Teknobu

TÜM ZAMANLARIN DÜNYASINDAKİ EN BÜYÜK 10 PROGRAMCI


TÜM ZAMANLARIN DÜNYASINDAKİ EN BÜYÜK 10 PROGRAMCI

TÜM ZAMANLARIN DÜNYASINDAKİ EN BÜYÜK 10 PROGRAMCI

Bu programcılar, BT dünyasının kaşifidir ve her biri, insanların bilgiye ve kitle iletişim araçlarına erişimini tamamen değiştiren bir şeye katkıda bulunmuştur. Bilgi teknolojisi olmadan bugünün hayatını hayal ediyor musunuz? Bu makalede, Tüm Zamanların Dünyasındaki En Büyük 10 Programcıyı tanıtıyoruz  . BT dünyasının efendileriyle başlayalım.

Dennis Ritchie
Dennis MacAlistair Ritchie, Amerikalı bir bilgisayar bilimcisiydi. [2] C programlama dilini yarattı.

Bjarne Stroustrup
Bjarne Stroustrup, C ++ programlama dilinin yaratılması ve geliştirilmesinde en dikkate değer olan Danimarkalı bir bilgisayar bilimcisidir.


James Gosling
James Arthur Gosling, OC, en çok Java programlama dilinin kurucusu ve baş tasarımcısı olarak bilinen Kanadalı bir bilgisayar bilimcisi.


Linus Torvalds
Linus Benedict Torvalds, Linux çekirdeğinin yaratıcısı ve tarihsel olarak ana geliştiricisi olan Finli-Amerikalı bir yazılım mühendisidir.

Anders Hejlsberg
Anders Hejlsberg, birkaç popüler ve ticari açıdan başarılı programlama dilleri ve geliştirme araçlarını birlikte tasarlayan tanınmış bir Danimarkalı yazılım mühendisidir.

Tim Berners-Lee
Sir Timothy John Berners-Lee OM KBE FRS FREng FRSA FBCS, TimBL olarak da bilinir, en iyi World Wide Web’in mucidi olarak bilinen bir İngiliz mühendis ve bilgisayar bilimcisi.

Brian Kernighan
Brian Wilson Kernighan, Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi. Bell Labs’da çalıştı.

Ken Thompson
Kenneth Lane Thompson, bilgisayar biliminin Amerikalı bir öncüsüdür. Kariyerinin büyük bir kısmında Bell Labs’ta çalışan Thompson, orijinal Unix işletim sistemini tasarladı ve uyguladı.

Guido van Rossum
Guido van Rossum, en iyi Python programlama dilinin yazarı olarak bilinen Hollandalı bir programcıdır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Yazılım Mühendisliği Dersleri - Yazılım Mühendisliği Bölümünde Hangi Dersler Vardır ? 2021

Donald Knuth
Donald Ervin Knuth, Stanford Üniversitesi’nde Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve emekli profesördür.

DENNİS RİTCHİE

Dennis Ritchie Ben Programcıyım
Dennis Ritchie, ben programcıyım

Dennis MacAlistair Ritchie, “dijital çağın şekillenmesine yardımcı olan” Amerikalı bir bilgisayar bilimcisiydi. C programlama dilini ve uzun süredir birlikte çalıştığı Unix işletim sistemi Ken Thompson ile birlikte yarattı . Ritchie ve Thompson, 1983’te ACM’den Turing Ödülü’nü, 1990’da IEEE’den Hamming Madalyası’nı ve 1999’da Başkan Clinton’dan Ulusal Teknoloji Madalyası’nı aldı. Ritchie, 2007’de emekli olduğunda Lucent Technologies Sistem Yazılım Araştırma Departmanı’nın başkanıydı.

BJARNE STROUSTRUP

Bjarne Stroustrup

Bjarne Stroustrup, yaygın olarak kullanılan C ++ programlama dilinin oluşturulması ve geliştirilmesiyle tanınan Danimarkalı bir bilgisayar bilimcisidir . Seçkin bir Araştırma Profesörüdür ve Texas A&M Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nde Mühendislik Fakültesi Başkanı, Columbia Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi ve Morgan Stanley’de çalışmaktadır.

JAMES GOSLİNG

James-Gosling Ben Programcıyım
James-Gosling Ben Programcıyım

James Arthur Gosling, en çok Java programlama dilinin babası olarak bilinen Kanadalı bir bilgisayar bilimcisidir. James, NeWS ve Gosling Emacs gibi diğer birçok yazılım sistemine de büyük katkılarda bulundu. Nedeniyle yaptığı olağanüstü başarılarına, Gosling seçildi için yabancı ortaklık üyesi Birleşik Devletleri Ulusal Mühendislik Akademisi.

LİNUS TORVALDS

Linus-Torvalds ben programcıyım
Linus-Torvalds Ben P rogrammerim

Linus Benedict Torvalds, Linux çekirdeğinin geliştirilmesinin arkasındaki ana güç olan Finli Amerikalı bir yazılım mühendisidir. Daha sonra Linux çekirdeğinin baş mimarı oldu ve şimdi projenin koordinatörü olarak hareket ediyor. Ayrıca revizyon kontrol sistemi Git’i ve dalış günlük yazılımı Subsurface’i yarattı. Shinya Yamanaka ile birlikte, yaygın olarak kullanılan Linux çekirdeğine yol açan bilgisayarlar için yeni bir açık kaynaklı işletim sistemi yarattığı için Finlandiya Teknoloji Akademisi tarafından 2012 Milenyum Teknoloji Ödülü ile onurlandırıldı.

