Teknobu

Sony Sonunda Full Frame Camera FX9’un RAW Kayıt Ayrıntılarını Duyurdu


Sony Sonunda Full Frame Camera FX9’un RAW Kayıt Ayrıntılarını Duyurdu

Sony Sonunda Full Frame Camera FX9’un RAW Kayıt Ayrıntılarını Duyurdu

Sony, Eylül 2019’da yayınladığı Sony FX9’dan RAW sinyalinin nasıl kaydedileceği hakkında bir açıklama yaptı.

Sony nihayet tam kare video kamera Sony FX9’dan RAW sinyalinin nasıl kaydedileceğine dair ayrıntılı bir açıklama yaptı. FX9 Eylül 2019’da piyasaya sürüldüğünde, Sony gelecek bir ürün yazılımı güncellemesinin 60 fps’ye kadar 16 bit 4K RAW çıkışı ve 120 fps’ye kadar 2K RAW çıkışı elde edebileceği konusunda iyi bir haber aldı. Ancak, 16 bit RAW yazdırma ve kaydetme farklıdır.

Bu duyuru sırasında, FX9’dan 16 bit sinyalleri kaydedebilen bir kayıt cihazı piyasada mevcut değildi. Sony’nin 6.980 $ ‘lık AXS-R7 Harici 4K Kaydedici bile gerekli XDCA-FX9 Genişletme Ünitesi ile çalışmıyordu. Şimdi RAW kaydetmek için XDCA-FX9 Genişletme Birimi ile Atomos Shogun 7’ye ihtiyaç duyulduğu açıklandı.

Atomos Shogun 7’nin önemi
Daha önce bilindiği gibi Sony FX9, 16 bit doğrusal RAW çıktısı verebilir. Atomos Shogun 7, FX9’dan 16 bit doğrusal RAW sinyalini alır ve 12 bit RAW sinyaline dönüştürür. Böylece, 12 bit RAW ProRes RAW olarak kaydedilebilir. Bu dönüşüm sürecinin nasıl gerçekleştiği henüz belli değil.

İlk olarak, Atomos Shogun 7; FX9 ve XDCA-FX9 Genişletme Birimi’nden Apple ProRes, DCI 4Kp60 veya DCI 2Kp180’e kadar RAW görüntüler kaydeder. Shogun 7 ile FX9’dan SDI’ya kayıt yapmak FX9’un performansını artıracaktır. Bu işlem RAW verilerini fotoğraf makinesinin sensöründen alıp ProRes RAW formatında kaydederek yapılacaktır.

Atomos CEO’su Jeromy Young, Sony FX9’u büyük ve büyüyen ProRes RAW ekosistemine dahil etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İlk etapta 4Kp60 ve 2Kp180 ProRes RAW kayıt seçeneklerinin olduğunu belirten Young, Sony gibi ortaklarını desteklemek için ürün kapasitelerini sürekli olarak geliştirdiklerini ekledi. Young ayrıca Sony’deki ekiple çalışmaktan heyecan duyduğunu belirtti.

Bu Yazımızda Okuyun :   iPhone 12 ipuçları: Hemen etkinleştirmeniz ve devre dışı bırakmanız gereken 10 özellik
”Google
20 Beğenmekten Vazgeç