Teknobu

Windows 10 veya Mac’te Bir Video Dosyası Nasıl Sıkıştırılır ?


Windows 10 veya Mac’te Bir Video Dosyası Nasıl Sıkıştırılır ?

Windows 10 veya Mac’te Bir Video Dosyası Nasıl Sıkıştırılır ?

Günümüz dijital dünyasında dosyaları kim paylaşmaz? Akıllı cihazı olan hemen hemen herkes bunu yapar. İster kişisel eğlence ister profesyonel kullanım için olsun, Videolar biçimindeki dosyalar dünyanın her yerindeki kullanıcılar arasında yaygın olarak paylaşılır. Video dosyaları kesinlikle eğlenceli ve izlemesi bol olsa da, boyutlarından dolayı paylaşılması da zordur.

Video dosyaları genellikle uzundur ve paylaştığınızda, yüklediğinizde veya indirdiğinizde daha fazla MB alan kazanır. Çok kısa sürede biten küçük bir video bile sisteminize işlenirken hatırı sayılır bir yer kaplar. Bu nedenle, bu makalede, Windows 10 veya Mac’te herhangi bir video dosyasını sıkıştırmanın bazı değerli yöntemlerini açıklayacağız.

Windows 10 veya Mac'te Herhangi Bir Video Dosyası Nasıl Sıkıştırılır

Windows 10 veya Mac’te Herhangi Bir Video Dosyasını Sıkıştırma Yolları

Herhangi bir video dosyasını paylaşmak karmaşıklaştığında, buradaki en iyi çözüm .mov dosyanızı bir Zip dosyasına dönüştürmektir. Aşağıda, “Windows 10 veya Mac’te herhangi bir video dosyası nasıl sıkıştırılır” konusunda size yol gösterecek hızlı ve kullanışlı üç yol bulunmaktadır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Mac'e Apache, PHP ve MySql Kurulumu Nasıl Yapılır ?

YOL 1: Video dosyasını sıkıştırmak için VLC Media player’ı kullanın:

 • İlk olarak, resmi kaynağı ziyaret edin ve VLC Media oynatıcısını Windows veya Mac cihazınıza indirin.
 • Şimdi VLC Media oynatıcıyı çalıştırın ve Dosya menüsüne gidin .
 • Burada Dönüştür seçeneğine tıklayın, ardından Ekle düğmelerine tıklayın ve dönüştürmek istediğiniz bir video dosyasını seçin.
 • Tıklayın Kaydet veya dönüştürme sekmesine.
 • Şimdi Profil bölümüne gidin ve Video – H.265 + MP3 (MP4) seçeneğini seçin .
 • İşte tıklayın Hedef ve kaydetmek için bir yer seçin Zip video dosyası.
 • Şimdi Aç’ı seçin ve ardından Başlat sekmesine tıklayın. Dönüşüm sürecinin kendi kendine bitmesine izin verin. Video dosyasının boyutuna bağlı olarak işlem daha uzun sürebilir. İşlem tamamlanana kadar pencereyi açık tuttuğunuzdan emin olun. Aradaki pencereyi kapattığınızda sonuç bozulabilir.

Ayrıca, çeşitli ayar seçenekleri altında, en boy oranı parametrelerini değiştirmekten kaçınmanızı öneririz , bu video kalitesini düşürebilir ve kullanılamaz hale getirebilir.

YOL 2: .mov dosyasını çevrimiçi olarak dönüştürün :

Herhangi bir .mov dosyasını manuel olarak dönüştürmek istemiyorsanız, herhangi bir güvenilir çevrimiçi web sitesinden de yararlanabilirsiniz. Evet, video dosyalarını neredeyse hiç zaman harcamadan verimli bir şekilde sıkıştıran birçok çevrimiçi web sitesi mevcuttur. Ancak, bu tür kaynakları kullanırken samimi olunması gereken bazı sınırlamalar ve koşullar vardır.

Bu Yazımızda Okuyun :   İşte Android 11 Güncellemesini Alan Oppo Telefonların Listesi [Şubat 2021]

İşte .mov dosyasını çevrimiçi dönüştürürken aşina olunması gereken bazı durumlar.

 • Bu tür bir çevrimiçi web sitesini kullanırken, sisteminize güçlü ve güvenilir bir üçüncü taraf virüsten koruma yazılımının yüklü olduğundan emin olun. Çevrimiçi bir işlem olduğundan, sisteminizi virüslerden ve kötü niyetli tehditlerden korur.
 • Tüm web sitelerinde, sıkıştırmaya çalıştığınız video dosyaları için belirli boyut sınırlamaları vardır.
 • Çeşitli çevrimiçi web siteleri size hangi MP4 teknolojisinin kullanıldığını seçme fırsatı sunmayabilir.

Bu tür çevrimiçi web sitelerinden bazıları şunlardır:

 • Adobe Premiere Pro
 • Final kesim pro X
 • iMovie
 • Windows Movie Maker
 • PowerDirector
 • Wondershare

Tüm bu tür web sitelerindeki süreç nispeten basittir. Tek yapmanız gereken video dosyasını yüklemek ve sıkıştırılmış arşivi indirmeleri istenene kadar bir süre beklemektir. Bu işlem birkaç dakikadan fazla sürmez.

YOL 3: Özel bir araç kullanın:

Video dosyalarınızı hızlı bir şekilde sıkıştırabilen birçok özel araç çevrimiçi olarak mevcuttur (örneğin: WinZip). Bunları öğrendikten sonra, Windows 10 ve Mac için bu tür güvenilir araçları ayrı ayrı veya her iki format için de çalışacak olanı kullanabilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   PS5 Almanya Fiyatı Ne Kadar? 2021 (Kaç TL?)

Herhangi bir video dosyasını Zip biçiminde sıkıştırmak, yukarıda bahsedilen üç yöntemden herhangi biri ile yapılırsa nispeten basit ve kolay hale gelebilir. Sürece hiç vakit kaybetmeden devam edebilmeniz için sessiz ve daha az zaman harcayan bazı yolları dahil etmeye çalıştık.

Yukarıdaki makalede bahsedilen tüm bilgilerin ve yöntemlerin sizin kullanımınız için yararlı ve alakalı olduğunu umuyoruz. Ayrıca “Windows 10’da herhangi bir Video dosyası nasıl sıkıştırılır” sorusuna da yanıt arıyorsanız, listede burada bahsedilenlerden birini deneyin. Bu makaleyi okuduktan sonra, herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yorumu yazın.

”Google
15 Beğen