Teknobu

TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor? Üretim tesisi nerede?


TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor? Üretim tesisi nerede?

TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor? Üretim tesisi nerede?

TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor? Üretim tesisi nerede? TURKOVAC inaktif aşı mı? Koruyuculuk oranı ne? Ne zaman uygulanacak?

Türkiye’nin ilk yerli Kovid-19 aşısı olma özelliği taşıyan TURKOVAC, Acil Kullanım Onayı almasının arkasından seri üretime başladı. Aşı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler de web arama motorlarında TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor? Üretim tesisi nerede? TURKOVAC inaktif aşı mı? Koruyuculuk oranı ne? Ne zaman uygulanacak? sorularına cevap arıyor. İşte detaylar…

Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarenli’nin başlangıcında olduğu ekip tarafınca geliştirilen yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC’ın faz 3 emek harcamaları sürüyor. İnsanlığa ümit olacak olan aşı, Tıbbi İlaç ve Aygıt Kurumu tarafınca Acil Kullanım Onayı verilen aşının seri üretimi başladı. İlerleyen günlerde vatandaşlara uygulanması beklenen aşı hakkında akıllarında sual işareti bulunan vatandaşlar web arama motorlarında TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor? Üretim tesisi nerede? TURKOVAC inaktif aşı mı? Koruyuculuk oranı ne? Ne zaman uygulanacak? sorularının yanıtlarını araştırıyorlar. 

TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor?

TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor
TURKOVAC aşısı nerede üretiliyor

Yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC, Şanlıurfa Organize Endüstri Bölgesi’ndeki aşı üretim tesisinde üretilmektedir. CHP Ankara Milletvekili Murat Komut, TURKOVAC aşısının Dollvet Baytar Aşı, İlaç, Biyolojik Madde Üretim şirketi tarafınca üretildiğini söylemiş oldu.

Bu Yazımızda Okuyun :   Regaip Kandili gecesi önemi ve anlamı 18 şubat 2021

Öte taraftan Sıhhat Bakanlığı bu mevzuda bir izahat yapmamıştır.

TURKOVAC İNAKTİF AŞI MI?

TURKOVAC aşısı inaktif temelli üretilen bir aşıdır. Türkiye’de uygulanan Sinovac aşısıyla aynı teknolojide üretilmiştir.

İnakitf aşılarda, virüsün zayıflatılmış, tesiri azaltılmış bir versiyonu bu aşı formülüne eklenmiş olur. Virüsün zayıf haliyle karşılan vücudun bağışıklık sağlayacak savunmaları geliştirmesi amaçlanmaktadır.

TURKOVAC AŞISI NE ZAMAN UYGULANACAK?

Geliştirme çalışmalarına Nisan 2020’de başlanan yerli aşının hayvanlar üstünde denenmiş olduğu klinik öncesi (preklinik) aşaması Ekim 2020’de başarıyla tamamlandı.

Hemen sonra yerli aşı, Kasım 2020’de başlanan Faz-1 emek harcaması kapsamında 44 gönüllüye uygulandı.

Yerli aşının 250 gönüllüyle yürütülen Faz-2 kapsamındaki ilk dozu ise 10 Şubat 2021’de yapılmış oldu. Her iki aşamada da aşıyla ilgili pozitif yönde verilerin elde edilmesiyle Faz-3 çalışmasına geçildi.

Yerli Kovid-19 aşısının Faz-3 kapsamındaki ilk dozu, 22 Haziran 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konuşma ile katılmış olduğu Ankara Kent Hastanesindeki programda yapılmış oldu.

Erdoğan, bu programda yerli inaktif Kovid-19 aşısının adının “TURKOVAC” bulunduğunu deklare etti.

Bu Yazımızda Okuyun :   18 Mart Çanakkale Zaferi 2021

Faz-3 çalışmalarında daha ilkin koronavirüs geçirmeyen ve asla Kovid-19 aşısı olmayan binlerce gönüllüye TURKOVAC uygulandı.

TURKOVAC’ın Faz-3 kapsamında “hatırlatma dozu” olarak uygulanmış olduğu çalışmaya da Ekim 2021’de başlandı. Bu kapsamda, iki doz Sinovac aşısı olmuş gönüllülere tercihlerine gore hatırlatma dozu olarak TURKOVAC yada Sinovac aşısı uygulandı.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yerli Kovid-19 aşısının ne zaman uygulanacağına ilişkin olarak,” Gelecek haftadan itibaren, gelecek hafta sonundan itibaren başta kent hastanelerimiz olmak suretiyle yaygın kullanıma geçmiş olacağız yıl bitmeden” dedi.

”Google
Beğen