Teknobu

Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ? 2021


Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ? 2021

Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ? 2021

Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ? Sizlere detaylı olarak nasıl yapabileceğinizi anlattık. Adımları sırasıyla uygulayarak yapabilirsiniz.

Spotify, müzik akışı için büyük bir platformdur, ancak 2019’da podcast’lere ve dinleyicilere hitap etmek için etkili platform güncellemeleri yaptı. Edison Research , aylık podcast dinleyicilerinin Spotify’da bölümleri tükettiğini bildiriyor, bu yüzden Spotify podcast gönderimi çok önemli. Kullanıcıların şovunuzu keşfetmesinden yararlanmak için önce canlı bir giriş yapmanız gerekir.

Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ?

Çoğu podcast dizini benzer bir süreci takip eder ve Spotify de farklı değildir. Temel süreç, bir hesaba kaydolmak , RSS beslemenizi hizmete göndermek ve ardından onaylarını beklemektir.

Spotify podcast gönderim sürecinde gezinmenize yardımcı olmak için, podcast’inizin gönderilmeden önce karşılaması gereken gereksinimleri içeren bir kontrol listemiz var. Ardından Spotify’a resmi olarak bir podcast göndermek için yedi adımlık kılavuzumuzu ekran görüntüleriyle takip edin.

1. Podcast’inizin Spotify’ın gereksinimlerini karşıladığını doğrulayın

Spotify podcast gönderim sürecinden geçmeden önce şovunuzun Spotify’ın gereksinimlerini karşıladığından emin olun . Podcast’inizin ayarlarını iki kez kontrol etmek için aşağıdaki kontrol listemizi kullanın:

  1. MP3, 96 ile 320 kbps arasında bit hızlarına sahip ISO / IEC 11172-3 MPEG-1 Bölüm 3 (MP3) ses formatında olmalıdır.
  2. Kapak resmi kare oranında (1: 1) olmalı ve mümkün olan en yüksek çözünürlükte PNG, JPEG veya TIFF formatlarında olmalıdır
  3. RSS beslemesinin başlığı, kapak resmi ve en az 1 bölüm için ilgili ayrıntılar olmalıdır
  4. Bölüm başlıkları ve tüketiciye dönük diğer alanlar, Spotify’ın platformunda “…” kesilmesinden kaçınmak için 20 karakteri geçmemelidir
  5. Podcast başlıklarında ve açıklamalarında özel karakterler HTML kodlu olmalıdır. Örneğin, “Haberler ve Politika”, “Haber ve Politika” olarak yazılmalıdır. (Bir not: Spotify, <bold> gibi diğer HTML etiketlerine izin vermez. Bu etiketler, yayınlanmadan önce açıklamalarınızdan kaldırılacaktır.)
  6. Bölüm uzunluğu 200 MB’ı geçemez. (200MB, 320Kbps’de yaklaşık 83 dakika veya 128Kbps’de 200 dakikadan fazladır.)
Bu Yazımızda Okuyun :   PS5 Almanya Fiyatı Ne Kadar? 2021 (Kaç TL?)

2. Spotify hesabı oluşturun

Spotify’a bir podcast göndermek için bir sonraki adımınız, Spotify For Podcasters’ı ziyaret etmek ve hesabınıza giriş yapmaktır . Halihazırda bir hesabınız yoksa, Spotify podcast gönderim sürecine devam etmeden önce bir tane oluşturmanız gerekir.

Spotify Podcast Yükleme  Spotify'a bir podcast gönderin: Spotify hesabınızda oturum açın
Spotify Podcast Yükleme
Spotify'a bir podcast gönderin: Spotify hesabı oluşturun
Spotify Podcast Yükleme

3. Hüküm ve Koşulları Kabul Edin

Sonraki ekran, podcast’inizin listesini oluşturmaya başlayacağınız yerdir. Başlamak için, sizi Spotify’ın Şartlar ve Koşullar sayfasına götürecek “Başlayın” düğmesine basın. Küçük yazıları okuyun, tam adınızı ekleyin ve Şartlar ve Koşulları kabul edin. Ardından “Devam et” i tıklayın.

Spotify'a podcast gönderme: "Başla" yı tıklayın
Spotify'a bir podcast gönderin:

4. RSS yayın bağlantınızı girin

Spotify’a bir podcast göndermenin bir sonraki adımı, platforma RSS bağlantınızı vermektir. Podcast barındırma hizmetinize gidin ve RSS beslemenizin bağlantısını bulun . Ardından Spotify’a bağlantıyı ekleyin ve “İleri” yi tıklayın. RSS besleme bağlantınızı yanlış girerseniz, doğru bağlantıyı girmenizi isteyen bir hata mesajı alırsınız.

