Teknobu

Fire TV Stick ile Fire TV Stick Lite Arasındaki Fark Nedir?


Fire TV Stick ile Fire TV Stick Lite Arasındaki Fark Nedir?

Fire TV Stick ile Fire TV Stick Lite Arasındaki Fark Nedir?

En yeni medya akış cihazı, yani Amazon Fire TV Stick, çarpıcı hizmeti nedeniyle şimdiden büyük bir popülerlik kazanmıştır. Sadece bir USB boyutundadır ve size kesintisiz bir akış deneyimi sunmaya devam eder. Birkaç gün önce Amazon, temelde mevcut olanların güncellemesi olan Fire TV Stick 2020 adlı iki cihazı daha duyurdu.

Yeni olan Fire TV Stick Lite. Güncellenen Fire TV Stick birçok özellik içerse de, Lite sürümüyle oldukça benzer görünüyor. Bununla birlikte, şirket lite sürümünü tanıtma girişiminde bulunduğundan, her iki cihaz arasında bazı farklılıklar olması gerekiyor.

Burada, bu iki cihazın birbirinden ne kadar farklı olduğunu ve hangisinin daha iyi bir seçenek olduğunu görmek için tüm ana noktaları gözden geçireceğiz.

Fire TV Stick ile Fire TV Stick Lite Arasındaki Fark Nedir?

Fire TV Stick ve Fire Stick TV Lite

Hem Fire TV Stick hem de Fire TV Stick Lite, büyük benzerlikler ve işlevlerle ortaya çıkıyor. Ancak, aralarında makul bir fiyat farkı var. Ayrıca, aralarında en büyük olan farkı ise Ses olmak üzere birkaç fark daha mevcut. İşte iki akış cihazı arasında ayrıntılı bir karşılaştırma.

Bu Yazımızda Okuyun :   TeknoTiyo.com yeni bir teknoloji platformu doğuyor! 2021

1. Görünüşte Fark

İki cihaz benzer görünümleri paylaşıyor ve tamamen aynı şekilde çalışıyor. TV Stick 2020 ve Lite sürümü eşit boyut ve ağırlıkta gelir. HDMI bağlantı noktaları aracılığıyla TV’nizin arkasına sorunsuz bir şekilde bağlanan USB boyutlu cihazlardır. Ayrıca Amazon, TV Stick’inizi her seferinde TV’nizin arka bağlantı noktalarına bile ulaşmadan bağlamanıza yardımcı olabilecek harici bir HDMI genişletici sağlar.

2. Akış Kalitesindeki Fark

Kesinlikle, mükemmel seçiminize karar verirken akış kalitesi en önemli faktörlerden biridir. Neyse ki, hem Fire TV Stick hem de TV Stick Lite tam olarak aynı video akış kalitesini sağlar. Her iki cihaz da 1080p Full HD akış sağlıyor. Ayrıca, yüksek standart akışı, yani HDR, HDR 10, HDR 10+ ve HLG’yi bile destekliyorlar.

Bu nedenle, yayın deneyimlerine dayanarak birini kazanan olarak ilan etmek yine zor bir seçimdir. İki cihaz da benzer akış deneyimi sunduğundan, her ikisi de son derece etkileyici ve eğlenceli görünüyor.

3. Ses Kalitesindeki Fark

Bu cihazlar arasındaki önemli fark ses sektöründe görülebilir. Fire TV Stick 2020, Dolby Atoms Audio özelliğine sahipken, Stick Lite, geçiş HDMI yoluyla da normal Dolby ses ile birlikte gelir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Microsoft, Mac v8.5 için Visual Studio 2019'u piyasaya sürdü

Dolby Atoms, size evinizde sinema benzeri bir deneyim yaşatan çok gelişmiş bir ses kalitesi sağlar. Kristal netliğinde ses kalitesine sahip çok boyutlu ses üretir. Üstelik olağanüstü bas, akış deneyiminizi en iyi şekilde değiştirir.

Öte yandan, TV Stick Lite, temiz ses için yine iyi bir seçenek olan Dolby Audio özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, Dolby Atomları ile karşılaştırıldığında, bir şekilde belirli kategorilerde dışlanmış hissediyor. Bunun nedeni, mükemmel ses kalitesi ve Dolby Atoms’un sağladığı ekstra baharattır.

4. Uzaktan Kumandalar Arasındaki Fark

Fire TV Stick ve Fire TV Stick Lite uzaktan kumandaları, benzer işlevlere sahip düğmelere sahiptir. 2020 Fire Stick güncellemesinde bir Açma / Kapama güç düğmesi göreceksiniz. Ayrıca, her ikisinde de Sesi Aç / Kapat ve Ana Sayfa düğmeleri bulunur. TV Stick 2020’nizin sonunda bir Sessiz düğmesi vardır. Geri kalanı önceki Fire TV Stick uzaktan kumandalarıyla aynıdır.

Ancak, Fire TV Stick Alexa uzaktan kumandasının 2020 güncellemesi eksik, Canlı TV Rehberi düğmesi. Bir zorunluluk olmasa bile, yine de Fire TV Stick Lite uzaktan kumandasında bir eklentidir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Spotify Çalma Listesi Resmi Değiştirme 2021

5. Fiyatlandırma Farkı

Her iki cihaz arasında tam olarak 10 dolarlık ciddi bir fiyat karşılaştırması var. Fire TV Stick 2020, 40 dolarlık bir fiyatla gelirken, TV Stick Lite sadece 30 dolara mal oluyor.

Yani, Fire TV Stick gibi küçük bir cihaz için 40 $ ‘ın ağır bir miktar olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle Stick Lite’ı arayabilirsiniz. Birkaç özelliği eksik olsa da TV Stick 2020 güncellemesine hala sıkı bir rekabet veriyor.

Sonuç

Hem Fire TV Stick hem de Fire TV Stick Lite, kullanıcılar için harika bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. TV Stick 2020, seleflerinin normal bir güncellemesi olsa da, Fire TV Stick Lite, listedeki sürpriz bir unsurdur. En önemlisi, bu cihazlardan ikisi benzer donanım ve akış deneyimiyle birlikte gelir.

Full HD akış sağlarlar ve birkaç başka standart kalitede akışı desteklerler. Bununla birlikte, ses konusunda daha fazla endişeniz varsa, Fire TV Stick size daha çok uyacaktır. Ve diğer tüm bakış açılarından (özellikle fiyatlandırma faktörü), Fire TV Stick Lite kesinlikle ön sırada gelen olur.

”Google
19 Beğenmekten Vazgeç