Teknobu

İOS Uygulamaları Hangi Dilde Yazılmıştır?


İOS Uygulamaları Hangi Dilde Yazılmıştır?

İOS Uygulamaları Hangi Dilde Yazılmıştır?

Bir iOS uygulaması yapmak istiyorsanız, ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, Apple ekosisteminde, geliştirme araçlarında ve yönergelerinde bilgili olmak yararlı olabilir. Apple’ın seçici olduğu ve uygulamaları kısıtladığı biliniyor, bu yüzden App Store’da neleri oluşturabileceğinizi ve yayınlayamayacağınızı bilmek zaman ayırmaya değer olabilir. Bu amaçla, iOS uygulamaları yazmak için kullanılan dilleri öğrenerek başlayabilirsiniz.

XCode, Swift ve Objective-C Hakkında

Apple’ın hem Mac hem de iOS uygulamaları için IDE’si (Entegre Geliştirme Ortamı) XCode’dur ve yalnızca macOS’ta çalıştırılabilir. Bu, iOS uygulamaları yazmak için kullanacağınız tek grafik arayüzdür. İOS için kod yazmak için ihtiyacınız olan her şeyi barındırır.

XCode, Apple’ın özellikle iOS ve macOS için yapılmış yeni Swift programlama dilini destekliyor. Apple Swift’i zorlarken, iOS’u Objective-C’de de programlayabilirsiniz.

İOS’u Güçlendiren İki Ana Dil Var: Objective-C ve Swift

İOS uygulamalarını kodlamak için diğer dilleri kullanabilirsiniz, ancak bunlar gerektiğinden daha fazla çaba gerektiren önemli geçici çözümler gerektirebilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Adobe Premiere Pro Sistem Gereksinimleri Nelerdir ?
ios uygulamaları hangi dillerde yazılmıştır
ıos

Objective-C 

Objective-C, C diline dayalı genel amaçlı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. 1984 yılında geliştirildiği için dil olarak olgunlaşma zamanı olmuştur ve Swift’ten daha kararlı olarak kabul edilmiştir. Apple tarafından 2014 yılına kadar kullanılan uzun süreli programlama dili olduğundan, hem iOS hem de macOS geliştirme için hala yaygın olarak desteklenmektedir. Objective-C’nin C ailesi dili olmasının güçlü yanlarından biri de C ve C ++ kütüphaneleriyle uyumluluğudur.

Swift

Apple tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen Swift, oldukça yeni ve modern bir programlama dilidir. Swift’in avantajlarından biri, açık kaynaklı bir programlama dili olmasıdır. Bu, daha derine dalmayı ve programlama dilinin gerçekte nasıl çalıştığını daha iyi anlamayı kolaylaştırır.

Swift’in bir başka harika özelliği, özellikle Objective-C ile karşılaştırıldığında sözdizimidir. Noktalı virgül, kendine çağrı veya parantez içinde if ifadeleri olmadığından, çok sayıda kod yazma işlemi çok daha kolay “akabilir”. Ancak, daha genç bir dil olduğu için, Apple’dan çıkan yeni sürümler arasında büyük göçlerle birlikte geliyor.

Swift’in avantajlarından biri, Objective-C’den daha hızlı olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca iOS ürünlerinin güvenliğini artırmak için tasarlanmıştır. Bu, tür güvenli ve bellek güvenli bir dil olarak oluşturulmuştur, yani dilin kendisi, geliştirmede en yaygın olan ve bulunması ve hata ayıklanması zor olan tür hatalarını önler.

Bu Yazımızda Okuyun :   WhatsApp Karanlık Mod Android ve iPhone'da Nasıl Etkinleştirilir ?

Swift veya Objective-C öğrenmeli miyim? 

Her ikisi de iOS geliştirme araç setinde değerli becerilerdir. Swift, iOS geliştirme için tercih edilen dil olarak hızla popülerlik kazandığından, büyük olasılıkla geliştiriciler için daha istikrarlı ve ana akım olmaya devam edecektir. Bir iOS geliştiricisi olarak iş bulmak istiyorsanız, Swift, çoğu yeni şirketin ve orta düzey şirketin, iOS uygulamalarının Objective-C yerine Swift’te yazılmış olması nedeniyle öğrenmek için harika bir dildir.

Orta düzey bir şirketteyseniz ve daha büyük bir şirkete geçmek istiyorsanız, Objective-C’yi almaktan öğreneceğiniz beceriler size benzer bir şeyi doldurmak isteyen diğer adaylardan ayrılmanıza yardımcı olabilecek daha özel bilgiler verebilir. Yani, cevap her ikisini de öğrenmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

”Google
23 Beğen