Teknobu

Galaxy Note10+ ve Samsung Galaxy Note20 Ultra; Arasındaki Farklar Nelerdir ?


Galaxy Note10+ ve Samsung Galaxy Note20 Ultra; Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Galaxy Note10+ ve Samsung Galaxy Note20 Ultra; Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Güney Koreli Samsung’un belki de en iyi başarıya ulaşmış serisinin son iki cihazı; Samsung Galaxy Note10+ ve Samsung Galaxy Note20 Ultra!


Merhabalar ; Her geçtiğimiz gün çeşitlenen parlak zeka telefon pazarı, değişik segmentlerde de rekabeti en üst seviyeye çıkarıyor. Özellikle orta ve üst segmentte yaşanan rekabet, bizleri daha başarılı cihazlar ile karşılaştırıyor. Zira bütün üreticiler orta ve üst segmentte başarı istiyor. Bu başarı isteği, kızışan rekabet ile daha premium, daha hızlı, daha güzel duyu ve en önemlisi daha yenilikçi cihazları son kullanıcıyla bir araya getiriyor. Üst segmentte başarı isteyen şirketlerden biri de her zamanki benzer biçimde Samsung. Peki Samsung, bir yıl içinde kendisine neler kattı? Geçtiğimiz hafta tanıtılan Samsung Galaxy Note20 Ultra ve geçtiğimiz yıl tanıtılan Galaxy Note10+’dan ne farkı var? Gelin buna yakından bakalım…

Ekran
Karşılaştırmamıza her zamanki benzer biçimde ekran ile başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Samsung Galaxy Note10+, 6.8 inç boyutunda 3440x1440p px çözünürlükte Dynamic AMOLED bir monitör ve Corning Gorilla Glass 6 koruma ile beraber geliyordu. Aynı zamanda cihaz dönemin şartları dolayısıyla 60Hz ekran tarana hızına sahipti. Geçtiğimiz hafta tanıtılan Galaxy Note 20 Ultra ise 6.9 inç 3088x1440p piksel Dynamic AMOLED 2X bir ekranla geliyor, 120Hz monitör tarama hızı sunuyor ve Corning Gorilla Glass Victus (7) ile korunuyor. Yani yeni cihaz, ufak farkla daha büyük bir ekranı, daha sağlam bir şekilde sunuyor ve yenileme hızıyla bir önceki modeli geçiyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Dijital Kültür Nedir? - Neden Önemlidir - Bilmen Gereken Her Şey 2021
Note 20 Ultra
SAMSUNG

Yonga Seti
Performansı etkileyen konulara geldiğimiz zaman ise oldukça büyük bir değişim görüyoruz. Öyle ki geçtiğimiz yılın 23 Ağustos’unda tanıtılan Samsung Galaxy Note 10+, her zamanki gibi iki farklı yongayı karşımıza çıkartıyordu. Bölgelere göre farklı yongalar ile gelen cihaz, Latin Amerika ve Avrupa’da 7nm Exynos 9825’den, ABD ve Çin’de ise yine 7nm Snapdragon 855’den güç alıyordu. Yine Latin Amerika ve Avrupa’da piyasaya sürülen cihaz Mali–G76 MP 12 GPU’yu, ABD ve Çin’de tanıtılan sürüm ise Adreno 640 GPU’yu üzerinde barındırıyordu. Samsung Galaxy Note20 Ultra’ya baktığımızda ise, yine iki farklı yongayı görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan cihaz global pazarlara Exynos 990 ile sunulurken, ABD’de tanıtılan model Qualcomm’un son yongasından, Snapdragon 865+’dan güç alıyor. Cihazlarda kullanılan yonga ise; Global pazarda Mali–G77 MP11, ABD’de ise Adreno 650 olarak bizleri karşılıyor.

RAM ve Depolama
Samsung Galaxy Note10+, tek RAM ve iki farklı depolama seçeneği ile birlikte karşımıza çıkarken, Galaxy Note20 Ultra iki RAM ve üç farklı depolama seçeneğini karşımıza çıkartıyor. Cihazların her ikisi de 12GB RAM, 256GB ve 512GB depolama sunuyor. Buna ek olarak Note20 Ultra, 128GB depolama ve 8GB RAM kapasiteli bir sürümü daha karşımıza çıkartıyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Xiaomi Mi 11 Pro Detaylı Özellikleri Açıklandı
Note 20 Ultra kamera

Kamera
Kamera tarafında geldiğimizde yeni cihazda birtakım farklar hemen gözümüze çarpıyor. Öyle ki Galaxy Note10+ dörtlü kamera yapısı ile, Galaxy Note20 Ultra ise üçlü kamera yapısı ile karşımıza çıkıyor ve kamera yetenekleriyle Note10+’ın önüne geçiyor. Galaxy Note 10+ 12MP geniş açılı ana, 12MP 2x optik zoom yapabilen telefoto, 16MP ultra geniş açılı çekim yapabilen üçüncü ve 0.3MP ToF dördüncü lens ile pazara sunuldu Galaxy Note20 Ultra ise 108MP geniş açılı ana, 12MP 5x optik zoom ve 50x hibrid zoom yapabilen ikinci telefoto lens ve 12MP extremely geniş açılı üçüncü kamera ile karşımıza çıkıyor. Ön tarafta her iki cihaz da 10MP kamera selfie kamera kullanılıyor.

Batarya
Samsung Galaxy Note10+, 45W hızlı şarj destekli four.Three hundred mAh bir pil ile kullanıcılara sunulurken, Galaxy Note20 Ultra 45W hızlı şarj destekli four.500 mAh pil gücü ile satışa çıkıyor. Pil tarafında da gelişme görüyoruz.

”Google
20 Beğenmekten Vazgeç