Spotify'a bir podcast gönderin: RSS bağlantınızı girin
Spotify Podcast Yükleme
Spotify'a bir podcast gönderin: RSS bağlantısı geçersiz
Spotify Podcast Yükleme

Podcast RSS beslemesi NEDİR ? Web sitelerinin ve podcast dinleme platformlarının sık güncellenen bilgileri dağıtmak için kullandığı bir URL’dir. Podcast dizinleri, beslemeyi tutarlı bir şekilde izler ve beslemeye eklendikçe yeni bilgileri görüntüler. RSS beslemesi kullanmadıysanız, her yeni bölüm oluşturduğunuzda her platformu manuel olarak güncellemeniz gerekir.

Bu Yazımızda Okuyun :   MiFi ve WiFi Arasındaki Fark Nedir ?

Bir podcast için RSS beslemesi, bir web sitesi tarafından kullanılandan biraz farklıdır. Düzgün çalışması için bir podcast RSS beslemesinin başlık, açıklama, sanat eseri, kategori, dil ve açık derecelendirme gibi ek bilgilere ihtiyacı vardır. Oysa başka bir kaynak için RSS beslemesi bu alanları gerektirmez. Bugün hepimizin kullandığı standart podcast RSS besleme formatı temelde Apple Podcasts tarafından geliştirilmiştir .

5. Podcast’in sahibi olduğunuzu doğrulayın

Sonraki ekranda Spotify, gönderdiğiniz podcast içeriğinin sahibi olduğunuzu doğrulayacaktır. Spotify, RSS beslemesiyle ilişkili e-posta adresine sekiz basamaklı bir kod gönderecektir. Bu e-posta adresi büyük olasılıkla podcast barındırma hizmetinize kaydolmak için kullandığınız adrestir.

Gelen kutunuzdaki doğrulama e-postasını bulun, ardından benzersiz kodu Spotify’a girin. Podcast’inizi doğrulamak için kodu almak için bir saatiniz var. Pencereyi kaçırırsanız, kendinize her zaman başka bir benzersiz 8 basamaklı kod gönderebilirsiniz.

Podcast’in sahibi olduğunuzu doğruladıktan sonra “İleri” yi tıklayın.

Spotify'a bir podcast gönderin: Podcast'i doğrulamak için kod gönderin
Spotify'a bir podcast gönderin: E-postanız aracılığıyla podcast'i veify

6. Podcast’inizle ilgili ayrıntıları girin

Spotify’a bir podcast göndermenin bir sonraki adımı, podcast’inizin hangi ülkede yapıldığı, birincil dili, podcast barındırma sağlayıcınızın adı ve podcast’in birincil kategorisi dahil olmak üzere podcast’iniz hakkında birkaç ayrıntı girmektir.

Bu Yazımızda Okuyun :   App Store İndirme Geçmişi Nasıl Temizlenir ?

Birincil kategori seçtikten sonra, üç alt kategori seçebilirsiniz. Spotify ayrıca kendi alt kategorilerine sahip 2 genel kategori daha seçmenize izin verir. Podcast’iniz çok çeşitli konuları kapsıyorsa, ek kategori alanları eklemeye değer. Bu şekilde, Spotify kullanıcıları yeni podcast’leri keşfetmek için platformu kullandığından şovunuz daha alakalı yerlerde görünecektir.

Her alanı tamamladıktan sonra “İleri” yi tıklayın.

Spotify'a bir podcast gönderin: Podcast ayrıntılarını girin
Spotify'a bir podcast gönderin: Podcast kategorisi seçin

7. Podcast’inizi inceleyin ve gönderin

Spotify podcast gönderim sürecindeki son adımınız, gönderdiğiniz tüm bilgileri incelemektir. Gönder düğmesine bastıktan sonra bunu düzenleyemeyeceğiniz için ayrıntıların üzerinden geçmeye özen gösterin.

Her şeyin yolunda göründüğünden emin olduğunuzda “Gönder” i tıklayın. Bu düğmeye bastıktan sonra Spotify, podcast’inizi resmi olarak aldı! Ekiplerinin bilgileri gözden geçirmesi ve podcast’inizin listesini yayınlaması genellikle birkaç saat sürer. Şovunuz kısa süre sonra platformda görünecek.

Spotify podcast gönderimi: Podcast'i inceleyin
Spotify podcast gönderimi: Podcast kabul edildi!

”Google
28 Beğen

Yapılan Yorumlar