Teknobu

Composer Nedir ve Nasıl Kurulur ?


Composer Nedir ve Nasıl Kurulur ?

Composer Nedir ve Nasıl Kurulur ?

Merhaba değerli dostlar , Bugün, PHP’nin en önemli araçlarından birini sizlerle tartışacağız: Tartışacağımız konu Composer. Bu makalede, Composer’ın giriş ve çıkışlarına ve onu nasıl yükleyeceğinize ve günlük PHP gelişiminizde nasıl kullanacağınıza bakacağız.

Bir süredir PHP’de kod yazıyorsanız, PHP kütüphanelerinin işten tasarruf etmesine ve kodu yeniden kullanılabilir hale getirmesine nasıl yardımcı olabileceğini öğreneceksiniz. Geçmişte, PHP’ye kütüphane eklemek daha zordu, bu da ortak özellikler için tekerleği yeniden icat etmeye yol açtı. Örneğin, bir DAL (veritabanı soyutlama katmanı) herhangi bir PHP uygulaması için bir zorunluluktur, ancak standart bir kütüphane veya paket yoktu, bu yüzden birçok kişi kendi geliştirmelerini yaptı.

Kesinlikle, o zaman birçok seçenek vardı, ancak paketleri eklemek, takip etmek ve uygulamanızı uzun vadede yönetmek zordu. Composer gibi bir paket yöneticisi burada devreye girer. Aslında, Composer’dan önce, PHP uzantılarını ve kitaplıklarını yönetmek için kullanılan PEAR adlı popüler bir araç vardı. Ancak Composer’in ele almak için yaratıldığı kendi sınırlamaları vardı.

Özetle, kitaplıkları yüklemek ve uygulama paketlerini yönetmek için kullanılabilecek bir araca ihtiyacımız var , Bu araç işte Composer bu araç iyi bir iş çıkarır, PHP için uygulama düzeyinde paket yöneticisidir. Günümüzde Çok popüler oldu ve PHP uygulamalarındaki paketleri yönetmek için fiili standart bir araç haline geldi.

Composer Nedir?

Composer PHP’de bağımlılık yönetimi için kullanılan bir araçtır. Projenizin bağlı olduğu kütüphaneleri beyan etmenizi sağlar ve sizin için yönetir (kurar / günceller).

Bu Yazımızda Okuyun :   En İyi 15 Mobil Uygulama Yapma Programları 2021

Composer’ın proje başına gerekli kütüphaneleri kurmanıza izin verdiğini unutmamak önemlidir. Farklı PHP projelerinde aynı kütüphanenin farklı sürümlerini kullanmanızı sağlar. Tabi ki, küresel olarak bir kütüphane kurma seçeneği var, ancak önerilmez. Node.js için npm veya Ruby için Bundler’ı duyduysanız, Composer PHP için budur.

Composer tarafından yönetilen kitaplıkları yüklemek ve kullanmak için, bunları projenizde standart biçimde bildirmeniz yeterlidir; Composer gerisini yönetir. Örneğin, phpmailer kitaplığını Composer kullanarak yüklemek istiyorsanız, sadece projenizin kök dizininde aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir.

$composer require phpmailer/phpmailer

Bu, phpmailer kitaplığını ve bağımlılıklarını projenizin satıcı dizinine yükler . Daha da önemlisi, projenizin bağımlılıklarını izlemek için kullanılacak composer.json ve composer.lock dosyaları da oluşturur . Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bu konuya ayrıntılı olarak döneceğiz.

Aslında, Composer üçüncü taraf PHP kütüphanelerini yönetme konusunda küresel bir standart haline gelmiştir. Symfony, Laravel, Drupal ve daha birçok popüler PHP çerçevesi, besteci tabanlı iş akışını geliştirme yaşam döngülerinde uyarladı.

Bir sonraki bölümde, Composer’ın nasıl kurulacağını göreceğiz arkadaşlar.

Composer Nasıl Kurulur ?

Composer’ı yüklemek söz konusu olduğunda, iki yol vardır. Proje başına yerel olarak veya global olarak kurabilirsiniz. Farklı projelerde kullanılabilmesi için küresel olarak kuracağız.

Bu Yazımızda Okuyun :   PHP Script Lisanslama

Nix ve macOS üzerinde Composer Kurulumu

  • Nix tabanlı sistemler için (Linux ve Unix) Composer’ı hemen yüklemek ve çalıştırmak için tek bir komut gerekir. Devam edin ve terminalinizde aşağıdaki komutu çalıştırın.
$curl -s https://getcomposer.org/installer | php
All settings correct for using Composer
Downloading...
 
Composer (version 1.10.6) successfully installed to: /home/sajal/composer.phar
Use it: php composer.phar

Ve bununla, Composer yerel olarak kurulur ve bunu php composer.phar komutla kullanmaya hazırsınız ! Ancak, global olarak yüklemek istiyoruz, bu yüzden aşağıdaki komutu yürüterek yapalım.

$sudo mv ./composer.phar /usr/bin/composer

Şimdi, Composer’ı global olarak kullanabilirsiniz. Devam edip başarıyla yüklendiğini görmek için test edin.

$composer --version
Composer version 1.10.6 2020-05-06 10:28:10

Öte yandan, Composer’ı yerel olarak yüklediyseniz, php composer.phar –version komutu çalıştırırsınız .

Gördüğünüz gibi Composer’ı Linux ve Unix tabanlı sistemlere kurmak oldukça basittir. Bir sonraki bölümde, Windows sistemlerine nasıl yükleneceğini göreceğiz.

Composer’ı Windows’a Yükleme

Windows kullanıcıları için, Composer’ı yüklemek daha da kolaydır. Composer kurulum yürütülebilir dosyasını indirmeniz  ve çalıştırmanız yeterlidir . Yükleme adımlarını takip edin, en son Composer sürümünü yükleyecektir. Composer komutlarını hemen çalıştırabilmelisiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Siber Güvenlik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Composer’ı yükledikten sonra terminalinizi yeniden başlatmanız gerektiğini unutmayın; çünkü PATHdeğişkeni yalnızca terminal başlatıldığında yüklenir.

Bu, Composer’ın farklı işletim sistemlerine yüklenmesi hakkında kısa bir özetti.

Packagist Nedir?

Şimdi, Composer’ın temellerini ve nasıl kurulacağını biliyorsunuz. Sonraki soru, Composer ile kurabileceğiniz hangi kitaplıkların mevcut olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Composer’in kullanılabilir kütüphanelerin listesini tuttuğu merkezi bir depo var mı? Evet

Packagist, Composer’ın belirli bir kitaplığı yüklemesini istediğinizde kitaplıkları ve bağımlılıklarını çektiği varsayılan Composer paket deposudur. Composer’in popülerliğini gösteren Packagist’te yüzlerce kütüphane bulunmaktadır. PHP projelerinizde, bir üçüncü taraf kütüphanesi olarak mevcut olması gerektiğini düşündüğünüz bir özelliğe ihtiyacınız varsa, ilk kontrol ettiğiniz Packagist!

Kitaplık aramaya gelince, Composer Paketçi deposunun ötesine bakabilir. Composer’dan dosyadaki repositories anahtarı  değiştirerek kütüphaneleri kurmak için Packagist dışındaki depolara bakmasını isteyebilirsiniz composer.json. Aslında, kendi özel Composer paketlerinizi yönetmek istiyorsanız bunu yapacaksınız.

”Google
25 Beğen