Web Analytics
Teknobu

TURKOVAC Aşısının Yan Etkileri Neler? 2022
TURKOVAC Aşısının Yan Etkileri Neler? 2022

TURKOVAC Aşısının Yan Etkileri Neler? 2022

TURKOVAC Aşısının Yan Etkileri var mı, varsa yan etkileri nelerdir? İşte TURKOVAC Aşısıyla ilgili merak edilen tüm detaylar bu haberimizde.

TURKOVAC aşısı yan tesirleri neler? Acil kullanım onayı alan yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC ile ilgili son dakika gelişimleri yakından takip ediliyor. Kısa bir süre sonra kullanılmaya başlanacak olan TURKOVAC aşısı hakkında bazı sorular gündeme geldi. 2 doz Sinovac ya da BioNTech aşısı olan vatandaşlar, üçüncü dozu TURKOVAC olabilip olamayacağını araştırıyor. Peki, TURKOVAC aşısı yan tesirleri neler? 2 Sinovac 2 BioNTech olanlar 3. dozu yerli aşı TURKOVAC olabilir mi? İşte son gelişmeler…

TURKOVAC Aşısının Yan Etkileri Neler?

TURKOVAC Aşısının Yan Etkileri
TURKOVAC Aşısının Yan Etkileri

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan ve aynı zamanda TÜSEB’e bağlı Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı olan Prof. Dr. Ateş Kara, acil kullanım onayı başvurusu yapılmış olan yerli inaktif koronavirüs aşısı TURKOVAC’la ilgili yürütülen klinik çalışmalarda elde edilen ön sonuçları değerlendirdi.

Kara, TURKOVAC aşısının klinik çalışmalardaki verilerinin oldukça olumlu olduğunu, inaktif aşı Sinovac’la yürütülen karşılaştırmalı verilerden de olumlu sonuçlar alındığını ifade etti. Ayrıca TURKOVAC’la ilgili iki grup veri üzerinden değerlendirme yapıldığını anlattı.

Aşının yan etkilerinin ele alındığını, güvenlik yönüyle ilgili ikinci grup çalışmada ise yaklaşık 3-4 bin kişiye ulaşılmasının amaçlandığını aktaran Kara, ‘Bu noktada başlangıca göre bir avantajımız var; inaktif aşılar genel anlamda kullanıldığı ve dünya genelinde yaklaşık 3,5 milyar kişiye uygulandığı için olası istenmeyen etkilerinin neler ve hangi sıklıkta olduğunu biliyoruz. TURKOVAC’ta da bu etkilerin görülüp görülmediğine bakıyoruz. O verilerin de olumlu olduğunu gördük.’ ifadelerini kullandı. Yani incelemelere göre Turkovac aşısında ciddi denebilecek herhangi bir yan etki görülmedi.

Kara, bu iki grup verinin acil kullanım onayı sürecinde oldukça avantaj sağlayan sonuçlardan olduğuna dikkati çekti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara, aşının üretim aşamasına yönelik de çok sayıda test uygulandığını belirtti ve TURKOVAC’ın üretilebilir olduğunun saptandığını ifade etti.

”Google
14 Beğen