Teknobu

Flutter ile Yapılan Uygulamalar Nelerdir ? 2021


Flutter ile Yapılan Uygulamalar Nelerdir ? 2021

Flutter ile Yapılan Uygulamalar Nelerdir ? 2021

Bu makalede, Flutter ile yapılan uygulamaları sizler için hazırladık. Eğer fikir sahibi olmak istiyorsanız tam da doğru yerdesiniz.İşte sizler için hazırladığımız flutter ile yapılan uygulamalar.

İlk Önce Flutteri Nedir ? Bunun hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Flutter Nedir ? Flutter ile Yapılan Uygulamalar

Flutter, farklı cihazlar için uygulamalar oluşturmak üzere yalnızca tek bir kod kullanan bir çapraz platform çerçevesidir. Dart dilinde programlanan uygulamalar, her mobil işletim platformunda (Android ve iOS) neredeyse aynı şekilde hareket eder ve yerel çözümlerine benzer bir verimliliğe sahiptir. Dahası, Flutter ile yapılan uygulamalar gerçekten yereldir.

Flutter’ı kullanmak, mobil uygulamalar söz konusu olduğunda birçok durumda haklı çıkar çünkü birçok faydası vardır. Çalışırken yeniden yükleme işlevi, geliştiricilerin değişiklikleri neredeyse gerçek zamanlı olarak sunmasına olanak tanır. Flutter’daki materyal tasarım widget’ları, görsel olarak etkileyici mobil uygulamalar oluşturmak için kullanılır. Bu açık kaynaklı çerçeve, muhteşem performansı, mantıksal mimarisi ve kapsamlı dokümantasyonu ile övgüyle karşılanmaktadır. Flutter, iOS ve Android uygulamaları oluşturmak için platformlar arası bir araç olarak sıklıkla önerilir çünkü onunla çalışmak üretken ve etkilidir.

Dart nedir ?

Dart, Google tarafından oluşturulan ve 2011’de piyasaya sürülen açık kaynaklı, nesne yönelimli ve çok platformlu bir programlama dilidir. Evrensel yapısı ve sağlam yetenekleri, onu mobil uygulamaların yanı sıra web ve masaüstü yazılımları oluşturmak için temel araçlardan biri haline getirdi. Flutter ile oluşturulan uygulamalar Dart’ta kodlanmıştır. Bu dil hem AOT hem de JIT’de derlenebilir ve bu da geliştiricilere Flutter uygulamaları oluştururken bir seçenek sunar.

Markalar neden Flutter’ı seçiyor?

Dart ve Flutter, etkili markaların büyük projelerinde kullanıldı – bunu Google Ads, eBay, BMW, Tencent, Groupon ve çok daha fazlasında bulacaksınız. Bu yazımızda Flutter ile yapılan ve günlük olarak kullandığımız tüm tanınmış mobil uygulamaların detaylarını paylaşıyoruz.

Ama büyük şirketlerin neden Flutter gibi bir çapraz platform teknolojisini kullanmakla uğraştığını merak ediyor olabilirsiniz. Kolaylığı yadsınamaz. Kodlarının çoğunu paylaşabilen uygulamalara sahip olmak, geliştiricilerin değişiklikleri sunmalarına ve saniyeler içinde bunları güncellemelerine olanak tanır. Ayrıca, Flutter, neredeyse yerli gibi bir his sağlayan çarpıcı bir kullanıcı arayüzüne sahiptir; bu nedenle, herhangi bir proje ekibi geliştirme konusunda zamandan ve kaynaklardan tasarruf edip benzer sonuçlar elde edebiliyorsa – neden denemeyesiniz ? Aşağıda sizlere flutter ile yapılan uygulamaları detaylıca anlattık.

