Teknobu

Sağlıklı olmanın sırrı onda! Akciğerleri tertemiz yapıyor


Sağlıklı olmanın sırrı onda! Akciğerleri tertemiz yapıyor

Sağlıklı olmanın sırrı onda! Akciğerleri tertemiz yapıyor

Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, akciğerleri korumak ve temizlenmesine yardımcı olmak için tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıdaları sıraladı.

Akciğer rahatsızlıklarının başlıca nedenleri arasında hava kirliliği ve sigara kullanımı yer ediniyor. Peki, hangi besinler akciğeri temizlemeye yardımcı oluyor?

Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, akciğerleri korumak ve temizlenmesine destek olmak için tüketilmesi gereken gıdaları sıraladı.

Sigara kullanması, yoğun trafiğe bağlı egzoz dumanı, hava kirliliği… Birçok toksin madde bilincinde olarak ya da olmayarak ciğerlerimize giriyor. Toksin maddeler zaman içinde ciğerlerde birikerek çeşitli akciğer sorunlarına, tedavi edilmezse akciğer kanserine kadar neden olabiliyor.

Ciğerlerimizi toksinlerden korumanın birinci yolu eğer sigara ve tütün kullanımı var ise bırakmak, bunun dışındaki sebeplere bağlı toksin birikimi var ise önlemenin yolu ise besinlerden geçiyor.

Akciğerlerimizi toksinlerden arındırmak, detoks ve antioksidan etki yaratmak için doğanın bizlere sunduğu gıdaları sofralarımızdan eksik etmemek gerekir. Aslında doğru beslenme ve besinler her çeşit hastalıktan korunmanın temelini oluşturur. Akciğerlerimizi korumak için lüzumlu besinleri şöyle sıralayabiliriz…

Zencefil – Zerdeçal 

Anti-enflamatuar (iltihap karşıtı) etki gösteren bu baharatlar toksinleri solunum sisteminden uzaklaştırmaya ve ciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Sağlık Bakanlığı Personel Atalamaları Ne Zaman Yapılacak

Sarımsak 

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, akciğerlerin tam kapasite ile çalışmasını sağlar. İçeriğindeki pek çok antioksidan madde sayesinde akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

Kekik 

İçerdiği eterli uçucu yağlar, göğüs tıkanıklığına karşı etkilidir. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabına karşıdır, antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri oluşumunu önler.

Siyah havuç 

Öksürüğe iyi gelerek balgam söktürücü rol oynar. İçerisindeki vitamin- mineraller sayesinde güçlü antioksidan etki gösterir ve akciğer kanseri riskini azaltır.

Keçiboynuzu 

Toksinlerden arınmada detoks etkisi sağlar.

Üzüm çekirdeği 

İçeriğindeki resveratrol maddesi serbest radikallerle savaşarak ciğerleri korur. Özellikle kanser karşıtı olarak görev alır. Üzüm, çekirdeği çiğneyerek tüketilmelidir.

Kereviz 

Kansorejen maddelerin oluşmasına, akciğerlerde oluşabilecek hastalıklara ve nitrozaminlere karşı koruyucudur. Özellikle akciğer kanserine karşı koruyucu etki sağlar.

”Google
9 Beğen