Teknobu

İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası Çözümü 2021


İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası Çözümü 2021

İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası Çözümü 2021

Şarj ederken veya diğer aksesuarları kullanırken İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası karşınıza çıkıyorsa ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Bir iPhone, iPad veya iPod kullanıcısıysanız, birkaç kez İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası uyarısıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Genellikle, şarj etmek için iPhone’unuzu taktıktan sonra uyarı açılır. Ancak kulaklık veya diğer aksesuarları kullanmaya çalıştığınızda da görünebilir.

Bazen, bu hata kendi kendine gider. Diğer zamanlarda, kulaklıktan şarj etmeyen veya müzik çalmayan bir cihaza takılıp kalırsınız.

Bu yazımızda, bu uyarının iPhone’unuzda görünmesinin bazı nedenlerine ve sorunu kalıcı olarak çözmek için neler yapabileceğinize bakacağız.

iphone accessory

İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası Çözümü?

“Aksesuar desteklenmiyor olabilir”, “bu aksesuar bu cihaz tarafından desteklenmiyor” veya benzeri bir mesaj görmenizin birkaç nedeni olabilir. İşte olası nedenlerden bazıları:

  • Aksesuarınız arızalı, hasarlı veya MFi sertifikalı değil.
  • Cihazınızın işletim sistemi eski veya arızalı.
  • Aksesuar cihazınızla uyumlu değil.
  • iOS aygıtınızda kirli veya hasarlı bir Lightning bağlantı noktası var.
  • Aksesuarınız eski. Apple bir aksesuarın üretimini durdurduysa halen piyasada bulunan cihazlarla uyumsuz hale gelebilir.
Bu Yazımızda Okuyun :   Motorola One Macro Android 10 Güncellemesini Alacak

Şimdi “aksesuar desteklenmiyor” hatasını düzeltmenin bazı yollarını inceleyelim.

1. Cihazı Çıkarın ve Yeniden Bağlayın

Aksesuarınız desteklenmediğinde denenecek ilk çözümlerden biri, aksesuarı çıkarıp yeniden takmaktır.

Uyarıyı silmek ve aksesuarı iPhone’unuzun Lightning bağlantı noktasından çıkarmak için Kapat düğmesine dokunun . Ardından, aynı uyarının görünüp görünmediğini görmek için tekrar takın.

2. iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Küçük yazılım hataları da “aksesuar desteklenmiyor” uyarısını tetikleyebilir. iPhone’unuzu yeniden başlatmak bu yazılım sorunlarını çözebilir.

iPhone 8 veya önceki bir modelini yeniden başlatmak için Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutun , ardından güç simgesini ekran boyunca soldan sağa doğru kaydırın.

İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası
İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası

İPhone X ve sonraki modelleri yeniden başlatmak hemen hemen aynı işlemdir, ancak Yan düğmeyi ve Ses düğmesini Kapatmak için kaydır görünene kadar basılı tutmanız dışında .

Yaklaşık 30 saniye bekleyin, ardından iPhone’unuzu tekrar açın ve aksesuarınızı yeniden bağlamayı deneyin.

3. Şarj Portunuzu Temizleyin

Uyarı görünmeye devam ederse, aksesuarınız üzerindeki konektörde ve cihazınızdaki bağlantı noktasında kir veya kalıntı olup olmadığını kontrol edin. Şarj bağlantı noktanızı temizlemeniz gerekebilir.

Çoğu zaman, Lightning bağlantı noktasındaki kir birikmesi, aksesuarların temas etmesini engeller ve aldığınız hata uyarısını tetikler.

Bir el feneri alın ve iPhone’unuzun Yıldırım bağlantı noktasına yakından bakın. Yıldırım bağlantı noktasının içinde herhangi bir parçacık veya kalıntı görürseniz, temizlemeyi deneyin.

iPhone Şarj Bağlantı Noktamı Nasıl Temizlerim?

iPhone’unuzun Yıldırım bağlantı noktasını tıkayan parçacıkları temizlemek için antistatik bir fırça, Q-ucu veya yeni bir diş fırçası kullanın. Temizledikten sonra aksesuarınızı tekrar takmayı deneyin.