Flutter ile Yapilan Uygulamalar 1
Flutter ile Yapılan Uygulamalar

Flutter İle Yapılan Uygulamalar

İşte kendi Flutter uygulamasına sahip markaların listesi ve hatta birincil hizmetlerini güçlendirmek için birkaç uygulama. Dünyaca ünlü şirketlerin malzeme tasarımından, yeniden yüklemelerden ve Flutter’ın diğer güçlü işlevlerinden nasıl yararlandığını belirlemek için uygulama geliştirme sürecine ve uygulamasına daha yakından bakıyoruz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Yazılım Mühendisliği Dersleri - Yazılım Mühendisliği Bölümünde Hangi Dersler Vardır ? 2021

Google ürünleri – Stadia, Google Ads, Google Assistant

Google Stadia 768x370 1
Flutter ile Yapılan Uygulamalar

Google Stadia, oyuncular için bir akış platformudur. Bu hizmet hem Android hem de iOS mobil cihazlarda mevcuttur. 18 Kasım 2019’da UI Engineering Lead, Stadia uygulamasının Flutter SDK kullanılarak oluşturulduğunu doğruladı. Stadia ekibi, projenin prototipleme aşamasında bu teknolojiyi kullanmaya karar verdi.

Flutter bir süre önce destek aldı ve şimdi web ve masaüstü gibi diğer platformlar için uygulamaları kodlamayı mümkün kılıyor. Ancak Stadia geliştiricileri, Stadia’nın uygulama süresi boyunca sadece mobil uygulamaların Flutter kullandığını kabul etti. Yine de bu, dünyanın her yerinden geliştiricilerin bu çerçeveye bir şans vermeleri gerektiğinin kanıtıdır. Google bunu sadece kendileri için oluşturmakla kalmadı, aynı zamanda ürünlerinde de kullandı.

Flutter, Google Ads yönetimi için mobil uygulamada da kullanılır. Önceki bir uygulamadan farklı olarak, yeni Google Ads uygulaması daha iyi bilgiler, kampanya yönetimi uyarıları ve mevcut kampanyaları düzenleme olanağı sunar. Ayrıca, Google uzmanlarıyla iletişim kurulmasına da olanak tanır.

Flutter ayrıca sayıları giderek artan Google Asistan uygulamalarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Reflectly Uygulaması

Flutter ile Yapılan Uygulamalar
Flutter ile Yapılan Uygulamalar

Reflectly Flutter ile Yapılan Uygulamalar arasında yer alıyor, başlangıçta React Native’de oluşturulan bir uygulama örneğidir. Ekip, bu teknolojiyi kullanarak iOS için programladı. Android uygulamasını tanıtmaya karar verdiklerinde bir sorun oluştu. Uygulamanın muazzam popülaritesi nedeniyle 2018’de onu tamamen yeniden yazmaya karar verdiler. Bu amaç için mükemmel olan Flutter’ı seçtiler. 2 ay içinde uygulamalarını yeniden yazdılar ve hem Android hem de iOS için kullanıma sundular. Yeni sürüm Mayıs 2019’da paylaşıldı.

“Firebase Analytics ve Sentry kullanarak, yeni ve eski kullanıcılara dağıtılırken herhangi bir öngörülemeyen sorun için sürümü titizlikle izledik. Flutter’ın beta etiketine rağmen, çok sayıda farklı iOS ve Android cihazında çalışan yüz binlerce kullanıcı arasında üretimde Flutter kullanımında herhangi bir önemli sorun görmedik ve görmedik. ” ~ diyor Reflectly’nin kurucu ortağı ve CTO’su Daniel Vestergaard .

Alibaba Group, Xianyu uygulamasında Flutter’ı kullandı

Flutter ile Yapılan Uygulamalar

Alibaba Group’un en büyük ikinci perakende platformu olan Xianyu’dan (闲 鱼) bir geliştirme ekibi, Flutter kullanarak bir uygulama oluşturdu. 50 milyondan fazla indirildi ve her gün 10 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. Flutter’ı seçmek, tek bir kod tabanıyla uygulamayı kolayca oluşturup bakımını yapabildikleri için zamandan tasarruf etmelerine yardımcı oldu. 

