Teknobu

Raspberry Pi 4 Özellikleri Fiyatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Raspberry Pi 4 Özellikleri Fiyatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Raspberry Pi 4 Özellikleri Fiyatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Raspberry Pi 4 Hakkında bilmeniz gereken herşeyden bahsedeceğiz. Raspberry Pi 4 özellikleri ve fiyatı hakkında da bilgiler verceğiz.

Zamanla, cep boyutunda bir bilgisayar dünyayı ele geçirdi ve bu, yaratıcılara, meraklı tasarımcılara ve diğer tamircilere ilham verdi. Modern dünyada, Raspberry Pi’nin ellerini mühendislik alanına daha da genişletmek için yeterince endişeli herkes için muhteşem bir araç olduğu kanıtlanmıştır.

Sonunda bir Raspberry Pi PC görmüş olabilirsiniz veya bu etkin erişilebilir bilgisayarla yapabileceğiniz şeylere biraz göz atmış olabilirsiniz. Raspberry Pi bilgisayarıyla uzun süredir ilgileniyorsanız veya programlama dünyasına adım atıyorsanız veya DIY projeleri fikrini seviyorsanız, bugün sizin gününüz çünkü Raspberry Pi’nin içsel ayrıntılarını tartışacağız.

Raspberry Pi’ye Giriş

Raspberry’nin arkasında Pi PC, Raspberry Pi Foundation’dan insanlardır. Bilmeyenler için, RPF (Raspberry Pi Vakfı), Birleşik Krallık merkezli bir hayır kurumudur. İnsanlara dijitalleşme ve bilgi işlemin gücünü sağlayarak onları güçlendirmeye çalışır. Kısaca, programlama ve bilgisayarları genç yetişkinler ve çocuklar için erişilebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Raspberry Pi

Raspberry-Pi ilk modeli ile 2012 yılında piyasaya sürüldü. Cep telefonlarında düzenli olarak kullanılan gerçekten harika bir işlemci olan Broadcom işlemcili (BCM2835) tek yongalı bir kurulumdan oluşur. Düşük güçlü bir çipte bir Merkezi işlem birimi, grafik işleme birimi, ses / video işleme ve diğer şeyler içeriyordu.

Raspberry Pi, 2012’den bu yana, yeni sürümlerdeki sürekli değişikliklerle çok şey geliştirdi, bu da onu topluluk içinde oldukça popüler ve etkili hale getirdi. Daha da ilginci, o sırada toplam maliyetinin 35 dolar olmasıydı.

Bu Yazımızda Okuyun :   Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir ? 2021

Raspberry Pi 4 Özellikleri

Her zaman olduğu gibi, en yeni Raspberry Pi modelini satın almanın ana nedeni, geliştirilmiş sistem spesifikasyonudur. İşte bulacaklarınız:

 • 1.5 GHz 64 bit dört çekirdekli ARM Cortex-A72 CPU (ARM v8, BCM2837)
 • 1GB, 2GB veya 4GB RAM (LPDDR4)
 • Yerleşik kablosuz LAN (çift bantlı 802.11 b / g / n / ac)
 • Yerleşik Bluetooth 5.0, düşük enerji (BLE)
 • 2x USB 3.0 bağlantı noktası
 • 2x USB 2.0 bağlantı noktası
 • Gigabit Ethernet
 • Ethernet üzerinden Güç (bu bir PoE HAT gerektirir)
 • 40 pinli GPIO başlığı
 • 2 × mikro HDMI bağlantı noktaları (4Kp60’a kadar desteklenir)
 • H.265 (4Kp60 kod çözme)
 • H.264 (1080p60 kod çözme, 1080p30 kodlama)
 • OpenGL ES, 3.0 grafikler
 • DSI ekran bağlantı noktası
 • CSI kamera bağlantı noktası
 • Birleşik 3,5 mm analog ses ve bileşik video jakı
 • Micro-SD kart yuvası
 • USB-C gücü

İlk bakışta bu çok büyük bir yükseltme gibi görünmeyebilir. Bununla birlikte, Raspberry Pi 4’te RAM hacmi seçiminin ötesinde birkaç önemli gelişme yapılmıştır.

Raspberry Pi 4 Özellikleri Ne Anlama Geliyor?

Günlük kullanım açısından belki de en önemlisi yeni USB-C güç konektörüdür. Dahil edilmesi, USB cihazları için 1.2A sağlayan ek bir 500mA sağlar. İki USB 2.0 bağlantı noktasının yanında iki USB 3.0 bağlantı noktası da vardır. Raspberry Pi 4’e yüksek hızlı USB cihazlarının bağlanma potansiyeli heyecan vericidir. USB-C konektörü ayrıca OTG’yi destekleyerek Pi’yi doğrudan PC’nizin USB bağlantı noktasına bağlamanıza ve cihaza yerel olarak erişmenize olanak tanır.

Yerleşik LAN’a sahip önceki modellerde, Ethernet bağlantı noktası USB hub üzerindeydi. Bu, bağlantı noktasının hızını düşürdü, ancak bu sefer Ethernet bağlantı noktası tam Gigabyte olduğundan üstün hız sağlıyor. Önceki modellerde olduğu gibi, Raspberry Pi 4 dahili kablosuz ağ (çift bantlı 802.11 b / g / n / ac) ve Bluetooth 5.0 BLE desteğine sahiptir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Her Programcının Bilmesi Gereken 10 Şey

Yeni Raspberry Pi’nin de yeni bir işlemcisi var. 1.5GHz 64-bit dört çekirdekli ARM Cortex-A72 CPU (ARM v8), BCM2837 SoC (Yonga Üzerinde Sistem) üzerine oturarak önceki Raspberry Pi nesillerinden önemli bir uzaklaşmayı işaret ediyor.

image 43

Raspberry Pi 4 Fiyatı

Daha önceleri sabit fiyat etiketiyle sunulan Raspberry Pi, bu sefer 35 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Bunun sebebi ise 3 farklı RAM kapasitesi seçeneği ile geliyor olması. 1 GB, 2GB ve 4GB RAM seçeneği ile satılan Pi 4; 35, 45 ve 55 dolar etiketiyle satışa sunuluyor.

