Teknobu

Siber Güvenlik Nedir ?


Siber Güvenlik Nedir ?

Siber Güvenlik Nedir ?

Siber güvenlik, ağların, programların ve verilerin bütünlüğünü saldırı, hasar veya yetkisiz erişimden korumak için kullanılan bir dizi tekniği ifade eder.

Bilgi işlem bakış açısından, güvenlik, siber güvenlik ve fiziksel güvenliği kapsar – her ikisi de işletmeler tarafından veri merkezlerine ve diğer bilgisayarlı sistemlere yetkisiz erişime karşı koruma sağlamak için kullanılır. Verilerin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumak için tasarlanan bilgi güvenliği, siber güvenliğin bir alt kümesidir. Siber güvenliğin kullanımı, siber saldırıları, veri ihlallerini ve kimlik hırsızlığını önlemeye yardımcı olabilir ve risk yönetimine yardımcı olabilir.

Dolayısıyla siber güvenlik hakkında konuşurken, ” Kendimizi neye karşı korumaya çalışıyoruz? “Kontrol etmeye çalıştığımız üç ana husus var, isim:

  • Yetkisiz Erişim
  • Yetkisiz Silme
  • Yetkisiz Değişiklik

 Bu üç terim, Gizlilik, Bütünlük ve Kullanılabilirlik anlamına gelen ve çok yaygın olarak bilinen CIA üçlüsü ile eş anlamlıdır. CIA üçlüsü, genellikle güvenliğin üç ayağı olarak da anılır ve bir kuruluşun güvenlik politikalarının çoğu bu üç ilke üzerine inşa edilmiştir. 

CIA Üçlüsü

Gizlilik, Bütünlük ve Kullanılabilirlik anlamına gelen CIA üçlüsü, şirketlere ve kuruluşlara güvenlik politikalarını oluşturmaları için rehberlik eden bir tasarım modelidir. Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile karışıklığı önlemek için AIC üçlüsü olarak da bilinir. Üçlünün bileşenleri, güvenliğin en önemli ve temel bileşenleri olarak kabul edilir. Öyleyse size üç bileşen hakkında bilgi vermeme izin verin 

CIA Triad - Siber Güvenlik Nedir
CIA Triad – Siber Güvenlik Nedir

Gizlilik

Gizlilik, kişisel bilgilerin korunmasıdır. Gizlilik, bir müşterinin bilgilerini sizinle müşteri arasında tutmak ve iş arkadaşlarınız, arkadaşlar, aile vb. Dahil başkalarına söylememek anlamına gelir. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Hack Eğitim Setleri 5.33 Gb İndir

Bütünlük

Bütünlük, bilgisayar sistemleri bağlamında, verilerin gerçek ve doğru olmasını ve yetkisiz kullanıcı modifikasyonlarından korunmasını sağlama yöntemlerini ifade eder.

Kullanılabilirlik

Bir bilgisayar sistemi bağlamında kullanılabilirlik, bir kullanıcının belirli bir konumdaki ve doğru formattaki bilgilere veya kaynaklara erişme yeteneğini ifade eder.

CIA'ya Saldırılar - Siber Güvenlik Nedir - Edureka

CIA’ya Saldırılar – Siber Güvenlik Nedir

Siber Güvenlik nasıl uygulanır?

Siber güvenliği gerçekten uygulamak için çok sayıda prosedür vardır, ancak güvenlikle ilgili bir sorunu gerçekten çözerken üç ana adım vardır. 

İlk adım, güvenlik sorununa neden olan sorunu tanımaktır, örneğin, bir hizmet reddi saldırısı mı yoksa ortadaki saldırıda bir adam mı olduğunu anlamamız gerekir. Bir sonraki adım, sorunu değerlendirmek ve analiz etmektir. Saldırıda tehlikeye atılmış olabilecek tüm verileri ve bilgileri izole ettiğimizden emin olmalıyız. Son olarak, sorunu değerlendirip analiz ettikten sonra, son adım, sorunu gerçekten çözen ve kuruluşu tekrar çalışır duruma getiren bir yama geliştirmektir. 

Bir Siber Saldırıyı Tedavi Etme Adımları - Siber Güvenlik Nedir - Edureka

Bir Siber Saldırıyı Tedavi Etme Adımları – Siber Güvenlik Nedir – TEKNOBU

Bir siber saldırıyı tespit ederken, analiz ederken ve tedavi ederken, çeşitli hesaplamalar için akılda tutulan üç prensip vardır. Onlar:

  • Güvenlik Açığı
  • Tehdit
  • Risk
Güvenlik Açığı, Tehdit ve Risk - Siber Güvenlik Nedir - Edureka
”Google
21 Beğen