Bu Yazımızda Okuyun :   C++ Ne İçin Kullanılır?

ANDERS HEJLSBERG

Anders-Hejlsberg Ben Programcıyım
Anders-Hejlsberg Ben Programcıyım

Anders Hejlsberg, birkaç popüler ve ticari açıdan başarılı programlama dillerini ve geliştirme araçlarını birlikte tasarlayan tanınmış bir Danimarkalı yazılım mühendisidir. O ise  yaratıcısı popüler programlama dili C #. Turbo Pascal’ın orijinal yazarı ve Delphi’nin baş mimarıdır. Şu anda Microsoft için C # baş mimarı ve TypeScript  üzerinde çekirdek geliştiriciler olarak çalışıyor .

TİM BERNERS-LEE

Tim-Berners-Lee Ben Programcıyım
Tim-Berners-Lee Ben Programcıyım

Sir Timothy John “Tim” Berners-Lee aynı  zamanda “TimBL” olarak da bilinir ve en çok World Wide Web’in mucidi olarak bilinen İngiliz bir bilgisayar bilimcisidir. Mart 1989’da bir bilgi yönetim sistemi için bir teklifte bulundu ve bir Köprü Metni Transfer Protokolü (HTTP) istemcisi ile sunucu arasında İnternet üzerinden ilk başarılı iletişimi gerçekleştirdi. Berners-Lee, Web’in sürekli gelişimini denetleyen World Wide Web Consortium’un (W3C) direktörüdür.

BRİAN KERNİGHAN

 Brian-Kernighan Ben Programcıyım
Brian-Kernighan Ben Programcıyım

Brian Wilson Kernighan, Bell Labs’ta Unix yaratıcıları Ken Thompson ve Dennis Ritchie ile birlikte çalışan ve Unix’in geliştirilmesine katkıda bulunan Kanadalı bir bilgisayar bilimcisi. Ayrıca AWK ve AMPL programlama dillerinin ortak yazarıdır. Kernighan’ın adı , Dennis Ritchie ile C programlama dili üzerine ilk kitabın ortak yazarlığı sayesinde yaygın olarak tanındı .

KEN THOMPSON

Ken Thompson

Hacker çevrelerinde genellikle ken olarak anılan Kenneth Thompson, bilgisayar biliminin Amerikalı bir öncüsüdür. Kariyerinin büyük bir kısmında Bell Labs’ta çalışan Thompson, orijinal Unix işletim sistemini tasarladı ve uyguladı. Ayrıca C programlama dilinin doğrudan selefi olan B programlama dilini icat etti ve Plan 9 işletim sistemlerinin yaratıcılarından ve ilk geliştiricilerinden biriydi. Thompson 2006’dan beri Go programlama dilini birlikte icat ettiği Google’da çalışıyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Code Wallpaper

GUİDO VAN ROSSUM

Guido-van-Rossum Ben Programcıyım
Guido-van-Rossum Ben Programcıyım

Guido van Rossum, en çok Python programlama dilinin yazarı olarak bilinen Hollandalı bir bilgisayar programcısıdır. Python topluluğunda Van Rossum, “Yaşam İçin Hayırsever Diktatör” (BDFL) olarak bilinir, bu da Python geliştirme sürecini denetlemeye ve gerektiğinde kararlar almaya devam ettiği anlamına gelir. Google tarafından 2005’ten 7 Aralık 2012’ye kadar istihdam edildi .  Zamanının yarısını Python dilini geliştirerek geçirdi. Ocak 2013’te Van Rossum Dropbox için çalışmaya başladı.

DONALD KNUTH

Donald-Kuth Ben Programcıyım
Donald-Knuth Ben Programcıyım

Donald Ervin Knuth, Stanford Üniversitesi’nde Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve Emeritus Profesörüdür. Çok ciltli The Art of Computer Programming adlı eserin yazarıdır. Knuth, algoritma analizinin “babası” olarak adlandırıldı. Algoritmaların hesaplama karmaşıklığının titiz analizinin geliştirilmesine katkıda bulundu ve bunun için biçimsel matematiksel teknikleri sistematik hale getirdi. Bu süreçte asimptotik gösterimi de popüler hale getirdi. Knuth, TeX bilgisayar dizgi sisteminin, ilgili METAFONT yazı tipi tanımlama dili ve oluşturma sisteminin ve Computer Modern yazı tipi ailesinin yaratıcısıdır.

İnternet ve Yazılım programlama bir gecede ve tek bir kişi veya şirket tarafından oluşturulmadı. Bizi bugün bulunduğumuz yere getiren her yazılım programcısının yeniliklerinin bir kombinasyonudur. Programlama dünyasının en büyük yanı, sürekli gelişmesidir.

”Google
16 Beğen