Raspberry Pi’nin kullanım alanları nelerdir?

Raspberry Pi ile yapılabilecek çok şey var. Raspberry Pi PC satın almak için bir bilgisayar mağazasına gitmeden önce bilmeniz gereken bazı noktalar aşağıda verilmiştir. Dikkat etmeniz gereken ilk şey bir Raspberry Pi bilgisayar satın almanız, ikincisi ise kullanımı, yani nerede kullanılabilir? Mini bilgisayarınızı resmi bir satıcıdan satın almanızı öneririz.

Raspberry Pi’nin birçok harika kullanımı var, ancak bunlardan bazılarını burada tartışacağız.

 • Masaüstünüzü her zaman bu minimalist bilgisayarla değiştirebilirsiniz.
 • Pi baskı sunucunuza hava baskı hizmeti desteği ekleyebilir
 • Robotları kontrol etmeye yardımcı olabilir
 • Raspberry Pi bilgisayar ile bir stop motion kamera inşa edilebilir
 • Ayrıca bir maden zanaat oyun sunucusu da oluşturabilirsiniz.

Raspberry Pi bir masaüstü bilgisayar olarak kullanılabilir mi?

Evet! Bütçenin altında bir masaüstü bilgisayar olarak oldukça kullanılabilir ve Raspberry Pi 4’ün en son sürümüyle, kişinin hissettiği deneyim harika. Ofis uygulamaları, web’de gezinme, çevrimiçi hizmetlere erişim gibi günlük kullanımda faydalıdır ve ayrıca ek bellek olarak da kullanılabilir.

En yeni sürüm olan Pi 4, ağır web sitesi sayfaları ve uygulamalarıyla uğraşmaz ve Google’ın G-Suite ve yüksek Java komut dosyası siteleri arasında herhangi bir gecikme olmaksızın değiştirilebilir. Birçok bakımdan, fiyat düşünüldüğünde geleneksel PC’lerden farklıdır.

Raspberry Pi 4 üzerinde çalışabilir miyiz?

Evet, bir Raspberry Pi 4 üzerinde çalışılabilir. Yine de, mobil uç işlemciye sahip bir PC’yi dikkate aldığımız için, kesinlikle, üst düzey bir dizüstü bilgisayar gibi olmayacak. Daha önce tartıştığımız gibi, yaptığı işler oldukça iyi, bu yüzden hızdan şikayet edemeyiz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Programlama'yı Hızlı Bir Şekilde Öğrenmeniz İçin 10 Püf Noktası

Yazılım güncelliğini yitirdiğinden ve çevrimiçi hizmetler geleneksel yazılımları aldığından, tarayıcılar bir bilgisayarın çalıştırmak için uyumlu olması gereken tek şeydir. Bu arenada, Raspberry Pi 4 olağanüstü bir mükemmellikle çalışır. Raspberry Pi 4’ün sahip olduğu ekstra bellek nedeniyle, krom tarayıcıda web’de gezinmek için mükemmeldir.

Raspberry Pi 4 bir medya merkezi olarak kullanılabilir mi?

Elbette, Raspberry Pi 4’ünüzü bir medya merkezi olarak kullanmak istiyorsanız birden fazla seçenek var, ancak en çok vurgulanan seçenek Oses OSMC veya LibreElec. En hızlı ve elektrikli CPU ve grafik işlemcisine sahip olması onu mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Raspberry Pi 4’ün diğer bir avantajı, Wi-Fi için dahili desteğe sahip olması ve akışı kolaylaştırmasıdır.

Raspberry Pi 4 üzerinde hangi işletim sistemleri çalıştırılabilir?

Raspberry Pi 4’e bir işletim sistemi yüklerken çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapılabilir. Bu seçenekler arasında Snappy Ubuntu Core, Ubuntu Mate, LibreElec, OSMS ve Windows’un masaüstü sürümünden oldukça farklı olan Windows 10 IoT core bulunur.

Raspberry Pi 4’ten en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

Raspberry Pi’yi satın alacağınızı ve gittiğiniz her yere yanınızda taşıyacağınızı varsayalım. Bu durumda, hasarın düşmesini veya başka herhangi bir hasarı önlemeye yardımcı olmak için bir şansa yatırım yapmak akıllıca bir seçim olacaktır. Raspberry Pi 4’ün düzenindeki değişiklik nedeniyle eski durumlara sığmayacaktır.

Ayrıca, Raspberry Pi’nizden en iyi şekilde yararlanmak için, PC’nizin artırılmış performansıyla ilgileniyorsanız, yüksek hızlı bir hafıza kartına yatırım yapmanız önerilir.

Raspberry Pi 4 Özellikleri Fiyatı

Raspberry Pi çeşitli işletim sistemlerini çalıştırabilse de , yine de paranızı istikrarlı performans için yatırıyorsanız, en hızlı işletim sistemine sahip olduğu ve ofis ve programlama için ilk ve en önemli seçim olduğu için resmi Raspbian işletim sistemine yatırım yapmanız önerilir. 

”Google
22 Beğen