Teknobu

Neden 2020’de WordPress’i Öğrenmeliyiz ?


Neden 2020’de WordPress’i Öğrenmeliyiz ?

Neden 2020’de WordPress’i Öğrenmeliyiz ?

WordPress’i 2020’de öğrenmelisiniz çünkü geliştirici olmasanız bile bir web sitesi oluşturmak basittir.

Özünde, WordPress, kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında, WordPress, İnternet’teki tüm web sitelerinin% 35,2’sinden fazlasına güç sağlar. Evet – ziyaret ettiğiniz her dört web sitesinden birden fazlası muhtemelen WordPress tarafından desteklenmektedir.

Biraz daha teknik bir düzeyde, WordPress, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir.

Bir içerik yönetim sistemi, temel olarak, programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan web sitenizin önemli yönlerini – içerik gibi – yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

WordPress, 2003 yılında tamamen bağımsız bir proje olarak oluşturuldu ve b2 / cafelog adlı önceki bir projenin bir yan ürünü olarak ortaya çıktı.

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde büyük bir katılımcı topluluğu tarafından yapılmaktadır. Ancak WordPress’in kökenini köklerine kadar izlersek, orijinal yaratımı Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki bir işbirliğiydi.

Bu Yazımızda Okuyun :   Soru İşaretinden Sonra Büyük Harfle Mi Başlanır? 2021

O zamandan beri, Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress’in yüzü oldu. Ayrıca Automattic’in de kurucusudur.

Özetlemek gerekirse, sonuç, WordPress’in bir web sitesi oluşturmayı herkes için erişilebilir hale getirmesidir – geliştirici olmayanlar bile.

Yıllar önce, WordPress, daha geleneksel web siteleri yerine, öncelikle bir blog oluşturma aracıydı. Ama şimdi, hepsi tarih bu…. Wordpress artık herhangi bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

main qimg b3bdc95bffe2870a0971a88c842058d5
 • İşletme web siteleri
 • e-ticaret mağazaları
 • Bloglar
 • Portfolyolar
 • Özgeçmişler
 • Forumlar
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri

… Hayal edebileceğiniz hemen hemen her şey.

Web sitenizi barındırmak için tek ihtiyacınız olan bir alan adı ve bir web barındırma hizmeti sağlayıcısı.

Bluehost ücretsiz bir alan adı ile birlikte harika barındırma sağladığı için WordPress’te bloglama yolculuğunuza başlamanız gerekiyorsa en iyi web barındırma şirketidir.

Peki nasıl çalışıyor?

WordPress’in web sunucunuzda çalışması için iki bileşene ihtiyacı vardır: PHP ve MySQL.

PHP, WordPress’i dinamik kılan, yazıldığı dildir. PHP, sunucu tarafı bir dildir, yani bir sayfa tarayıcıya sunulmadan önce web sunucunuzda çalışır. PHP, kısmen WordPress’in popülaritesinden dolayı günümüzde web’deki en popüler dillerden biridir!

Bu Yazımızda Okuyun :   Blogroll WordPress Sitesine Nasıl Eklenir ?

Öte yandan, MySQL, verileri birden çok ilgili başlık altında dosyalayan karmaşık bir elektronik tabloyla çalışmaya benzetilebilen açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Kullanıcılar, her türden verinin oluşturulabileceği, güncellenebileceği, okunabileceği ve silinebileceği (CRUD) veritabanına erişebilir. MySQL, dünyada en çok kullanılan ikinci veritabanı yönetim sistemidir ve sorgulara yanıt vermede son derece hızlıdır.

Temel olarak üç seviyede çalışır:

 • Web sitesi sahiplerinin içerik veritabanlarını yönetmeleri için kolay bir arayüz (gösterge tablosu olarak bilinir) sağlar.
 • Veritabanı için MySQL sorguları oluşturur, bilgileri alır ve bir tarayıcı tarafından talep edildiğinde yol üzerinde gerekli verileri içeren sayfayı yayınlar.
 • Temalar, eklentiler ve kısa kodlarla çeşitliliği memnuniyetle karşılar, böylece bir web sitesi sahibinin istediği herhangi bir işlevsellik, PHP’yi anladıkları ve WordPress kodlarını inceledikleri sürece siteye eklenebilir.

WordPress hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işleyişinde daha iyi netlik sağlamak için çevrimiçi eğitim almak kötü bir fikir değildir. Edu4Sure, Coursera, Edx, Udacity, LinkedIn vb. Gibi birçok profesyonel platform, WordPress üzerine sertifikalı eğitim sağlar ve aslında buna değer. Öyleyse devam edin ve deneyin… Bundan bir ekstra beceri daha kazanacaksınız.

Bu Yazımızda Okuyun :   WordPress web sitemi daha güvenli hale getirmek için uygulamam gereken temel güvenlik ayarları nelerdir ? 2020

Umarım yardımcı olmuştur

Teşekkürler!

”Google
14 Beğenmekten Vazgeç