Teknobu

Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir ? 2021


Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir ? 2021

Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir ? 2021

Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir ? Bunun hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir , Veritabanı Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir ? İşte tüm detaylar…

Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları

Veritabanı Yönetim Sistemi (DBMS), kullanıcıların veritabanına erişimi tanımlamasına, oluşturmasına, sürdürmesine ve kontrol etmesine olanak tanıyan yazılım sistemi olarak tanımlanır. DBMS, son kullanıcıların veritabanındaki verileri oluşturmasını, okumasını, güncellemesini ve silmesini mümkün kılar. Programlar ve veriler arasında bir katmandır.

Dosya Tabanlı Veri Yönetim Sistemine göre Veritabanı Yönetim Sisteminin birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan bazıları aşağıda verilmiştir –

Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları
Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları

Veri Yedekliliğini Azaltma

Dosya tabanlı veri yönetim sistemleri, bir sistemde birçok farklı konumda veya hatta birden çok sistemde depolanan birden çok dosya içeriyordu. Bu nedenle, bazen aynı dosyanın birden çok kopyası veri yedekliliğine yol açar. 

Tek bir veritabanı olduğu için bu bir veritabanında engellenir ve içindeki herhangi bir değişiklik anında yansıtılır. Bu nedenle, yinelenen verilerle karşılaşma şansı yoktur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Microsoft, Mac v8.5 için Visual Studio 2019'u piyasaya sürdü

Verilerin Paylaşımı

Bir veritabanında, veritabanının kullanıcıları verileri kendi aralarında paylaşabilirler. Verilere erişmek için çeşitli yetki seviyeleri vardır ve sonuç olarak veriler yalnızca izlenen doğru yetkilendirme protokollerine göre paylaşılabilir. 

Birçok uzak kullanıcı da veritabanına aynı anda erişebilir ve verileri kendi aralarında paylaşabilir.

Veri bütünlüğü

Veri bütünlüğü, verilerin veritabanında doğru ve tutarlı olduğu anlamına gelir. Veri Bütünlüğü, bir DBMS’de birden fazla veritabanı olduğu için çok önemlidir. Bu veritabanlarının tümü, birden çok kullanıcı tarafından görülebilen verileri içerir. Bu nedenle verilerin tüm veri tabanlarında ve tüm kullanıcılar için doğru ve tutarlı olmasını sağlamak gerekir. 

Veri güvenliği

Veri Güvenliği, bir veritabanında hayati bir kavramdır. Veritabanına yalnızca yetkili kullanıcıların erişmesine izin verilmeli ve kimliklerinin bir kullanıcı adı ve parola kullanılarak doğrulanması gerekir. Bütünlük kısıtlamalarını ihlal ettiğinden, yetkisiz kullanıcıların veritabanına hiçbir koşulda erişmesine izin verilmemelidir.

Gizlilik

Bir veritabanındaki gizlilik kuralı, yalnızca yetkili kullanıcıların bir veritabanına kendi gizlilik kısıtlamalarına göre erişebileceği anlamına gelir. Veritabanı erişim seviyeleri vardır ve bir kullanıcı yalnızca kendisine izin verilen verileri görüntüleyebilir. Örneğin – Sosyal ağ sitelerinde, bir kullanıcının erişmek isteyebileceği farklı hesaplar için erişim kısıtlamaları farklıdır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Php Hatalarını Gösterme 2020

Yedekleme ve kurtarma

Veritabanı Yönetim Sistemi, yedekleme ve kurtarma işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirir. Kullanıcıların verileri periyodik olarak yedeklemesine gerek yoktur, çünkü bu DBMS tarafından halledilir. Ayrıca, bir çökme veya sistem arızasından sonra veritabanını önceki durumuna geri yükler. 

Veri tutarlılığı

Veri yedekliliği olmadığı için veri tabanında veri tutarlılığı sağlanır. Tüm veriler veri tabanında tutarlı bir şekilde görünür ve veri, veri tabanını görüntüleyen tüm kullanıcılar için aynıdır. Ayrıca veri tabanında yapılan herhangi bir değişiklik anında tüm kullanıcılara yansıtılır ve veri tutarsızlığı olmaz.

”Google
10 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar