Teknobu

Türkiye’de Temsilcisi Olmayan Sosyal Ağlara Reklam Yasağı Başladı


Türkiye’de Temsilcisi Olmayan Sosyal Ağlara Reklam Yasağı Başladı

Türkiye’de Temsilcisi Olmayan Sosyal Ağlara Reklam Yasağı Başladı

Artık Türkiye’de Temsilcisi Olmayan Sosyal Ağlara Reklam Yasağı Başladı Başladı, Temsilci atamayan sosyal medya platformları artık Türkiye’den hiçbir şekilde reklam alamayacak. Reklam alabilmeleri için bu sosyal ağ platformlarının Türkiye’de temsilci barındırmaları gerekecek.

Son dakika: İnternet ortamında bulunan sosyal ağların Türkiye’ye resmi temsilci ataması gerekiyor temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerine uygulanacak reklam yasağı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sosyal Ağlara Reklam Yasağı Başladı
Sosyal Ağlara Reklam Yasağı Başladı

SOSYAL AĞLARA REKLAM YASAĞI BAŞLADI: TEMSİLCİ ATAMASI YAPMAYAN SOSYAL PLATFORM AĞLARI REKLAM ALAMAYACAK

7253 sayılı kanun yasa gereği Türkiye’de resmi temsilcisi bulunmayan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ platformları, artık Türkiye’de reklam alamayacak.

Bu Reklam yasağı uygulamasını BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumları tarafından denetlenecek. Eğer kuralları ihlal eden sosyal medya ağları tespit edilirse Reklam veren şirketlere de ceza kesilecek.

Sosyal Ağlara Reklam Yasağı Başladı

BAKAN YARDIMCISI AÇIKLAMADA BULUNDU

Bu Yazımızda Okuyun :   İspanya'da ki Kristal Hançer 2007-2010

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, Resmi Gazete’de yayımlanan ‘reklam yasağı’ ilanını duyurarak açıklama yaptı.

Fatih Sayan, Türkiye’de temsilcisini bulundurmayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden tüm sosyal ağ platformlarına teşekkürlerini iletti. Fatih Sayan, Twitter ve Pinterest’in de gerekli adımları atmasını beklediklerini söyledi.

PEKİ BU REKLAM YASAĞI NE ANLAMA GELİYOR ?

Reklam yasağı uygulamasının yayınlanması ile Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere reklam vermesi yasaklanacak.

Bu Platformlarla reklam sözleşmesi yapılamayacak. Bu sitelere reklam bedeli olarak para ödenemeyecek.

Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal medya platformları, reklam cezasının ardından da internet sitelerine erişimi sınırlandırılacak ‘bant daraltma’ yaptırımı ile karşılaşmaları bekleniyor.

1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile sosyal medya devlerine “Türkiye’de temsilci atama zorunluluğu” getirilmişti.

engin dinc sosyal medya yasasi
Sosyal Ağlara Reklam Yasağı Başladı

TWİTTER’INDA TEMSİLCİ BULUNDURMASI İÇİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR

YouTube, TikTok, Linkedin ve Dailymotion’un da bulunduğu sosyal medya platformları Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ettiler.

Fakat Facebook ve kendi bünyesinde bulunan Instagram’ın yanı sıra, Twitter, Periscope ve Pinterest gibi şirketler bu konuda bir adım atmadılar. Şimdi gözler bu şirketlere çevrildi.Adım atmaları bekleniyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2021

”Google
13 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar