Teknobu

Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır


Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Nginx Windows bilgisayarınıza nasıl kurulur ve çalıştırılır bundan bahsedeceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Arkadaşlar Bu makalede tamamen Nginx Windows’a nasıl kurulur öğreneceksiniz. Hadi gelin yazımızı okuyalım.

Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Nginx Windows'da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır
Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Nginx, Linux ve BSD sistemlerinde oldukça popüler olan bir web sunucusudur. Birçoğu Nginx’i Windows’a kurmanın mümkün olmadığını varsayar. Bu hiç de doğru değil çünkü web sunucusu gerçekten Windows 10’a kurulabilir.

Bununla birlikte, Nginx’in kendi web sitesine göre , şimdiye kadar hafifletilmemiş birkaç performans sınırlaması var. Bunlar, başarıyla çalışan yalnızca bir çalışanı (web uygulaması), ölçeklenebilirlik eksikliğini ve olası UDP kimlik doğrulama sorunlarını içerir.

Şu an itibariyle Nginx, gelecekteki Windows sürümlerinde tüm sorunları ele alacağından bahsetti. Nginx’i Windows 10’da başarıyla kurmak ve çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Nginx Sunucusunu İndirin

Nginx’in birçok Windows indirme sürümü vardır ve Nginx , “ana sürüm sürümünü” kullanmanızı önerir. Ancak, Windows için en son kararlı sürümünü indirirseniz herhangi bir sorun bulamazsınız.

Bu Yazımızda Okuyun :   Ücretsiz Domain Hosting Alma (2021)

En son zip dosyasını seçin ve yeni bir klasöre indirin.

image 222
Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

İlk adım olarak, yeni klasörü çıkarmanız gerekir. 7-zip, WinRAR veya diğer popüler sıkıştırma yazılımlarını kullanabilirsiniz.

image 223
Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Orijinal klasördeki dosya içeriğini çıkardıktan sonra, yerleşik indirme kopyasıyla birlikte gelen tüm klasörü taşımanız gerekir. Bunu “Program Dosyaları” na taşımamız gerekecek.

image 224
Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Klasörü program dosyalarına yapıştırın. Nginx’i varsayılan bir web servis programı olarak bu konumdan çalıştıracağız.

image 225
Nginx Windows’da Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Nginx Kurulumu

Nginx’i kurmak ve çalıştırmak için, Nginx.exe dosyasını seçin ve çift tıklayın. Şimdi daha fazla kullanım için etkinleştirildi.

image 226

Sonraki adımda, kurulumun başarılı olup olmadığını doğrulamanız gerekir. Bunun için varsayılan tarayıcınıza gidip “localhost” yazabilirsiniz. Nginx web sunucusunun başarıyla kurulduğunu ve çalıştığını belirten aşağıdaki ekranı görürseniz Windows 10 kurulumunuzda herhangi bir sorun yoktur.

image 227

Nginx’i durdurmak için, Görev Yöneticisi penceresinden sonlandırabilirsiniz.

image 228

Windows PC’nizde Nginx’i Çalıştırma

Nginx’i çalıştırmak için, istenen HTML sayfalarını veya dosyalarını sunan bir Microsoft web sunucusu olan Internet Information Services (IIS) kullanmanız gerekir. Denetim Masası’ndaki “Windows Özelliklerini Açma veya Kapatma” seçeneğinden etkinleştirebilirsiniz. “Web Yönetim Araçları” ve “IIS Yönetim Konsolu” için gerekli alanları kontrol edin.

Bu Yazımızda Okuyun :   2020'de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri
image 229

Değişiklikler uygulandıkça bilgisayarınızda IIS’nin etkinleştirilmesi biraz zaman alacaktır.

image 230

IIS Yöneticisi’ni doğrudan Başlat menüsünden açabilirsiniz. Burada, genellikle “inetpub wwwroot” adresinde bulunan varsayılan web sitesine erişebileceksiniz. Bu aynı zamanda web uygulaması kökü olarak da bilinir .

Bu kökün fiziksel yolunu daha istenen bir klasöre değiştirmek faydalıdır. C: \ içinde yeni bir “İş” klasörü oluşturdum ve fiziksel yolu “C: \ İş” olarak değiştirdim.

image 231

Bundan sonra, Program dosyalarında yeniden adlandırdığınız Nginx klasörüne gidin. “Conf” öğesini tıklayın ve “nginx.conf” öğesini seçin. Bu dosya, Notepad ++ metin düzenleyicisi kullanılarak düzenlenebilir.

image 232

Notepad ++ ‘da, kökü yukarıda tartıştığımız düzenlenmiş fiziksel yola değiştirin.

image 233

Kök klasördeki index.html dosyasını ayrı bir sekmede düzenleyebilirsiniz. Metni, web sunucusunun ekranda göstermesini istediğiniz şekilde değiştirin.

image 234

Şimdi, Nginx.exe programını bir kez daha çalıştırın ve bir tarayıcı penceresine “localhost” yazın. Nginx web sunucusu yaptığınız düzenlemeleri vurgulayacaktır.

image 235

Özet

Nginx, gelecekte Apache’yi gölgede bırakması beklenen lider web sunucusu şirketlerinden biridir. Ayrıca, daha hızlıdır, daha fazla eşzamanlı sorunu çözebilir ve güvenilirdir. Özetlemek gerekirse, Nginx’e bağlanmak istediğiniz basit bir web siteniz varsa, bunu hemen şimdi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   En İyi 10 Çevrimiçi Derleyici

Windows sistemlerinde Nginx kurmayı ve çalıştırmayı denediniz mi? Karşılaştığınız sorunlar nelerdi? Yorumlarda bize bildirin.

”Google
15 Beğenmekten Vazgeç