Teknobu

Coronavirüs ile Mücadele İçin Vücut Sıcaklığını Ölçen Gözlükler Üretildi


Coronavirüs ile Mücadele İçin Vücut Sıcaklığını Ölçen Gözlükler Üretildi

Coronavirüs ile Mücadele İçin Vücut Sıcaklığını Ölçen Gözlükler Üretildi

Korona virüsün saptanmasında önemli bir faktör olabilecek yüksek vücut ısısı için sabit kameralar, hava alanları ve alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde kullanılmıştır. Çin inisiyatifi tarafından üretilen gözlükler bu teknolojiyi taşınabilir hale getirdi.

Tüm dünyaya yayılarak salgın haline gelen COVID-19, ülkemizde de varlığını sürdürüyor. Korona virüsün yayılmasını önlemek ve yayılımı en aza indirmek için, insanların evlerinde kalmaları ve toplu olarak bulunmamaları önerilir.

Korona virüsün en önemli semptomları olan öksürük ve nefes darlığını, vücudu kaplayan yüksek ateş takip eder. Korona virüste yakalanan insanları ayırt etmek için kullanılabilecek vücut ısısını ölçme tekniği, şimdi Çin şirketi tarafından üretilen ürünle çok daha kullanışlıdır.

Vücut sıcaklığını ölçmek için gözlükler korona virüs tespiti için üretildi 
Daha önce hava alanlarında ve bazı uzay girişlerinde korona virüs tespiti için kızılötesi tarama ve vücut sıcaklığı ölçüm önlemleri yapıldığını görmüştük. Çin merkezli bir girişim olan Rokid, korona virüs için taşınabilir kızılötesi taramaya olanak tanıyan yeni bir ürün piyasaya sürdü.

Geliştirilmesi 2 haftaya kadar süren T1 Termal Gözlükleri, Çin Hükümeti, okullar ve işletmeler tarafından 1.000 kez satın alındı. Gücünü akıllı telefonlarda görmeye alışkın olduğumuz Çinli teknoloji üreticisi Qualcomm’un işlemcisinden alan gözlükler, 12 MP çözünürlüklü kamera ve kızılötesi sensör içeriyor.

Rungid Başkan Yardımcısı Xiang Wenjie: “Sabit sıcaklık ölçüm teknolojilerinin yanı sıra, T1 uzaktan taşınabilir bir uzaktan sıcaklık ölçümü sağlayabilir ve bu çok yardımcı olacaktır.” açıklamalarda bulundu. Şirketten başka bir açıklama, T1 Termal Gözlüklerin bir seferde 4 kişiye kadar ölçüm yapabilmesi için geliştirme aşamasında olduğunu gösteriyor.

Gözlüklerin geliştirilmesi devam ediyor
2 dakikadan daha kısa sürede 3 metrede 200 kişinin sıcaklık taraması yapabileceği söylenen Rokid for T1, bu ürünü San Francisco’daki ofisleri aracılığıyla ABD yetkililerine satmaya çalışıyor. Çin’de tespit edilen vakaların yarısında yüksek ateş semptomlarının olmaması, gözlüklerin kesin bir çözüm olmadığını, ancak korona virüs tespitinde önemli bir faktör olabileceğini ortaya koymaktadır.

ABD, Çin’den gelen teknolojik ürünlerin casus yazılım içerebileceğine dair endişelerine rağmen, Rokid, T1 Thermal Goggles’ın buluta herhangi bir veri aktarmadığının altını çiziyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   İOS Uygulamaları Hangi Dilde Yazılmıştır?
”Google
22 Beğenmekten Vazgeç