Teknobu

Reflü Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?


Reflü Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Reflü Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Haftada iki veya daha fazla kez asit reflü semptomlarınız varsa veya ilaçlarınız kalıcı bir rahatlama sağlamazsa doktorunuzu görmenin zamanı geldi . Mide ekşimesi gibi semptomlar, özellikle yaşam tarzı değişiklikleri, antiasitler veya asit engelleyici ilaçlar bu semptomları azaltmaya yardımcı olursa, asit reflü hastalığının teşhisinin anahtarıdır .

Bu adımlar yardımcı olmazsa sık veya şiddetli semptomlarınız varsa, doktorunuz tanıyı doğrulamak ve diğer sorunları kontrol etmek için testler isteyebilir. Aşağıdaki gibi bir veya daha fazla teste ihtiyacınız olabilir:

  • Baryum yutması (özofagram) ülser veya yemek borusunun daralmasını kontrol edebilir. 
  • Özofagus manometrisi , özofagus ve alt özofageal sfinkterin işlevini ve hareketini kontrol edebilir.
  • pH izleme , yemek borunuzda asit olup olmadığını kontrol edebilir. Doktor yemek borunuza bir cihaz yerleştirir ve yemek borunuzdaki asit miktarını ölçmek için 1 ila 2 gün yerinde bırakır.
  • Endoskopi özofagusunuzda veya midenizdeki sorunları kontrol edebilir. Bu test, boğazınızdan aşağıya bir kamera yerleştirilmiş uzun, esnek, ışıklı bir tüp yerleştirmeyi içerir. İlk olarak, doktor boğazınızın arkasına anestezik püskürtecek ve sizi daha rahat ettirmek için bir yatıştırıcı verecektir.
  • Bir biyopsi enfeksiyon veya anormallikler için bir mikroskop altında doku örnekleri kontrol etmek için endoskopi sırasında alınabilir.
Bu Yazımızda Okuyun :   Sağlık Bakanlığı Personel Atalamaları Ne Zaman Yapılacak
”Google
31 Beğenmekten Vazgeç