Teknobu

SSL Sertifikası Nedir ? Nasıl kurulur ?


SSL Sertifikası Nedir ? Nasıl kurulur ?

SSL Sertifikası Nedir ? Nasıl kurulur ?

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası aslında internet sitemizin sigortasıdır bir internet sitesinde bulunan bütün irtibatları şifreleyerek kopyalanmasını engellemek emeli ile kullanılır her ssl sertifikasıfirması aldığınız sertifikaya göre savunma miktarı belirtir. mesela en kolay sertifika 10.000$’a kadar internet sitenizden kaynaklı olası bir yazılım bilgi kopyalanması ve kredi kartı gibi değerli vesikalarınızın kopyalanmasını engeller.
SSL Sertifikası bir sitede olup olmadığını sitenin adres çubuğundaki kilit işareti ve https// ile anlayabilir.

Nasıl Kurulur?

Adım 1: SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)
Host satın aldığınızda mailinize cPanel bilgileri gelmiştir. Bu oturuma girerek GÜVENLİK -> SSL/TLS ‘yi bulun.

a5b757e75a33179fb90609999ddb1547

Adım 2 : SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)
Bir evvelki adımda SSL/TLS ‘ye girdiyseniz burada karşınıza Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)seçeneği çıkacaktır. Bunun altında bulunan SSL sitelerini yönetin. linkine tıklayın. Artık yeni bir SSL yüklemek için hazırız.

ssl sertifikası ile ilgili görsel sonucu
SSL Sertifika
7fba38991aaf9857c6ac0bd42bc231e3

Adım 3 : SSL yükleme
SSL yükleme sayfasına eriştiyseniz artık tek yapmamız şart olan SSL için ihtiyaç duyulan bilgileri doldurmak ve kaydetmek.
Sayfada biraz aşağı kaydırdığınızda sizden tesir alanı seçmenizi isteyecektir. Hangi tesir alanına sertifika ilave etmek istiyorsanız seçin. Daha sonra ssl için elinizde olması şart olan

  • Certificate: (CRT) bölümüne CRT dosyasının muhtevanını,
  • Private Key: (KEY) bölümüne KEY dosyasının muhtevanını,
  • Certificate Authority Bundle: (CABUNDLE) bölümüne sub.class1.server.ca.pem dosyasının muhtevanını yapıştırıp kaydetmeniz gerekiyor.
Bu Yazımızda Okuyun :   Yazılımcılar Favori JavaScript Çerçevesi Olarak Angular'ı Seçiyor

Elinizde yalnızca CRT dosyası varsa bunu yapıştırın. Daha sonrasında hemen sağında Sertifikaya göre otomatik doldur seçeneği gelecektir. Buna bastığında otomatik olarak doldurması gerekir. Şayet doldurmuyorsa elle ilave etmeniz gerekebilir.

dfc6056664ccfbe7ac4d2a17a8893854

Adım 4 : SSL Kontrolü
Ayarları kaydettikten sonra SSL çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için domaininizi https://domainadi.com şeklinde adres satırına yazarak test2 edebilirsiniz.

b756dcd9b28ba93ed5770b1b386f20b9
”Google
23 Beğen