Bu Yazımızda Okuyun :   Vivo'nun Oyun Telefonu 15 Dakika İçinde Tamamen Şarj Edilebilecek

4. MFi Sertifikalı Aksesuarlar Alın

Sahte aksesuarlar kullanıyorsanız “aksesuar desteklenmiyor” uyarısı alabilirsiniz. Bunu önlemek için, iPhone’unuzu şarj etmek için kullandığınız şarj kablosunun ve aksesuarlarının MFi sertifikalı olduğundan, yani Apple’ın tasarım standartlarına göre üretildiğinden emin olun.

MFi; iPhone, iPad veya iPad için üretilmiştir anlamına gelir.

Apple aksesuarlarınızın MFi sertifikalı olup olmadığını nasıl anlarsınız? Apple , sahte iPhone aksesuarlarını ortaya çıkarmak için ayrıntılı kılavuzlar sağlar. Ancak kolay yöntem, MFi sertifikalı aksesuarların ambalaj üzerinde ayırt edici bir rozete sahip olmasıdır.

İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası
İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası

Ayrıca, aksesuarlar şüpheli bir şekilde ucuzsa, muhtemelen sahtedirler.

Sonuç olarak: 4 dolardan daha düşük bir fiyata bir iPhone, iPad veya iPod kablosu veya başka bir Apple aksesuarı satın alırsanız, muhtemelen Apple onaylı değildir. Bu kablolar iPhone’unuzu şarj etmemenin verdiği küçük rahatsızlığın yanı sıra iPhone’unuza ciddi zararlar da verebilir.

Mümkün olduğunca, iPhone’unuzu birlikte gelen kabloyla şarj etmeye devam edin. iPhone’unuzla birlikte gelen kablo çalışmıyorsa, yerel Apple Store’dan yenisiyle değiştirebilirsiniz.

Bununla birlikte, birçok iPhone kullanıcısı, Apple kabloları çok kırılgan olabileceğinden, diğer marka şarj kablolarını tercih ediyor. Kolayca yıpranır ve bükülürler ve oldukça pahalıya mal oldukları için her seferinde yenisini ödemek pahalı olabilir.

5. Aksesuarınızın Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Kullanmaya çalıştığınız aksesuar yeniyse, cihazınızla çalışmak üzere tasarlandığını onaylayın. Bazı aksesuarlar yalnızca belirli iPhone, iPad veya iPod modelleriyle çalışır. Emin değilseniz, üreticiye başvurun.

Bu Yazımızda Okuyun :   OnePlus Telefonlarda Yenileme Hızı Nasıl Görüntülenir

Bu, aksesuarları sertifikalı satış noktalarından almanın başka bir nedenidir. Aksesuarı seçerken yardımcı ayrıntılar ve rehberlik sağlarlar ve satış sonrası desteğin size sunulması daha olasıdır.

6. iPhone’unuzun iOS’unu Güncelleyin

Bazı aksesuarların çalışması için iOS’un en son sürümü gerekir. iOS’un en son sürümüne güncelleme yaptığınızdan emin olun . Bir yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin . Öyleyse, İndir ve Yükle öğesine dokunarak güncelleme işlemine başlayabilirsiniz .

7. Başka Bir Aksesuar Deneyin

Bu biraz açık gelebilir, ancak telefonunuz şarj olmadığında, geçici panik mantığınızı terk etmenize neden olabilir. Kablonuz çalışıyorsa, bir komşunuz veya arkadaşınızdan bir tane ödünç alabilir ve bunun yerine cihazınızla deneyebilirsiniz.

Bir “aksesuar desteklenmiyor olabilir” uyarısına hatalı bir aksesuar neden olabilir. Aksesuarda yıpranma veya renk değişikliği olup olmadığını kontrol edin; çoğu zaman, bunlar bir şeylerin yanlış olduğunun işaretleridir.

İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası
İphone Aksesuar Desteklenmiyor Hatası

8. Adaptörü Kontrol Edin

“Aksesuar desteklenmiyor olabilir” uyarısı, Yıldırım kablosuyla değil, iPhone’unuzun güç adaptörüyle ilgili bir sorunu da gösterebilir. iPhone’unuzun şarj cihazındaki USB bağlantı noktasının içinde hasar olup olmadığına bakın.

Daha önce de belirtildiği gibi, herhangi bir kiri, tüyü veya diğer kalıntıları temizlemek için antistatik bir fırça veya yeni bir diş fırçası kullanın.

”Google
4 Beğen