Alibaba’nın zaten önceden hazırlanmış bir uygulaması vardı. Bu nedenle çalışmaları, Flutter özelliklerini adım adım uygulamakla başladı ve bu çerçeveye dayalı olarak daha fazla işlev ekledi. Flutter ve Alibaba Group’ta nasıl kullanıldığı hakkında bloglarından daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Groupon uygulaması Flutter ile oluşturulmuştur

Groupon Flutter ile Yapılan Uygulamalar arasında yer alıyor, önceden hazırlanmış bir uygulama kullanan başka bir şirket örneğidir. Müşteriye yönelik ve satıcıya dönük olmak üzere iki tür uygulaması vardı. İlkinin şu anda 50 milyondan fazla indirilmesi var. İkincisi çok daha küçüktü, 500 binin üzerinde indirildi, bu yüzden yeni teknolojiyi ona uygulamak o kadar riskli değildi.

Groupon, uygulamayı sıfırdan yeniden yazmak yerine Flutter’ı mevcut bir çözümle entegre etmeye karar verdi.

eBay Motorları

ebay playstation 3
Flutter ile Yapılan Uygulamalar

Büyük perakende platformundaki ürünlerden biri Flutter kullanılarak oluşturulmuştur. Bu mobil uygulama, kullanıcıların akıllı telefonlarıyla araç satmasına ve satın almasına olanak tanır. Sadece birkaç dokunuşla tekliflere göz atabilir, reklamlar yayınlayabilir ve beğendikleri arabalar için teklif verebilirler.

Bu Yazımızda Okuyun :   Bir Yazılım Mühendisi ile Programcı Arasındaki 6 Temel Fark

EBay mühendislik ekibinin yüzleşmek zorunda kaldığı ana zorluk sınırlı zamandı – pazara girmek için yalnızca bir yılı vardı. Ayrıca eBay kullanıcıları tarafından bilinen tüm özellikleri içeren etkileyici bir kullanıcı deneyimi de istiyorlardı. 1.0 sürümünde olan Flutter’a rastladılar ve hedeflerine mükemmel şekilde uyduğunu düşündüler. Ana avantajlar arasında neredeyse hiçbir platforma özgü kod yok, hızlı programlama ve harika kullanıcı arayüzü vardı. Tüm süreci – Flutter’ı keşfetmekten uygulamayı blog gönderilerinde bitirmeye kadar anlattılar: eBay Motors: Accelerating With Flutter .

Tencent

Flutter ile Yapılan Uygulamalar

Çin’in uluslararası alanda faaliyet gösteren ve dijital ürünler ve hizmetler sunan en büyük kuruluşlarından biri de Flutter kullanıyor – ve bunların bir değil, birkaç uygulaması için. Buna DingDang, AITeacher, K12, QiDian, Mr. Translator ve Now Live dahildir.

Tencent’in temel amacı, hangi ürünle bağlantı kuracak olursa olsun, tüm kullanıcıları için sorunsuz ve güzel bir deneyim yaratmaktı. Uygulamaları gerçekten evrenseldir – iş, ders çalışma, seyahat ve diğer birçok günlük aktiviteye yardımcı olurlar. Birden fazla platforma vurmak, Tencent’in esnek ve yazılımları ile yüksek oranda erişilebilir olmasını sağladı. Geliştiriciler, daha hızlı kodlamak, daha iyi entegre etmek ve muhteşem sonuçlar elde etmek için Flutter’ın tüm avantajlarını akıllıca kullandı. Flutter ile birlikte hazırlanan bir YouTube videosunda tüm süreçlerinden bahsediyorlar.

Hamilton Musical Flutter uygulaması İle Oluşturuldu

GoPosse, Hamilton Broadway Musical için bir mobil uygulama geliştirme arayışına girdi. Hem Android’de hem de iOS’ta çalışması gerekiyordu. Ekip, Flutter çerçevesini seçti çünkü onlara göre çalışmak daha hızlı ve daha eğlenceli oldu.

