Web Analytics
Teknobu

Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor (Çözümü) 2022
Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor (Çözümü) 2022

Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor (Çözümü) 2022

Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor, safari sunucuyu neden bulamıyor iphone cihazlarda bu sorun nasıl düzeltilebilir.

“Sunucu bulunamadığından Mac’imin Safari’si sayfayı açamıyor.  Tarayıcıyı tekrar çalışır duruma getirmek için ne yapabilirim? Sorunu çözmek için uygun çözümler var mı?”

İphone telefonunuzda safari açılmıyor mu, safari uygulamasını iphone telefonlarınızda nasıl çalıştırabilirsiniz. Sunucuyu neden bulamıyor işte detaylı olarak inceleyeceğiz.

Safari tarayıcısı, Mac, iPhone veya iPad gibi Apple cihazlarının kullanıcıları arasında internette gezinmek için en popüler platformdur. Arayüz basit ve Safari ile gezinme sorunsuz olsa da, Safari’nin sunucuya bağlanamaması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Genellikle iOS/macOS’u güncelledikten veya ağ ayarlarını değiştirdikten sonra ortaya çıkar.

Safari Neden Sunucuyu Bulamaz?

Cihazınızda Safari veya Chrome gibi bir tarayıcı kullanamadığınızda, bunun altında yatan yaygın neden, DNS sunucusunun yanıt vermemesidir. Ayrıca, Apple cihazınız internette gezinmek için güvenilmez bir DNS sunucusu kullanıyor olabilir.

Ayrıca, çoğu zaman, sorun kullanıcı tarafında kaynaklanmaktadır. Ancak Safari, sunucu bulunamadı hatası nedeniyle sayfayı açamadığında, bu yazının ikinci bölümünde tartışacağımız DNS ayarlarını sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz.

Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor (Çözümü)

1. WiFi Bağlantınızı Kontrol Edin

Doğrulamanız gereken ilk şey, cihazınızın bir WiFi bağlantısına bağlı olup olmadığı veya ağın tamamen çalışır durumda olup olmadığıdır. Bunun için iPhone’un Ayarlar uygulamasına gidin ve WiFi seçeneğini açın. Bundan sonra, cihazın doğru ağa bağlı olup olmadığına bakın! Ek olarak, yönlendiricinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor
Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor

2. Doğru Web Sayfası URL’sini Kullanın

Bazen sorun sandığımız kadar önemli değildir! Safari sunucu bulamıyor gibi bir hata oluştuğunda, kullanıcılar tarayıcıya geçersiz bir URL girer. Girdiğiniz web sitesi adresinin doğru olduğunu doğrulayın. Değilse, geçerli URL’yi kullanın ve Safari tarayıcınızda internette güvenle gezinin.

Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor
Safari Sunucuyu Bulamadığı İçin Sayfa Açılmıyor

3. Sayfanızı Yeniden Yükleyin

Mac’inizin klavyesinde Ctrl + Fn + F5 tuşlarına basarak Safari tarayıcısının web sayfasını yenilemeniz yeterlidir. Bir iPhone veya iPad kullanıyorsanız, Yeniden Yükle simgesine dokunmanız yeterlidir.

4. İçerik Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakın

Safari tarayıcısındaki içerik engelleme uzantıları, uygulamanın istenmeyen reklamları ve kötü amaçlı web sitelerini açmasını engeller. Ancak, bu tür üçüncü taraf araçlar, safarinin sunucuya bağlanamamasının nedeni olabilir. Tarayıcı ayarlarına gidin ve İçerik Engelleyicileri Kullan seçeneğini devre dışı bırakın.

5. Safari Önbelleğini ve Verilerini Temizle

Önbelleği ve tüm web sitesi verilerini Safari tarayıcısından temizlemek, tüm kötü amaçlı içeriği veya aksaklıkları tarayıcıdan kaldıracaktır. Ayrıca Safari sunucu bulamıyor sorununu da çözecektir. Bir iPhone veya iPad kullanarak Safari önbelleğini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Cihazdan Ayarlar’a dokunun.
 • Listeden Safari’yi bulun ve seçeneğe basın.
 • Son olarak, görevi tamamlamak için listeden Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ye dokunun.
 • Bu kadar!

