Teknobu

Windows 10’da Kullanıcıların Uygulamaları Kaldırması Nasıl Devre Dışı Bırakılır


Windows 10’da Kullanıcıların Uygulamaları Kaldırması Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10’da Kullanıcıların Uygulamaları Kaldırması Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10’da Kullanıcıların Uygulamaları Kaldırması Nasıl Engellenir

Windows, aşina olduğumuz dışında birçok özellikle birlikte gelir. Bilgisayarınızı istediğiniz gibi kontrol edebileceğinizi ve kullanıcıların herhangi bir eylemi gerçekleştirmesini kısıtlayabileceğinizi bilmek sizi şaşırtacak. Bu özellikler, kullanıcıların Windows’ta herhangi bir uygulamayı kaldırmasını kısıtlama yetkisini içerir. Ve nasıl yapıldığını da bilmek istiyorsanız, o zaman bu rehber tam size göre. Burada, kullanıcıların Windows 10’da uygulamaları kaldırmasını nasıl devre dışı bırakacağınızı öğreneceksiniz.

Windows, etkileşimli kullanıcı arayüzü ve tasarımı nedeniyle en çok kullanılan işletim sistemidir. Öte yandan, macOS kadar güvenli değil. Ancak, diğer kullanıcılardan sistemde değişiklik yapmak için Windows’unuzu ayarlama özgürlüğüne sahipsiniz.

Windows 10’da Kullanıcıların Uygulamaları Kaldırması Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows PC’nizi Sistemi kaldırmaya veya değiştirmeye karşı korumanın farklı nedenleri olabilir. Kolejlerde, mağazalarda, okullarda ve hatta kişisel bilgisayarlarda bilgisayar kurmak gibi. Diğer kullanıcıların sistemden herhangi bir uygulamayı kaldıramayacağından emin olacaktır. Herhangi bir kullanıcı sistemdeki herhangi bir uygulamayı kaldırmaya çalıştığında, bir yetkilendirme istemi alır.

Sistemdeki eylemlerin çoğunu kontrol eden grup ilkesi düzenleyicisinden mümkündür. Sisteme uygulamaların yüklenmesini ve kaldırılmasını içerir. Bazı Windows sürümlerinde yerel grup ilkesi düzenleyicisi yüklü değildir, bu nedenle bu durumda düzenleyiciyi manuel olarak yüklemeniz gerekir. Ancak kurmadan önce ilk iki adımı uyguladığınızdan emin olun. Ve bir hata verirse, manuel olarak kurun. Dolayısıyla, politikayı kullanıcıların uygulamaları kaldırmasını engelleyecek şekilde ayarlamak istiyorsanız, aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   En İyi Spotify Çalma Listesi İsimleri 2021

Adım 1: Önce Windows PC’nizde Çalıştır’ı açın. Çalıştır’ı açmak için Win + R kısayol düğmelerini kullanabilirsiniz .

Adım 2: Şimdi Çalıştır sekmesine gpedit.msc yazın ve PC’nizdeki yerel grup ilkesi düzenleyicisini açmak için Tamam’a tıklayın.

Kullanıcıların uygulamaları kaldırması nasıl devre dışı bırakılır

Aşama 3: Ardından Grup İlkesi Düzenleyicisinde aşağıdaki bölüme gidin. Kullanıcı Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu.

Kullanıcıların uygulamaları kaldırması nasıl engellenir

4. Adım: Başlat Menüsünü ve Görev Çubuğunu seçmek pencerenin sağ tarafındaki tüm politikaları açacaktır. Orada “Kullanıcıların uygulamaları baştan kaldırmasını önleyin“.

Adım 5: Sonraki pencerede Etkin Windows 10’da kullanıcıların uygulamaları kaldırmasını durdurma seçeneği. Ve ardından Uygula> Tamam’a tıklayın.

Politika etkinleştirildikten sonra, kullanıcılar sistemden herhangi bir uygulamayı kaldıramaz. Ve ayarları değiştirmek istemeniz durumunda, 5. adımda ‘Yapılandırılmadı’ öğesini seçebilirsiniz.

Grup ilkesi düzenleyicisi, birçok kullanıcının farkında bile olmadığı güçlü bir yönetim aracıdır. Sistemdeki izinlerin çoğunu kontrol eder ve yönetici istediği zaman kontrol edebilir. Bu nedenle, Windows PC’nizi diğer kullanıcılardan korumayı planlıyorsanız, varsayılan ayarları Yerel Grup İlkesi düzenleyicisinden değiştirebilirsiniz. Editör, herhangi bir dosyayı paylaşmak istemediğiniz veya aynı bilgisayardaki farklı kullanıcılara başka bir erişim sağlamak istemediğiniz birçok durumda kullanışlıdır.

Bu Yazımızda Okuyun :   OnePlus 8T incelemesi Güncel (2021)
”Google
15 Beğen