Teknobu

Uluslararası Şirketleri Hackleyen 16 Yaşındaki Hacker Yakalandı


Uluslararası Şirketleri Hackleyen 16 Yaşındaki Hacker Yakalandı

Uluslararası Şirketleri Hackleyen 16 Yaşındaki Hacker Yakalandı

İspanyol polisi, 2019’un sonundan beri bir sağlık uygulamasını hackleyen ve hassas kullanıcı verilerini çalan, eğitim ve şirket uygulamalarına erişen 16 yaşındaki hacker’ı yakaladı. Hacker ayrıca birçok uluslararası şirketi hacklemeyi başarmış.

İspanya Ulusal Polisi Direktör Yardımcısı Pilar Allue, basın toplantısında bugün ilginç bir vakanın sona erdiğini açıkladı. Açıklamalara göre, polis Madrid’de 16 yaşındaki bir hackeri yakalamayı başardı. Bu genç hacker, 2019’un sonundan beri çok sayıda siber suç işledi ve şirketlere yüz binlerce maddi açıdan zarar verdi.

Son birkaç ay içinde birçok İspanyol ve uluslararası özel şirketin ve kamu şirketinin güvenlik önlemlerinin üstesinden gelmeyi başaran hackerların ‘başarıları’, özel bir sağlık uygulamasını hackleyerek kullanıcıların hassas verilerini elde etmektir. Sosyal ağlarda yaptıklarıyla ilgili itibarını duyurmak isteyen genç, yakalanırken bir kargo şirketini hacklemeye çalışıyordu. Yetkililer bu saldırı sürecini önlemeyi başardılar.

141.000 sahte hesap, 450.000 euro kaybı:
Saldırıya uğramış hesapları sosyal medyada açıklayan hacker hakkındaki soruşturma, 2019’un sonunda, ses / video paylaşımı konusunda önemli bir uluslararası platformun polise şikayet ettiği bir davada başlatıldı. Bu platform tarafından sağlanan bilgilere göre, hizmete 14 gün erişim sağlamak için sadece 3 günde 141.000 sahte hesap oluşturuldu. Ayrıca, bu hesaplar tarafından kullanılan sahte banka hesap numaraları toplam 450.000 euro kaybına neden olmuştur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Samsung Galaxy Xcover Pro için Android 11 Güncellemesi yayınladı

Birkaç gün sonra, Madrid’deki bir bisiklet kiralama şirketi de sistemlerine siber saldırı sonucu saatlerce hizmet edemediklerinden şikayet etti. Bilgisayar korsanı ‘mesajını’ sokakların yanındaki reklam panolarında gösterdi.

Daha sonra, birçok şirketin veritabanına ulaşmayı başaran genç hacker, üst düzey koruma önlemleri almasına rağmen Madrid’de yakalandı. Polis henüz siber saldırıların kapsamını tam olarak ortaya koyamadı, ancak bilgisayar korsanı sadece bazı kişisel verileri değil, aynı zamanda bunları değiştirme şansına sahip olduklarını söyledi. Hacker’ın tüm bunları COVID-19 salgını sırasında yapabildiği de dikkat çekicidir.

”Google
23 Beğenmekten Vazgeç