Teknobu

İOS 15 Kamera Yazı Okuma Nasıl Yapılır? 2021


İOS 15 Kamera Yazı Okuma Nasıl Yapılır? 2021

İOS 15 Kamera Yazı Okuma Nasıl Yapılır? 2021

İOS 15 Kamera Yazı Okuma Nasıl Yapılır? İOS 15 ile yeni gelen bir özellik olan ios 15 ile kamera’dan yazı okuma özelliği nasıl yapılır. İşte tüm detayları.

Apple’ın iOS 15’i kameraya önemli bir özellik getiriyor ve buna ‘Kamera Yazı Okuma’ deniyor. İşte iPhone, iPad’de nasıl çalıştığını açıkladık.

Apple’ın iOS 15 kameraya önemli özelliği getiriyor ‘İOS 15 Kamera Yazı Okuma’. Bu özellik, Google Lens’in Android telefonlarda ve iOS’ta Google Arama ve Fotoğraflar uygulamasında çalışma şekline benzer . Kamera Yazı Okuma ile iOS, Apple’ın herhangi bir görüntüden metin çıkarmasına olanak tanıyan optik karakter tanıma (OCR) sayesinde artık bir fotoğraftaki, ekran görüntüsündeki veya kamera önizlemesindeki herhangi bir metni tanıyacaktır.

Kullanıcılar artık fotoğraflardaki, ekran görüntülerindeki metni kopyalayıp yapıştırabilir, arayabilir veya çevirebilir. Kamera Yazı Okuma Fotoğraflar, Ekran Görüntüsü, Hızlı Bakış ve Safari’de ve Kamera ile canlı önizlemelerde çalışır. Sistem genelinde bir uygulamadır ve metni kopyalayıp yapıştırdığınızda diğer tüm uygulamalarda görünecektir.

Kamera Yazı Okuma nedir?

İOS 15 Kamera Yazı Okuma
İOS 15 Kamera Yazı Okuma

Belirtildiği gibi, bu, kamerayı bir resme, bir kitaba veya bir kartvizite yöneltebileceğiniz Google Lens’in çalışma şekline benzer. Canlı Metin, telefon numarası veya e-posta kimliği olsun, fotoğraflardaki veya çevrimiçi görüntülerdeki yararlı bilgileri tanıyabilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Google Sayfası PDF'e Nasıl Dönüştürülür?

Cihaz kamerasını metin içeren bir fotoğrafa veya görüntüye doğrultarak ve ardından gösterge simgesine dokunarak Kamera uygulamasındaki Canlı Metin özelliğini de kullanabilirsiniz. Buradan, kullanıcılar, bir telefon numarası durumunda metni kopyala-yapıştır, arama veya tercüme etme ve hatta arama yapma seçeneklerine sahip olacaklar. Apple’ın sistemi, çıkardığı metni tanıyacak kadar akıllıdır.

Hangi cihazlar Kamera Yazı Okumayı destekler?

Ancak Apple, iOS 15 çalıştıran tüm iPhone’lar için Canlı Metin yayınlamıyor. Kullanıcıların bunu çalıştırmak için iOS 15 yüklü bir iPhone Xs, iPhone XR veya daha yenisine ihtiyacı olacak. A12 Bionic yonga seti veya daha yenisine sahip tüm iPhone’lar bunu destekleyebilir. Canlı Metin şu anda İngilizce, Çince, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Portekizce ve İspanyolca dillerini desteklemektedir.

İOS 15 Kamera Yazı Okuma Nasıl Yapılır?

image 1

Kamera uygulamasında Canlı Metin’i açmak için Ayarlar’a gidin ve ardından Kamera’ya gidin.

‘Canlı Metin’ için bir seçenek göreceksiniz. Geçişin açık olduğundan emin olun.

Desteklenen tüm diller için Canlı Metin’i açmak için Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge’ye gidin ve Canlı Metin’i etkinleştirin.

Bu Yazımızda Okuyun :   2020'de Önemli 5 SEO Önerisi

Bir Fotoğrafın Veya Görüntünün İçindeki Metni Kopyalamak İçin Kamera Yazı Okuma nasıl kullanılır?

Fotoğraflar uygulamasını açın ve içinde metin bulunan bir resim seçin. Metin içeren bir ekran görüntüsü burada harika çalışacaktır.

Bir kelimeye dokunup basılı tutun ve seçimi ayarlamak için tutma noktalarını hareket ettirin. Apple, burada bir metin olduğunu otomatik olarak algılar ve kullanıcıların kopyala-yapıştır vb. işlemlerine izin verir. Fotoğrafın içindeki tüm metni vurgulamak için fotoğrafın sağ alt köşesindeki gösterge simgesine dokunun. Simge küçük bir not defterine benzer.Apple Canlı Metin: Kamera artık bir fotoğrafın metninden bir e-posta kimliğini veya telefon numarasını tanıyacağı için kullanıcılar telefon görüşmesi yapabilir veya e-posta gönderebilir. 

Metin için kopyala-yapıştır, bak, tümünü seç vb. seçeneklerin bulunduğu bir menü açılmalıdır. Metni kopyalamak istiyorsanız, fotoğraftaki tüm metni seçip kopyalamanız yeterlidir. Artık başka bir uygulamaya yapıştırabilir ve başkalarına gönderebilirsiniz.

Aynısı, içinde metin bulunan bir resmi açarsanız Safari’de de çalışır. Sadece metnin açıkça görülebildiğinden emin olun.

Canlı Metin ile arama yapın veya e-posta gönderin

Canlı Metin, görüntüde bu tür ayrıntılar varsa, kullanıcıların arama yapmasına veya e-posta göndermesine de olanak tanır. Bu tür ayrıntılara sahip bir fotoğraf açın. Birinin size gönderdiği bir kişi kartının ekran görüntüsü olabilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Mac İçin Microsoft Word'de Varsayılan Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir 2021

Sadece telefon numarasına veya e-posta adresine dokunun.

Menü, arama veya cep telefonu numarasına mesaj gönderme seçeneği sunmalıdır.

Apple, “fotoğrafa, resme veya web sitesine bağlı olarak FaceTime araması yapma veya Kişilere Ekleme seçeneğini de görebileceğinizi” söylüyor.

”Google
1 Beğenmekten Vazgeç