Teknobu

Turkovac mrna aşısı mı? Turkovac aşısı kim buldu?


Turkovac mrna aşısı mı? Turkovac aşısı kim buldu?

Turkovac mrna aşısı mı? Turkovac aşısı kim buldu?

Turkovac mrna aşısı mı? Turkovac aşısı kim buldu? Koruyuculuk oranı nedir? Turkovac aşısı ile ilgili tüm merak edilenler bu haberimizde.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası Ankara Şehir Hastanesi’nde TURKOVAC aşısı yaptırdı. Canlı yayında açıklamalarda bulunan Bakan Koca, vatandaşların hatırlatma dozlarını TURKOVAC ile yaptırmalarını tavsiye etti. Bu kapsamda Turkovac mrna aşısı mı? Turkovac aşısı kim buldu? Koruyuculuk oranı nedir? Kimler olabilir? sorularının yanıtı merak konusu oldu. İşte ayrıntılar…

TURKOVAC MRNA AŞISI MI?

TURKOVAC aşısı inaktif aşıdır. Dünyada yaygın olarak kullanılan Kovid-19 aşıları; inaktif, Viral Vektör ve mRNA yöntemleriyle üretiliyor.

Yerli aşı TURKOVAC da Sinovac ile aynı şekilde inaktif yöntemiyle üretiliyor.

TURKOVAC AŞISI KİM BULDU?

TURKOVAC aşısını yaptırdıktan sonra canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TURKOVAC aşısının tamamen yerli Türk bilim insanları tarafından geliştirildiğini belirtti.

Bu Yazımızda Okuyun :   Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Berat Albayrak Açıklaması

TURKOVAC AŞISI KORUYUCULUK ORANI NEDİR?

TURKOVAC Aşısı Proje Lideri Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Ağustos ayında verdiği bir demeçte aşının aşının İngiliz varyantına (Alfa) karşı yüzde 100 koruma sağladığını tespit ettiklerini belirtmişti. Öte yandan Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Akova, yerli aşı Turkovac’ın etkinlik düzeyini Çin’den satın alınan Sinovac aşısıyla kıyaslamış ve Turkovac’ın Sinovac aşısıyla eşdeğer bulunduğunu söylemişti.

TURKOVAC AŞISI KİMLER OLABİLİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Hıfzı Sıhha’nın yeniden dirilmesinin ilk adımı TURKOVAC. Bu milletimizin başarısı. Randevu yarından itibaren bütün vatandaşlarımız özellikle şehir hastanelerimizde aşı olabilir.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA TURKOVAC AŞISI OLDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası bilim Kurulu üyeleri ile Ankara Şehir Hastanesi’nde TURKOVAC aşısı yaptırdı.

Bakan Koca, aşı yaptırdığı anı canlı olarak sosyal medya hesabından şu ifadelerle paylaştı:

“Bilim Kurulu Üyelerimizle beraber hatırlatma dozlarımızı TURKOVAC aşımız ile oluyoruz.”

Son dakika | Bakan Koca Turkovac aşısı oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TURKOVAC aşısını yaptırdıktan sonra canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Bu Yazımızda Okuyun :   2. EL Araba Fiyatları Ne Zaman Düşecek Yetkili İsimden Açıklama Geldi !
Bakan Koca Turkovac aşısı oldu
Turkovac

Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“Yerli aşımız TURKOVAC’ı, salgın sebebiyle yaşamını kaybeden tüm yurttaşlarımıza adıyoruz. Bu vesileyle hepsine Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Bildiğiniz benzer biçimde Türkiye’nin kuvvetli bir aşı geçmişi var. TURKOVAC, son 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına kadar gelen ilk yerli aşımız oluyor. En son 1998’de verem aşısı üretilmişti.

Ben özellikle 50 yıl aradan sonrasında tamamen yerli Türk bilim insanlarımız tarafınca geliştirilen bu aşının çok önemli bulunduğunu ifade etmek istiyorum. Bunu bekleyen bir çok vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımızın hatırlatma dozlarını da TURKOVAC ile yaptırmalarını tavsiye ediyorum.”

Bakan Koca Turkovac aşısı oldu

Bakan Koca Turkovac aşısı oldu

”Google
1 Beğenmekten Vazgeç