Teknobu

Kolay Pankek Tarifi Yapımı


Kolay Pankek Tarifi Yapımı

Kolay Pankek Tarifi Yapımı

Pankek hazırlanması kolay olan klasik bir kahvaltı yiyeceğidir. Temel tarifi yapmayı öğrendikten sonra yeni şeyler deneyebilir ve kahvaltıların favorisi olan bu tarife kendi tadını katabilirsin.

Malzemeler

Aşağıdaki malzemeler yaklaşık 25cm’lik pankekler yapmak içindir. Yiyecek olan kişi sayısına göre malzemelerin miktarlarını değiştirebilirsin:

  • 2 su bardağı un (510g)
  • 2 veya 3 yumurta
  • 1,5 su bardağı süt (350ml)
  • Yarım tatlı kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı tereyağ veya sıvı yağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • Yarım tatlı kaşığı vanilya özütü (tercihen)
  • Bir tutam tuz

Pankek Tarifleri

  1. Yumurtaları bir kaseye kır ve köpük köpük olana dek çırp. Katı malzemeleri kaseye ekle. Bu aşamaya kadar kasedekileri sakın karıştırma!
image 30

2. Tereyağını erit. Yağın tamamen eridiğinden emin ol, 1 dakika civarı ısıtmak erimesi için yeterli olacaktır.

image 31

3. Tereyağını ve sütü kasedeki karışıma ekle. Yavaşça karıştır, karışımın üstünde topakların olmasını sağla. Tamamen pürüzsüz olmamasına dikkat et. Eğer karışım tamamen pürüzsüz ve akışkan olursa pankekler kabarık ve yumuşak değil, sert ve düz olur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Zerdeçallı Makarna Salatası
image 32

4. Tavayı kısık ateşte ısıt. Eğer ocağında “pankek pişirme” ayarı varsa onu aç. Pankek tavaya yapışmasın diye küçük bir parça tereyağını tavaya koy.

image 33

5. Tavaya birkaç damla su serp. Eğer su hışırdarsa veya cızır cızır ederse tava karışımı dökmeye hazır demektir.

image 34

6. Karışımdan 3 yemek kaşığı veya çeyrek su bardağı kadar alıp kepçe ile daha önce yağ erittiğin tavaya dök. Karışımı döktüğün miktar pankeklerin büyüklüklerini belirleyecek. İlk başta az karışım kullanarak başlamak en doğrusudur, daha sonra miktarı yavaşça arttırarak pankekleri büyütebilirsin.

image 35

7. Yaklaşık 2 dakika kadar veya pankek altın rengi alana kadar pişir. Baloncukların oluşup kenarlarda patladığını görmelisin. Baloncuklar köşeye gelip patladıktan sonra geri kapanmayan bir köşe olduğunda pankeki dikkatlice tersine çevir.

image 36

8. Diğer tarafı da altın rengi alana dek pişir ve pankeki tavadan al. Daha koyu olmasını mı istiyordun? O zaman aynı adımları iki taraf için de 30’ar saniye daha uygula ve senin damak zevkine uygun hale gelene kadar pişir.

image 37

9. Artık pankekin tadını çıkarabilirsin! Pankeklerinin daha ilginç bir tadı olması için üzerine tereyağı, fıstık ezmesi, şerbet, yumuşak şekerleme, çikolata damlaları, kurabiye parçaları, şeker parçaları veya meyve koyabilirsin. Bu seçeneklerin sınırı yoktur. Bunlarla süslediğin pankekler yediğin en leziz pankekler olacak.

Bu Yazımızda Okuyun :   Pratik Boşnak Mantısı Tarifi
image 38
”Google
13 Beğen