Web Analytics
Teknobu

Scratch 3.0 Nedir? Scratch 2.0 İle Arasındaki Fark Nedir? 2022
Scratch 3.0 Nedir? Scratch 2.0 İle Arasındaki Fark Nedir? 2022

Scratch 3.0 Nedir? Scratch 2.0 İle Arasındaki Fark Nedir? 2022

Scratch 3.0 Nedir? Scratch 3.0 ve Scratch 2.0 Arasındaki Fark Nedir? Bu yazımızda sizlere Scratch 3.0 hakkında detaylı bilgiler verdim.

Scratch, dünyanın her yerindeki okullarda en yaygın kullanılan kodlama araçlarından biridir. Şu anda birçok yeni başlayan, programlamayı öğrenmek için Scratch 2.0 kullanıyor. Birçok kişi Scratch 3.0 ve Scratch 2.0 arasındaki kesin farklar konusunda kafası karışmış olabilir. O halde Scratch 3.0’ın yeni özelliklerini sizlere tanıtalım.

Scratch 3.0 Nedir?

Scratch 3.0
Scratch 3

Scratch 3 , özellikle 8-16 yaş arası çocukların, kodlama bloklarını bir araya getirerek kendi yarattıklarını programlamalarına olanak tanıyan bir uygulamadır. Öğrencilerin karakterlerin hareketini ve görünümünü kontrol eden komut dosyaları oluşturmasını sağlamak için eğlenceli bir yoldur. Etkileşimli hikayeler, oyunlar, bulmacalar, sanat eserleri, müzik ve daha fazlasını yapmak için kullanılabilir!

Scratch 3.0 Nedir? Scratch 2.0 İle Arasındaki Fark Nedir?

Aşağıda sizlere scratch 2 ile scratch 3 arasındaki farkları paylaştım.

Scratch 3.0, mobil cihaz işlemleri için destekler

İlk olarak, Scratch 3 yeni görüntüler, yeni destek malzemeleri ve yeni programlama yetenekleri içerecek. Mobil cihazları destekler ve daha geniş bir cihaz yelpazesinde kullanılabilecektir. IOS veya Android 6.0+ ile tabletler ve akıllı telefonlar gibi.

Scratch 3.0’da yeni karakterler, arka planlar ve sesler var

İkincisi, Scratch 3.0’ın yaratmanın daha fazla yolu olacak. Yeni karakterler, arka planlar ve sesler var. Yeni boya ve ses düzenleyicilerle, kullanıcılar karakterleri beğenilerine göre renklendirebilir, müzik veya sesleri remiksleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Scratch 3.0, genişletme modülüne sahiptir

Scratch 3.0
Scratch 3

Ayrıca sürüm 3.0, daha önce desteklenmeyen bazı işlevlere sahiptir. Çocuklar daha fazla ve çeşitli genişletilmiş adlar kullanabilir. Eklenen genişletme modülleri, çocukların fiziksel cihazları ve örneğin Google Çeviri gibi web hizmetlerini programlamasını da mümkün kılar.

Hepsinden önemlisi, sürüm 3.0, HTML5 teknolojisine dayanmaktadır ve artık FLASH’a dayanmamaktadır. Böylece Safari de dahil olmak üzere herhangi bir modern web tarayıcısında sorunsuz çalışmasına izin verebilir.

Yukarıda listelenen değişikliklere ek olarak, bazı bölümleri önceki sürümdekiyle aynı kalır. Örneğin, mevcut tüm programlama blokları hala orada olacaktır.

Scratch 2.0 tarafından oluşturulan belgeler de dahil olmak üzere mevcut tüm proje ve hesapların 3.0 sürümünde çalışmaya devam edeceğinden bahsetmeye değer bir nokta daha var; ancak sürüm 3.0 aracılığıyla oluşturulan belgeler Scratch 2.0’da çalıştırılamaz.

Sonuç olarak, Scratch’in yeni sürümü çocuklar için çok daha kolay ve ilgi çekici olacak ve farklı kullanıcı gruplarının çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilecek. MBlock5, Scratch 3.0 tabanlı bir kodlama platformudur ve tüm Scratch projeleriyle uyumludur. Çok çeşitli “geeky fikirleri” destekleyebilen ve çeşitli programlama taleplerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olabilecek yüzlerce genişletme modülü içerir. Scratch 3.0’ın işlevlerine ek olarak mBlock5, Python kodlama, AI ve IoT gibi özelliklerle daha fazla olanak sunar. Bu nedenle, programlama için çok yönlü ve kullanıcı dostu bir eğitim aracıdır.

Umarım bu yazımız sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

”Google
10 Beğen