6. Güvenlik Duvarını ve Antivirüsü Devre Dışı Bırakın

Mac’teki Safari tarayıcısında benzer bir sorunla karşılaşırsanız, Güvenlik Duvarı’nı veya Antivirüs’ü devre dışı bırakarak internette gezinip gezinemeyeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Tercihler menüsünden Güvenlik ve Gizlilik seçeneğini kullanarak Güvenlik Duvarını kapatabilirsiniz.

Benzer şekilde, Mac’inize herhangi bir Antivirüs yazılımı yüklediyseniz, kullanmak istediğiniz siteye erişmek için bu yazılımı devre dışı bırakmanızı öneririz.

7. DNS Ayarlarını Değiştirin

DNS veya Etki Alanı Adı Sistemi, tarayıcının gerekli web sayfasını açmasını sağlar. Coğrafi kısıtlamaları atlamak gibi çeşitli nedenlerle güvenilmez bir DNS kullanabilirsiniz. Ancak, Safari’nin sunucu karmaşıklığına bağlanamamasına da neden olabilir. Bu gibi durumlarda, DNS’yi sıfırlamanızı öneririz. İşte adımlar:

 • iPhone’un Ayarlar uygulamasını açın ve menüden WiFi seçeneğine erişin.
 • Tercih edilen WiFi ağına dokunun ve DNS Yapılandır düğmesini seçin.
 • Manuel sekmesine basın ve Google’ın şu DNS sunucu adresini ekleyin: 8.8.8.8 veya 8.8.4.4
 • Safari’yi açın ve duyarlı olup olmadığına bakın!

8. Ağ Ayarlarını Sıfırla

Tüm ağ ayarlarını temizleyebilir ve iPhone/Mac/iPad’de Safari’yi kullanarak internete yeniden erişmeye başlayabilirsiniz. Aşağıda listelenen adımları izleyin:

 • Ayarlar’ı açın ve Genel’e dokunun.
 • Cihazdaki her ağ geçmişini silmek için Sıfırla’ya basın ve Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı seçin.

9. 2.4 GHz ve 5 GHz için Ayrı SSID Adı sağlayın

2,4 GHz ve 5 GHz ağ ile benzer bir SSID/WiFi adı kullanırsanız, bu gerçekten Safari’nin anormal şekilde çalışmasına neden olur. Basit çözüm, 2,4 GHz ve 5 GHz ağlar için SSID’yi değiştirmektir.

10. Cihazınızı Güncelleyin

Apple, güvenlik protokollerine ve modern trendlere ayak uydurmak için iOS’u sık sık günceller. Cihazınızı güncellemediyseniz, Safari gibi belirli uygulamaların yanıt vermemesine neden olabilir. Tarama faaliyetlerinize devam etmek için telefonunuzu veya bilgisayarınızı güncelleyebilirsiniz. iPhone’un işletim sistemini güncellemek için Ayarlar”Genel”Yazılım Güncellemesi üzerine dokunun.

Ayrıca Bilin: Safari Sunucu Mac’e Bağlanamıyor

Bu bölüm safari ile uğraşan Mac kullanıcıları içindir, çünkü sunucu bulunamadı hatası sayfa açamaz. Safari tarayıcısını sunucuya bağlamak için aşağıdaki basit yöntemi uygulayın.

 • Mac’i kullanarak ekranın sağ üst tarafında bulunan WiFi simgesine tıklayın.
 • Oradan Ağ Tercihleri ​​seçeneğini açın.
 • Bundan sonra, listeden WiFi ağını seçin ve silin.
 • Şimdi, ağı kaldırmak için Şimdi Uygula düğmesine tıklayın.
 • Artı/+ sekmesine tıklayarak aynı pencereyi kullanarak WiFi ağını tekrar ekleyin.
 • Ardından, WiFi’yi seçin ve Oluştur’a basın.
 • Son olarak, ağa tıklayın ve bağlanmak için şifreyi girin.
”Google
8 Beğen