığını azaltacaktır.

2. Activity Monitor’ü kontrol edin

mac cihazında ram'ın nasıl boşaltılacağının ekran görüntüsü 2. adım

Mac’te RAM kullanımınızı takip etmek için, size ne kadar bellek kullanıldığını ve onu neyin kullandığını gösteren Etkinlik Monitörü’ne bakabilirsiniz. Depolama alanınızın çoğunu hangi uygulamaların kapladığını belirlemek için Etkinlik Monitörü’nü kullanın. Artık kullanmadıklarınızı çıkarın.

Bu Yazımızda Okuyun :   Masaüstü Simgelerinin Windows 10'da Gösterilmemesi Nasıl Onarılır ?

Aktivite Monitörünü Kontrol Etmek İçin:

 1. Spotlight arama çubuğunda (komut + boşluk) “Activity Monitor” arayın.
 2. “Bellek” sekmesine tıklayın.
 3. İstenmeyen uygulamaları kaldırın.

3. CPU Kullanımını Kontrol Edin

İşlemci sağlığınızı ve kullanımınızı kontrol etmek için Activity Monitor uygulamasını da kullanabilirsiniz. CPU, Merkezi İşlem Biriminizdir ve RAM olarak depolanan bilgisayar yazılımı bilgilerinden talimatları yürütür.

CPU’nuzu izlemek için, bellek sekmesinin önündeki “CPU” sekmesini seçmeniz yeterlidir. Bu, herhangi bir uygulamanın diğerlerinden daha fazla işlem gücü alıp almadığını görebileceğiniz yerdir.

4. Temizlik Programları ve Uygulamaları

Sürekli olarak sağlıklı bir RAM depolama alanı tutmak istiyorsanız, bilgisayarınızı temiz ve düzenli tutmak isteyeceksiniz. MacOS her masaüstü simgesini etkin bir pencere olarak gördüğü için karmaşık bir masaüstü, depolamayı çok daha hızlı kullanacaktır. Dosyalarınızı düzenleyebileceğinizi düşünmeseniz bile, her şeyi tek bir genel klasöre koymak çok fazla RAM boşaltabilir.

5. Disk Alanını Boşaltın

RAM’inizin tamamen dolu olduğunu fark ederseniz, ancak yine de depolamaya ihtiyacınız varsa, Mac’inizin sürücüsünde sanal bellek adı verilen boş alanı kullanabilirsiniz. Bu fazladan depolama, uygulamaları çalıştırmaya devam edebilmeniz için Mac bilgisayarın sabit disklerinde bulunur. İşlev her zaman açıktır, ancak sanal belleği kullanmak için değiştirebileceğiniz sürücü alanınız olduğundan emin olmanız gerekir.

Windows veya Mac’te RAM’i Boşaltmanın Ek Yolları

Yapılacak en iyi şey, bilgisayarınızın RAM’iyle proaktif olmaktır, böylece yer açma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. RAM depolama alanınızı boş tutmak için bu ek yolları kullanın.

RAM'inizi temizlemeyi gösteren grafik

Bir Bellek / RAM Temizleyici Kurun

Zamanınız olmadığını fark ederseniz veya bilgisayarınızı organize etmeyi başaramazsanız, bilgisayarınızı dezenfekte etmenize yardımcı olacak bellek temizleyici uygulamalar vardır . Bu temizleyicilerin çoğu, uygulamaları veya uzantıları kaldırmak için özel özelliklere sahiptir ve kullanıcıların başlangıç ​​programlarını yönetmelerine olanak tanır.

RAM’i artırın

Silmek istemediğiniz çok fazla bilginiz varsa, bilgisayarınıza her zaman daha fazla RAM ekleyebilirsiniz. RAM satın almak ve yüklemek bir masaüstü bilgisayar için kolaydır, ancak dizüstü bilgisayarlar için sorun yaratabilir. Bilgisayarınız için doğru RAM tipine ve ayrıca özel depolama ihtiyaçlarınız için doğru miktara yatırım yaptığınızdan emin olun.

Virüs ve Kötü Amaçlı Yazılım Taraması

Bilgisayarınıza herhangi bir yazılım programı veya uzantı indirdiğinizde, bunlara bir virüs veya kötü amaçlı yazılım eklenmiş olma ihtimali vardır. Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olduğunda, hem bilgilerinizi hem de RAM alanınızı çalabilir. Herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya virüs bulmayı önlemek için bilgisayarınızı ve belleğinizi korumak için Panda Security antivirüs kullanmayı deneyin .

Şimdi dosya istiflemeyi durdurmanın tam zamanı. Bilgisayarınızdaki dosyaların çoğu siz farkında olmadan RAM alanı kaplıyor. Artık bilgisayarınızı bu kullanılmayan dosyalardan nasıl güvenli bir şekilde temizleyeceğinizi ve RAM’i nasıl boşaltacağınızı biliyorsunuz, böylece bilgisayarınız daha verimli çalışır.

”Google
10 Beğenmekten Vazgeç