“Flutter, daha fazla ve daha yüksek bir kalite seviyesi sunmayı mümkün kıldı. İki bağımsız, tamamen yerel uygulama geliştirmiş olsaydık, lansman sırasında sahip olduğumuz özellik setini asla göndermezdik. Biz büyüdükçe ve uygulamaya haftalık olarak özellikler ekledikçe, daha fazlasını yapma yeteneği büyük bir avantaj olmaya devam ediyor. ” ~ Posse Medium hesabındaki bir blog gönderisinde belirtmişler .

Philips Hue Flutter uygulamaları

Philips Hue, akıllı ev aydınlatma sistemidir. Evlerinde akıllı ışıklar isteyen müşteriler için lamba, ampul, aksesuar ve başlangıç ​​kitleri satıyorlar. Uygulamalarından ikisi Flutter – Hue Sync ve Hue Bluetooth kullanılarak oluşturulmuştur. Bu mobil denetleyiciler sayesinde, Philips’in müşterileri ışığın tonunu değiştirebilir ve lambaları medya kitleriyle senkronize edebilir.

Philips, 2018’den beri Flutter kullanıyor ve piyasada başka harika çözümler bulunmasına rağmen bu teknolojiyi kullanıyor. Flutter ile tıklandı ve projeleri için mükemmel bir eşleşme olduğunu anladılar.

inKino Flutter uygulaması

inKino, Flutter ve web arasında kod paylaşımına sahip çok platformlu bir Dart projesidir. Bu uygulama, kullanıcılarının Finnkino sinemalarında filmlere ve gösterim saatlerine göz atmasına olanak tanır. Uygulamanın kodunun% 40’ı Flutter ve web arasında paylaşılıyor. Android ve iOS uygulamaları tek bir Flutter kod tabanı ile geliştirilmiştir. PWA (Progressive Web App), AngularDart kullanılarak tasarlanmıştır.

Cryptomaniac Pro

unnamed 4
Flutter ile Yapılan Uygulamalar

Bu finans uygulaması, müşterilere kripto para birimi sinyalleri, haberler ve cüzdan geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Uygulama içinde 1600’den fazla kripto para birimine ait verilere erişimimiz var. Bu uygulamadan sorumlu geliştiriciler, Flutter olmasaydı 2 ay içinde teslim edemeyeceklerini iddia ediyorlar. Google Store’da bulunan 4 uygulamaya sahiptirler. Hepsi Flutter’da oluşturuldu ve hala bu çerçeve kullanılarak kodlanacak olanlar üzerinde çalışıyorlar.

Flutter ile yapılan diğer uygulamalar

Ayrıca, Flutter çerçevesine dayalı olarak oluşturulmuş birçok farklı uygulama vardır. Bunları aşağıda sunuyoruz.

New York Times

Flutter ile Yapılan Uygulamalar arasında 2019’da Google, Flutter’ın programcılara masaüstü ve web uygulamalarını kodlama yeteneği de vereceğini açıkladı. The New York Times, KENKEN oyununu aynı zamanda web’de de açıkladı. Sürpriz değil – Flutter ile yapıldı.

Bu Yazımızda Okuyun :   Php Hatalarını Gösterme 2020

Flydirekt uygulaması

Bu uygulama, dünyanın her yerinden direkt uçuş bulmayı mümkün kılar. Ayrıca belirli bir yerdeki hava durumu tahminlerini ve gecikme olmadan yük tahminlerini görüntüler. Bu uygulama sayesinde uçaktaki rotaları, hava koşullarını ve koltuk kullanılabilirliğini göz önünde bulundurarak en iyi uçuş seçeneğini seçmek kolaydır.

Birch Finance

Kredi kartlarını yönetmeye yardımcı olan bir finans uygulaması. Giderleri analiz eder ve belirli bir satın alma işlemi için hangi kartın kullanıldığını gösterir. Ayrıca, sunulan indirimleri ve nakit para iadesi seçeneklerini sergileyerek hangi kartların alışveriş alışkanlıklarımıza uygun olduğunu da önerir.

