Teknobu

Deniz Yıldızı Nasıl Ürer? 2021


Deniz Yıldızı Nasıl Ürer? 2021

Deniz Yıldızı Nasıl Ürer? 2021

Merhaba değerli teknobu.net okuyucularımız bu yazımızda sizlere deniz yıldızı hakkında bilgiler ve deniz yıldızı nasıl ürer nasıl çoğalır bunlardan bahsedeceğiz.

Bu yazımızda zoolojik açıdan denizyıldızlarında üreme hakkında konuşacağız. Tamamı okyanusun deniz sularında yaşayan yaklaşık 2.000 deniz yıldızı türü vardır. Denizyıldızındaki üremenin aşağıdaki açıklaması genelleştirilmiştir ve esas olarak denizyıldızı Asterias  rubens’e dayanmaktadır. işte deniz yıldızı nasıl ürer aşağıya bakın.

Deniz Yıldızı Nasıl Ürer?

Deniz Yıldızı Nasıl Ürer
Deniz Yıldızı Nasıl Ürer
 1. Denizyıldızları, Asterias rubens için bahar mevsimi olan üreme mevsimi boyunca dış döllenme süreciyle çoğalırlar.
 2. Dişi denizyıldızı yumurtalarını doğrudan deniz suyuna bırakmaya başladığında üreme gerçekleşir.
 3. Erkek daha sonra mümkün olan en kısa sürede neredeyse milyarlarca spermi açık suya bırakacaktır.
 4. Suyun dışında, sperm hücreleri yumurtalarla bir araya geldiğinde yumurtalar döllenir ve hızla bölünmeye başlar ve bunun sonucunda denizyıldızının yaşam döngüsü başlar.
 5. Bu döllenmiş yumurtalar çok sayıda zigot oluşumuna neden olacaktır. Zigotların her biri daha sonra morula ve blastula oluşturmak için bölünme gerçekleştirir.
 6. Blastula oluşur oluşmaz, ortaya çıkan embriyolar artık zooplankton olarak bilinen hayvan benzeri plankton topluluğunun bir parçası olacak.
 7. Sonunda zooplankton evreleri sırasında larva gelişim evrelerine girecekler ve sonunda Dipleurula larvasına, ardından Bipinnaria larvasına ve ardından Brachiolaria larvasına dönüşecekler.
 8. Sonunda, larvaya dönüştüklerinde ve larva gelişimini tamamladıklarında, kısa süre sonra kendilerini genç denizyıldızlarına ve ardından üreme açısından aktif yetişkin denizyıldızlarına dönüştürerek başkalaşıma geçecekler.
 9. Sonuç olarak, zamanla deniz tabanına geri dönecek ve denizyıldızı olacaklar.
Bu Yazımızda Okuyun :   Spotify İnternet Bağlantısı Yok Hatası Çözümü 2021

Asterias , doğada tek eşeylidir, yani bireyler ya erkek ya da kadındır. Uygun cinsel dimorfizm, iç anatomilerini incelemediğiniz sürece denizyıldızlarında iyi tanımlanmamıştır.

Çoğu hayvan ya erkek ya da dişi olarak doğar, ancak denizyıldızı söz konusu olduğunda cinsiyetleri ayıran çizgi biraz bulanıklaşır.

Bazı denizyıldızı türleri de hermafrodit olabilir; bu, aynı bireyin hem erkek hem de dişi cinsiyet organlarına veya diğer cinsel özelliklere sahip olduğu anlamına gelir. Hermafroditlerde aynı birey aynı anda hem yumurta hem de sperm üretebilir ve bunlardan birkaçında ovotestis adı verilen aynı gonad hem yumurta hem de sperm üretir. 

Asterina gibbosa gibi bazı denizyıldızı türleri protandrik olsa da, bireylerin gençken erkek kaldıkları ve yetişkin olduklarında dişi oldukları anlamına gelir. Denizyıldızının üreme organları, sperm ve yumurta depolamak için çiftleşme organları, yardımcı bezler ve rezervuarların varlığını göstermez.

Deniz Yıldızı Üreme Yaşam Döngüsü Aşamaları

Deniz Yıldızı Nasıl Ürer
Deniz Yıldızı Nasıl Ürer
 1. Döllenme Aşaması: Bu aşamada, haploid erkek spermleri (n) ve haploid dişi yumurtaların (n) füzyonu, diploid zigotlar (2n) üretmek için dış döllenme ile gerçekleşir.
 2. Embriyogeni Aşaması: Bu aşamada, diploid zigot (2n), sabit bölünme ile morula, ardından blastula ve ardından gastrula embriyosunun oluşumuyla sonuçlanır.
 3. Larval Gelişim Aşaması-I: Bu aşamada Gastrula’dan Dipleurula larvası oluşacaktır.
 4. Larval Gelişim Aşaması-II: Bu aşamada, Dipleurula larvasından Bipinnaria larvası oluşacaktır.
 5. Larval Gelişim Aşaması-III: Bu aşamada, Bipinnaria larvasından Brachiolaria larvası oluşacaktır.
 6. Metamorfoz Aşaması: Bu, Bipinnaria larvasının metamorfoz geçirerek, özellikle yetişkin formuna dönüşeceği son aşamadır.
Bu Yazımızda Okuyun :   Türkiyede Kaç Tane Kripto Para Borsası Var

Sonuç

Bu yazımızda sizlere Deniz Yıldızı Nasıl Ürer sorusunun cevabını sizlere güzel bir şekilde anlattık.

”Google
4 Beğenmekten Vazgeç