Teknobu

Deprem Çantasında Olması Gereken Teknolojik Ürünler


Deprem Çantasında Olması Gereken Teknolojik Ürünler

Deprem Çantasında Olması Gereken Teknolojik Ürünler

Ülkemiz deprem fay hatlarının üstünde bulunan coğrafi konuma haiz. deprem maalesef asla beklenilmeyen zamanda olabiliyor. Son olarak İzmir depremi de gösterdi ki, zamanını bilmesek bile deprem olduğunda hazırlıklı olmak oldukça mühim. Deprem öncesinde hazırlanacak bir çanta, depremden sonrasında hayatta kalmaya destek oluyor. Nerede, ne yapıyor yada senenin hangi zamanında olursak olalım, deprem ile yüzleşmeye hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu haftaki ” Deprem Çantasında Olması Ihtiyaç duyulan Teknolojik Ürünler ” başlıklı yazımda, depremden ilkin hazırlanacak bir çantada, depremden sonrasında gereksinim duyulabilecek temel gereksinim malzemelerini inceleyeceğim.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nın (AFAD) web sitesindeki bilgilere gore; deprem çantasında bulunması ihtiyaç duyulan gıdaların yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen, dayanıklı ve acele bozulmayan konserve, meyve suyu şeklinde ürünlerden oluşması gerektiği ifade ediliyor.

Deprem çantasında olması gerekenlerin başlangıcında aile üyelerini ilgilendiren mühim belgelerin fotokopileri, gıdalar, hijyenik malzemeler ve bazı vasıta gereçler geliyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   İspanya'da ki Kristal Hançer 2007-2010

Mühim Belgelerin Fotokopileri

Evindeki aile bireylerinin nüfus cüzdanı, yeterlik, tapu, ruhsat, mecburi deprem poliçesi, mezuniyet belgesi, geçişlik, banka cüzdanı ve eğer var ise evcil hayvan sıhhat karnesinin fotokopilerinin deprem çantasında olması gerekiyor.

Mühim Malzemeler

Deprem çantasında bulunması gerekenler içinde ilk yardım çantası, battaniye, uyku tulumu, ufak makas, düdük, çakı, çakmak, kağıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve elektrikli cihazlar için yedek pil geliyor.

Temizlik malzemeleri

Deprem çantasında bulunması gerekenler içinde temizlik ve hijyenik malzemeler de bulunuyor. Bu malzemelere örnek olarak; hijyenik ped, wc kağıdı, ıslak mendil, diş fırçası ve macunu, sabun ve dezenfektan  geliyor.

Giysiler

 Deprem çantasında yer bulması gerekenler içinde giysiler de var. Deprem çantasındaki giysilere örnek olarak; yağmurluk, iklime uygun elbise, çorap, iç çamaşırı ilk sıralarda yer ediniyor.

İçecekler

Depremden sonrasında da oldukça işe yarayacak olan acil durum çantasında olması gerekenler içinde içecekler de bulunuyor. Minik şişelerde yeterince su bulundurulması ehemmiyet arz ediyor.

Teknolojik Cihazlar

Deprem çantasında bulundurulacak teknolojik ürünler, deprem sonrasında oluşabilecek negatif bir durum karşısında oldukça işe yarayabiliyor. Deprem çantasında bulundurulabilecek teknolojik ürünlere örnek olarak aşağıdakileri verebilirim.

  • Power Bank
  • El Feneri
  • Radyo
  • USB Şarj aleti
  • Telefona gore şarj kablosu
  • Şarj edilebilir pil (radyo için)
  • Pil şarj ünitesi

Vatanımızda yaşanmış olan son depremler de gösterdi ki, deprem gerçeğinin bilincinde olarak evvelinde hazırlıklı olmak oldukça mühim. Dilerim hazırlanacak  deprem çantasına asla ihtiyacımız olmaz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Sağlıklı olmanın sırrı onda! Akciğerleri tertemiz yapıyor
”Google
14 Beğenmekten Vazgeç