NuBank Flutter uygulaması

Finanslardan bahsetmişken, ölçeklendirme olasılığı nedeniyle çerçeveyi takdir eden başka bir Flutter yazılım ürünü. NuBank, kendisini mobil öncelikli bir Fintech girişimi olarak konumlandırıyor ve işe yerel teknolojilerde yapılan uygulamalarla başladılar. Dijital tasarruf hesabı uygulaması için Flutter’ı seçtiler çünkü projeye verimlilik sağlayacak üretken bir çerçeve arıyorlardı.

Coach Yourself Meditasyon uygulaması

Bu uygulama Ramin Raygan tarafından oluşturulan rehberli meditasyon sunar. Amaç kalbi, bedeni ve ruhu güçlendirmektir. Bir tema seçtikten sonra, kullanıcı meditasyon seansına arka planda farklı sesler çalan özel seçeneklerle başlayabilir. Uygulama ilerlemeyi izler ve basit istatistikleri görüntüler. Bu şekilde, kullanıcıların meditasyonu günlük rutinlerine sokmalarına yardımcı olur.

Insight Timer Flutter uygulaması

9 milyondan fazla kullanıcısı ile piyasadaki en popüler uyku ve meditasyon uygulamalarından biri. Bu Flutter uygulaması, insanlara, sağlıklarını destekleyen çok sayıda rehberli meditasyon, egzersiz, şarkı ve ses kütüphanesine erişim sağlar. Geliştiriciler, zengin özelliklere sahip Flutter uygulaması için mükemmel kullanıcı arabirimi oluşturmak için materyal tasarımından yararlandı.

Hookle – Sosyal Medya Yönetimi

Hookle, sosyal medya profillerini tek bir yerden yönetmek için kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama ile içerik oluşturmak, planlamak ve yayınlamak kolaydır. Oluşturulan gönderilerin etkinliğini izler. Hookle, 3 sosyal medya hesabına kadar ücretsizdir ve Facebook, Twitter, LinkedIn ve Google My Business ile entegre olur.

Platypus Crypto uygulaması

Kripto para kaynaklarının izlenmesi için ücretsiz uygulama. Platypus Crypto, gerçek zamanlı haftalık grafikleri, cari fiyatları ve piyasa sınırlarını ve ayrıca ticaret yüzdesini içerir. Özelleştirme sayesinde, belirli grafikleri silmemize ve içinde karanlık modu kullanmamıza izin veriyor.

You app

Kişisel veri yönetimi için basit bir uygulama. Sayenizde, hakkımızda Google, Facebook, Instagram ve Twitter tarafından tutulan tüm bilgileri indirebiliyoruz.

Baidu

Çin’deki en önemli iletişim aracı olan Tieba, Baidu adlı bir arama motoruna aittir. Mesajlaşma uygulamalarını geliştirmek için Flutter’ı kullandılar.

HuYu uygulaması

Bu uygulama, alışveriş faturalarını onunla paylaştıkları için kullanıcıları ödüllendirir. Tek yapmanız gereken, makbuzunuzu taramak ve ardından bir ankette değerlendirmek. Veriler anonimdir ve pazar araştırması için kullanılır. Tüm bu eylemler için, daha sonra kuponlar ve hediye kartları ile değiştirilen puanlar kazanıyoruz. Flutter çerçevesi ile uygulama 4 ay içinde geliştirilebildi.

Flutter ile yapılan uygulamalar – Özet

Flutter hala nispeten yeni bir uygulama geliştirme çerçevesi olsa da, onu kullanan birçok uygulama var. Taban neredeyse 1900 uygulamadan oluşuyor ve hepsi listelenmemiş. Sunulan örnekler, Flutter’ın onu Android ve iOS uygulama geliştirmelerine başarılı bir şekilde dahil eden küçük projeler, girişimler ve büyük markalar için kullanıldığını kanıtlıyor.

Umarım flutter ile yapılan uygulamalar yazımız sizlere faydalı olmuştur.

”Google
12 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar